Контакти з дітьми в 6 разів збільшують шанси носійства пневмококу в літніх людей
Носіями бактерії Streptococcus pneumoniae, що спричиняє захворювання на пневмококову інфекцію, у 6 разів частіше стають дорослі віком понад 60 років, що регулярно контактують з дітьми, аніж ті дорослі, що не мають таких контактів. Про це свідчать результати дослідження, здійсненого під керівництвом Енн Вайлі з Єльської школи громадського здоров’я (м. Нью-Гейвен, США).
Однак наразі нема переконливих даних щодо подальшої передачі бактерії між дорослими, тож команда дослідників на чолі з Вайлі зазначає, що “головною перевагою вакцинації дорослих кон’югованою вакциною проти пневмококу (PCV) є захист дорослих, що контактують з дітьми, які, в свою чергу, є носіями певних серотипів пневмококу попри успішну національну програму з імунізації дітей”.
Отримані дані свідчать про те, що відносно високий рівень носійства пневмококу спостерігається серед літніх людей, що регулярно контактували з дітьми. Найчастіше поширюють пневмокок серед літніх людей діти віком від 2 до 5 років.
Результати дослідження було представлено на міжнародній конференції Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних захворювань (ESCMID), що відбулася з 27 по 30 квітня в Барселоні, Іспанія.
Метою дослідження було вивчення джерел та динаміки поширення пневмококу, а також факторів ризику пневмококової інфекції в літніх людей, аби визначити можливі переваги вакцинації проти пневмококу цієї когорти людей.
“В ході дослідження ми мали розглянути механізми поширення пневмококу серед дорослих, проте в результаті ми проводили його в унікальній ситуації – коли соціальні контакти внаслідок пандемії COVID-19 були обмежені, а масові заходи не відбувалися, – пояснює Енн Вайлі. – Таким чином, наша команда змогла визначити, що найбільш вірогідним джерелом пневмококу для літніх людей були контакти з дітьми”.
Довготривале дослідження було проведене в м. Нью-Гейвен, США, серед подружніх пар віком від 60 років, в домогосподарствах яких не проживали постійно особи, молодші за 60 років. Дослідження охопило два сезони: зиму 2020-2021 рр. та зиму 2021-2022 рр.
В піддослідних брали зразки слини, а також опитували щодо їхньої соціальної поведінки та стану здоров’я кожні 2 тижні протягом 10 тижнів. Методом полімеразної ланцюгової реакції отримані зразки слини тестували на наявність ДНК пневмококу.
Було виявлено, що рівень носійства пневмококу був значно – більше, ніж вшестеро – вищий серед літніх людей, що контактували з дітьми щодня чи кожні кілька днів (10%), у порівнянні з тими піддослідними, що не контактували з ними (1,6%).
“Літні люди, що багато контактують з дітьми та є сприятливими до респіраторних вірусів, можуть отримати ускладнення, спричинені пневмококовою інфекцією, особливо під час сезону “застуд” та грипу. Вакцинація може захистити їх чи зменшити тяжкість перебігу хвороби”, – зазначає Вайлі.
Разом з тим, згідно з висновками дослідників вакцинація дорослих проти пневмококу може суттєво не вплинути на розповсюдження бактерії серед дорослих.
“Результати цього дослідження підтверджують, що діти грають важливу роль в поширенні пневмококу в громаді”, – каже Стівен Пелтон, фахівець з дитячих інфекційних хвороб Бостонської університетської школи медицини та громадського здоров’я (Бостон, США).
Довідково: наразі в Україні для вакцинації дорослих проти пневмококової інфекції зареєстровано вакцину Превенар 13. Вакцинація проти цієї інфекції не входить до Національного календаря щеплень, тож пацієнт може за власним бажанням придбати її власним коштом.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації