Вплив закону “Про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні” на імунопрофілактику
Нещодавно Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт Закону “Про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні”, який має закріпити статус самоврядних організацій та дозволить делегувати лікарям, медсестрам та іншим медичним працівникам, об’єднаним у такі організації, окремі функції, які зараз виконують органи державної влади.
Згідно з цим законом, в Україні будуть сформовані п’ять організацій професійного самоврядування – палат: лікарів сімейної медицини, лікарів-спеціалістів, стоматологів, медичних сестер/братів, фармацевтів. Спершу – дві пілотні, а через чотири роки – інші три.
Простіше кажучи, медичні працівники зможуть нарешті самі впливати на питання, пов’язані зі своєю професійною діяльністю.
Як ухвалення Закону “Про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні” може вплинути на систему громадського здоров’я та імунопрофілактику як його частину, давайте розберемося разом.
По-перше, медики отримають “голос” у вигляді професійних організацій (палат професійного самоврядування) і зможуть впливати на формування політик в галузі охорони здоров’я, враховуючи специфіку професії, регіону, громади Тобто лікарі та медичні сестри вже не будуть суто виконавцями “планів зверху”, а стануть авторами та співавторами цих планів. Через призму вакцинації, де плани завжди мають чіткі результативні показники охоплень та строки їх виконання, це особливо актуально.
По-друге, професійні організації зможуть задавати тон комунікації медиків у питаннях вакцинації. Провідним важелем для цього стане свідоцтво про право на провадження діяльності у сфері охорони здоров’я, отримання якого залежатиме не від чиновників, а від професійної спільноти. Таким чином, професійна етика лікаря або медичної сестри, доказовість та доброчесність, нарешті впливатиме на допуск медика до професії та пацієнтів. І, сподіваємося, безпідставна відмова пацієнтів від вакцинації чи необгрунтоване призначення комплексних обстежень перед щепленнями стане поганим і неприйнятним тоном.
По-третє, медики на місцях набувають суб’єктності і самі обирають своїх представників у самоврядних організаціях, з огляду на те, наскільки ці фахівці відповідають встановленим вимогам, який авторитет у спільноті мають і який внесок у розвиток напрямку можуть зробити. Так є надія побачити на керівних посадах людей, які мають відповідні знання, розуміння та практичний досвід, як влаштований процес вакцинації, яких ресурсів і часу він потребує.
У цілому Закон надає механізм і інструмент переходу від старого, патерналістського до сучасного, демократичного підходу до функціонування системи охорони здоров’я. І це видається єдиним правильним шляхом розвитку.
Загалом ідея медичного самоврядування не є новою для як для українського, так і європейського медичного простору. Вона вже працює в багатьох європейських країнах, для України ж вона була розроблена з огляду на досвід Польщі, Бельгії, Німеччини та Чехії.
Показово, що навколо закону, який ще навіть не прийняли, вже з’явилося чимало міфів, наприклад, таких як: «Всі посади вже розкуплені, чиновники готують собі посади», «Орган є антиконституційним, суперечить європейським цінностям і обмежує право на працю», «Ніким не контрольована організація отримає доступ до мільярдів гривень, які будуть зібрані з простих медичних працівників» тощо, які в свою чергу нещодавно розвінчав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та заразом розгорнуто пояснив українцям, як закон працюватиме та який вплив матиме на сферу охорони здоров’я в цілому.
Тож будьте свідомі, робіть правильний вибір, довіряйте професіоналам та цінуйте українське!
Текст підготовлено PR-менеджеркою проєкту USAID: «Робудова стійкої системи громадського здоров’я» Анною Мячиною спільно з редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 1
ЮНІСЕФ доставив в Україну 100 000 доз вакцини від дифтерії та правця
Перебіг вакцинальної кампанії від грипу серед когорти дітей віком до 6 років: досвід одеської дитячої поліклініки
В Одесі обговорили стратегію вакцинопрофілактики в Україні