Дитина померла від кашлюку на Чернігівщині
“На жаль, маємо 1 летальний випадок від кашлюку у дитини до року, яка проживала у м. Прилуки та мала супутні захворювання,” – повідомляють у Чернігівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Згідно з даними Центру, на Чернігівщині за 6 місяців цього року зареєстровано 73 випадки кашлюку: у січні – 3, у лютому -1, у березні – 7, у квітні – 12, у травні – 24, у червні – 26 випадків. Факти захворювання мали місце у всіх районах області. У 2022- 2023 роках випадки кашлюку в області не реєструвалися.
В цілому в Україні реєструється різке зростання захворюваності на кашлюк: за 5 місяців поточного року зареєстровано 3805 випадків, серед хворих – 3609 дітей, зростання у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року у 30,9 рази.
Відповідно до даних, оприлюднених Європейським центром контролю хвороб (ECDC), у щотижневому бюлетені за 17-23 березня 2024 року, спостерігається зростання кількості випадків кашлюку з середини 2023 року в країнах-членах ЄС/ЄЕЗ (Бельгія, Чехія, Хорватія, Данія, Іспанія, Швеція, Норвегія, Данія). Зростання продовжилося і в 2024 році, причому деякі країни повідомляють про летальні випадки, пов’язані з кашлюком (Чехія, Нідерланди).
Нинішнє зростання захворюваності потенційно пов’язане зі зниженням циркуляції збудника під час пандемії COVID-19 у поєднанні з неоптимальним рівнем вакцинації в певних групах під час пандемії COVID-19.
Чим небезпечний кашлюк?
“Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист. Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись, але у них можлива зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю спостерігається відходження мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів”, – розповідають у Чернігівському ОЦКПХ.
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Батькам варто розглянути можливість ревакцинації дітей від кашлюку в 6 років власним коштом, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята.
Вакцинація вагітних від кашлюку
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від кашлюку, дифтерії та правця протягом другого або третього триместру вагітності, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?