11-річна дитина перебуває у відділенні інтенсивної терапії через правець – Ігор Кузін
Оновленою інформацією стосовно стану дитини, госпіталізованої на Львівщині з підозрою на правець, поділився Ігор Кузін – заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України.
“На Львівщині 11-річна дитина перебуває у відділенні інтенсивної терапії. Лікарі ввели дитині протиправцевий імуноглобулін та надають всю необхідну меддопомогу. Після огляду та епідрозслідування медики та фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб встановили, що дитина раніше не була вакцинована проти правця. Інфікуватись могла граючись на подвір’ї: про це свідчать подряпини рук та пошкодження нігтьової пластини, чи внаслідок проколу вух в домашніх умовах та подальшого інфікування через рани”, – розповів Кузін.
- актуалізують скільки мешканців громад, районів та області пропустили щеплення та нагадуватимуть про їхню важливість,
запрошуватимуть на вакцинацію, - мобільні вакцинальні бригади виїжджатимуть до віддалених районів і населених пунктів.
Минулого року у такий спосіб вдалося «надолужити» пропущені щеплення проти кору і не допустити сплесків захворюваності серед дітей, враховуючи, що спалахи взимку фіксували в кількох сусідніх країнах.
Як можна заразитись правцем?
Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включно з ґрунтом, пилом та гноєм.
Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє в рану або поріз через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Інфікуватися можна навіть через незначну травму.
Як можна захиститись?
Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим! Вакцинація проти правця входить до Національного календаря щеплень та забезпечується державою безоплатно для пацієнта.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною (проти правця, дифтерії та кашлюку) здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М).
Ефективність вакцинації від правця (за умови отримання повного курсу щеплень) сягає 100%. До кінця 2013 року вакцинація, що запобігає правець матерів і новонароджених, була введена в 103 країнах. Внаслідок імунізації було захищено 82% новонароджених дітей, і в більшості країн діагноз “правець новонароджених” наразі не реєструється.
Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. Важливо: ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця необхідно проводити кожні 10 років незалежно від віку. На жаль, існує міф, що людям похилого віку не потрібна ревакцинація проти дифтерії та правця, і це упередження можете призводити до трагічних наслідків. Оскільки правець не передається від людини до людини, колективний імунітет, що створюється вакцинованими особами, не працює у випадку правця – необхідно регулярно поновлювати індивідуальний захист шляхом ревакцинації.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?