Найцікавіше про БЦЖ від фтизіатра Оксани Молодої
18 липня 1921 року вакцину БЦЖ було вперше введено людині – новонародженому немовляті, мати якого померла від туберкульозу за кілька годин після пологів. Це стало початком історії мільйонів врятованих дитячих життів. В “день народження” вакцини БЦЖ найцікавішими фактами про неї поділилася експертка Національного порталу з імунізації Оксана Молода – лікар-фтизіопульмонолог вищої категорії, позаштатний експерт Національної служби здоров’я України (НСЗУ) з питань туберкульозу, сімейний лікар МЦ Papasim (м. Одеса).
Сьогодні День народження вакцини БЦЖ – улюбленої коліжанки кожного фтизіатра, невтомної живої трудяги, яка нині працює не лише у фтизіатричній галузі, а й у онкології (у складі препарату Уро-БЦЖ-Медак, для лікування раку сечового міхура), а також у країнах Африки, рятуючи від виразки Бурулі (ендемічного захворювання).
Отож, згадаємо все найкраще про іменинницю.
БЦЖ – це абревіатура від імен її винахідників – Бацила Кальметта-Герена (Bacillus Calmette-Guirene).
БЦЖ – жива вакцина. У її складі маємо штам мікобактерії туберкульозу, позбавлений патогенних властивостей, шляхом багатократного пересівання (пасажу) її на несприятливі для функціонування харчові середовища.
Захворіти туберкульозом від БЦЖ НЕМОЖЛИВО! Навіть рідкісне ураження, яке може спостерігатися у дітей з невиявленим імунодефіцитом при народженні (зустрічається 1 на 750000 щеплень), називається “генералізована БЦЖ-інфекція”.
БЦЖ не захищає від інфікування туберкульозом! Вона стовідсотково захищає від генералізованих форм туберкульозу (туб.менінгіт і міліарний туберкульоз), що мають блискавичний перебіг і летальність близько 92%.
Надважливо вводити БЦЖ якомога раніше в країнах, де епідемічна ситуація має маркування ВОЗ, як “регіон з середнім/високим рівнем ТБ-навантаження”. Бо найбільш вразливими для туберкульозу є діти до року! Проте, якщо БЦЖ не зроблена в пологовому, її можна зробити У БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ дитини, за умови, що попередньо проведена проба Манту негативна.
Достатньо ОДНІЄЇ дози БЦЖ протягом життя.
Як кожен фтизіатр, я люблю цю крихітку всім серцем! Бажаю їй довголіття у її 104-річний ювілей!
Інші новини
В Києві пройшов круглий стіл “Імунопрофілактика інфекційних захворювань у осіб після трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 3
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 1