Підлітків у Полтаві безоплатно вакцинують проти вірусу папіломи людини
Полтавські підлітки відтепер можуть безоплатно вакцинуватись проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) в поліклініках міста. Про це повідомляє Суспільне. Вакцинація проводиться в рамках програми “Репродуктивне здоров’я жінок громади”.
“Із міського бюджету було виділено близько 1 мільйона гривень на закупівлю вакцини. Наразі закуплено 600 доз вакцини “Церварикс”. Станом на 1 червня одну вакцину отримали 112 дітей. Вакцинацію дітей проводять у центрах первинної медико-санітарної допомоги. Вакцинувати дівчат і хлопців можна з 9 років”, — повідомляє речниця департаменту охорони здоров’я Полтавської міської ради Аліна Терела. За інформацією пані Терели, вакцина наявна в усіх ЦПМСД міста.
Що таке вірус папіломи людини і в чому його небезпека?
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років.
У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації (наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки).
Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.
Як можна захиститись від ВПЛ?
Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18, а Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). (Примітка: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину Гардасил 9, яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Вакцина доступна в багатьох країнах світу, на український ринок вона наразі не зайшла).
Найбільш ефективною вакцинація проти ВПЛ є до початку статевого життя. Оптимальний вік для вакцинації вакциною “Церварикс”, яка наразі використовується в Полтаві для безоплатних щеплень підлітків – 9-14 років, в цьому випадку для формування імунної відповіді достатньо двох доз вакцини.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині