Сімейна лікарка про важливість вакцинації для захисту здоров’я дітей
Олена Василишина, сімейна лікарка КНП «Южненський ЦПМСД» Южненської міської ради, працює сімейною лікаркою вже близько 10 років в одному з мальовничих містечок Одеської області під назвою Порт-Аненталь. Відповідальна, сумлінна – гордість Южненської громади і справжній вартовий від інфекційних захворювань для южненців.
Також Олена активно долучена до реалізації проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» в громаді. Лікарка за власним бажанням бере участь у зустрічах з промоції вакцинації з освітянами та батьками та заразом стала спікеркою спільного телепроєкту Южненського телебачення та проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» під назвою «Про здоров’я». Мета цього телепроєкту – надання доказової інформації про вакцинокеровані інфекції та важливість захисту від них шляхом вакцинації. Ми щиро вдячні пані Олені за просвітницьку роботу та активну громадянську позицію! Ми звернулися до неї аби дізнатися про успішний досвід комунікації з батьками щодо важливості щеплень та заразом отримати відповіді на поширені запитання батьків щодо вакцинації згідно з Національним календарем щеплень.
Чому важливо вакцинувати дітей від туберкульозу? І що можна відповісти батькам, які мотивують відмову тим, що БЦЖ не захищає від захворювання?
Щеплення проти туберкульозу є надійним щитом від важких генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз для немовлят. Ці форми туберкульозу особливо небезпечні для дітей першого року життя. І саме тому БЦЖ вводять так рано – на 3-5-й день життя дитини.
Не всі вакцини попереджають саме захворювання, проте щеплення в будь-якому разі захищає від смерті та важких проявів хвороби. Тож вакцина БЦЖ передусім захищає від смертельних форм туберкульозу, а від інфікування — в 19-27 % випадків. Її ефективність проти важких форм туберкульозу серед дітей сягає 60-80%.
«Навіть якщо вакцинована людина й захворіє, щеплення захищає від смерті та важких проявів хвороби. Провести тиждень вдома з нежиттю або місяць у реанімації — таки відчутна різниця».
Вакцинація — завжди найкращий варіант, оскільки вона або попереджає захворювання взагалі, або не допускає тяжкого перебігу хвороби і появи ускладнень внаслідок інфекційних хвороб. Якщо ваша дитина заразиться й перехворіє інфекційним захворюванням, у неї, певна річ, сформується імунітет проти цього захворювання. Однак інфекція може викликати ускладнення: параліч після поліомієліту, ураження серця при дифтерії, рак печінки через гепатит В, енцефаліт внаслідок кору. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, аніж ризик небажаних проявів після вакцинації.
Олена Василишина під час робочої зустрічі з генеральною директоркою Южненського ЦПМСД Тетяною Рибаковою та регіональною координаторкою з вакцинації в Одеській області Ганною Лєсніковою
Чому перед щепленням дитини не проводиться комплексне обстеження стану її здоров’я? А раптом дитина хвора і отримає при цьому щеплення?
Ви, мабуть, чули, що іноді перед щепленнями радять здати загальний аналіз сечі та крові. Однак такі поради недоцільні, бо це доволі примітивні дослідження, щоб за ними намагатись оцінити «стан здоровʼя взагалі». У дитини без симптомів і скарг, із нормальною температурою тіла це буде зайвим втручанням, зайвим болем, і ви даремно витратите кошти.
«Спочатку з’являються симптоми гострої інфекції, а потім — зміни в аналізах, а не навпаки. Бо інакше можна було б здати аналізи, щоб дізнатися, чи не захворіє дитина найближчим часом. А що, зручно ж? Можна було б відпустки планувати».
Насправді ж якщо симптомів немає, то і протипоказань до щеплення немає. Не можна щеплювати в період гострого захворювання, якщо температура вища за 38,0° і є порушення загального стану. А це очевидно й без аналізів.
Ні в протоколах, ні в міжнародних настановах, ні в інструкціях до вакцин не рекомендовано робити аналіз крові та сечі перед щепленням.
Аналізи не прогнозують, як буде протікати період після вакцинації. Не існує такого аналізу, щоб передбачити, чи підніметься в дитини температура після щеплення і як вона в цілому почуватиметься в післявакцинальний період.
Якщо немає гострого захворювання з лихоманкою, вакцинувати дитину можна. Залишкові явища після перенесеної ГРВІ — поширене хибне протипоказання до щеплень.
Після перенесеного COVID-19 можна вакцинуватися, щойно дитина вже не має гострих проявів інфекції та завершився період самоізоляції.
Не шукайте щось «приховане». Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень затверджений наказом МОЗ від 16.09.2011 Nº 595. За потреби можете ознайомитися з ним детальніше.
Спеціально обстежувати дитину перед щепленням не треба. Це зайві уколи для забору крові. Зайві консультації суміжних спеціалістів. Зайві витрати часу й коштів. Такі обстеження переважно не призводять до вакцинації, а навпаки створюють хибні протипоказання.
Олена Василишина під час зустрічі з промоції вакцинації з населенням Южненської громади
Наскільки виправдано відтермінування вакцинації дитини до моменту досягнення нею 6-12 місяців, коли дитина, мовляв, “набереться сил”?
Вакцинація не може перевантажити імунну систему. При перенесенні захворювання навантаження на імунітет у кількасот разів вище, ніж при вакцинації. Навіть якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, задіюється 0,1% імунної системи дитини, тоді як при інфекційному захворюванні навантаження на імунну систему буде у кількасот разів вищим. Необхідно також пам’ятати, що наша імунна система пристосована до контактів з величезною кількістю мікроорганізмів. Наприклад, дитина у момент народження переходить від стерильних умов життя в організмі матері до існування у світі, населеному мікроорганізмами, контакт із багатьма з яких відбувається вже у перші години життя.
Природне інфікування певними вірусами при реальному захворюванні може ослабити імунну систему, опірність організму. Але вакцини діють по-іншому. Вони містять антигени, які відрізняються від вірусів та бактерій, що викликають захворювання. Антигени в вакцинах є сильно ослабленими чи “вбитими” вірусами чи бактеріями або їхніми окремими частинками, які жодним чином не можуть “ослабити” імунну систему.
Грудне вигодовування є дуже важливим для здоров’я дитини. Але воно не здатне захистити її від інфекцій, проти яких проводиться вакцинація. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.
На жаль, імунітет матері не завжди здатен захистити дитину від інфекційних захворювань та їх важкого перебігу. Саме тому і проводиться вакцинація, покликана захистити вашу дитину з перших днів життя.
Якщо дитина не навчається в організованих колективах і не контактує з великою кількістю людей, чи доцільно відмовлятися від вакцинації?
Якщо ваша дитина перехворіє природним шляхом, у неї сформується імунітет проти цього захворювання. Однак інфекція може викликати ускладнення: параліч після поліомієліту, ураження серця після дифтерії, пневмонія та ураження мозку після кору. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, ніж ризик тяжких побічних реакцій на вакцинацію. Окрім того, існує “Перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень”. Якщо у дитини є відповідні протипоказання, то вона може відвідувати школу чи садок без вакцинації.
Але діти, які не отримали профілактичні щеплення не через медичні протипоказання, не мають права відвідувати дитячі колективи.
А як же право на освіту, запитаєте Ви? Відповім. Така відмова не порушує право на освіту, як зазначають у Мін’юсті, оскільки в Україні є можливість обирати форму освіти, зокрема дистанційну або сімейну (домашню) – це передбачено статтею 9 законом “Про освіту”.
До речі, відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні, не нижче стандартів, несуть батьки. З іншого боку, інші діти в школах мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання. Зробивши щеплення, ви захищаєте не лише себе, але й осіб, що не можуть бути вакцинованими через медичні протипоказання.
Олена Василишина на робочому місці
Через війну дитина пропустила щеплення за календарем – що робити?
Ваша безпека та безпека вашої дитини — пріоритет. Якщо пересуватися містом чи селом небезпечно, відкладіть щеплення — приїдете до медичного закладу, щойно це стане безпечнішим. Якщо ви з дитиною переїхали у безпечніший регіон, активно шукайте, де можна вакцинуватися на новому місці, вам нададуть послугу з вакцинації. Якщо ви виїхали за кордон і вам запропонують вакцинуватися — не відмовляйтеся та не відкладайте таку можливість.
Важливо пам’ятати:
- Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, то не потрібно починати з початку всі щеплення проти цієї інфекції. Разом з лікарем складіть графік наступних щеплень;
- Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Єдине правило: стежте за дотриманням необхідних мінімальних інтервалів між введенням доз однієї й тієї самої вакцини, що дозволяє досягти максимальної ефективності;
- Перед початком повномасштабної війни в Україні був зареєстрований спалах поліомієліту – небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини ІПВ;
- Минулого року Україна завдяки кампанії з “наздоганяючої” вакцинації уникла масштабного спалаху кору. Проте нещеплені діти все ще знаходяться в зоні ризику Подбайте про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит);
- При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад, під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Подбайте про те, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації;
- Доцільно робити кілька щеплень одночасно – це світова практика, що дозволяє захистити дитину від кількох захворювань одразу;
- Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу;
- Немає потреби в обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма) перед вакцинацією.
Які стани та хвороби насправді не є протипоказом до щеплень, але часто вважаються такими?
Приймаючи рішення про можливість вакцинації, правильно орієнтуватися на стан дитини, а не на показники аналізів без клінічної картини. Якщо дитина почувається добре, активна, скарг немає, то вакцинувати її можна й потрібно. Ба більше, навіть незначні симптоми, такі як легкий нежить, “залишковий” кашель після перенесеної застуди чи незначна висипка на шкірі, не є протипоказами до щеплення. Тимчасовим протипоказом є лише гостре захворювання (з високою температурою, болем та іншими яскраво вираженими симптомами, які сильно турбують пацієнта) чи загострення хронічного захворювання.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкохвороба) – це пряме показання до негайного щеплення! Ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.
Олена Василишина під час відвідування закладів освіти з метою проведення роз’яснень щодо важливості вакцинації
Реальних протипоказів до вакцинації небагато. До них належать наступні захворювання та стани:
- Будь-яке гостре захворювання чи загострення хронічного (вакцинуватися можна одразу після одужання, а не через тиждень-два чи місяць).
- Тяжкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини чи її компонентів у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми.
- Імунодефіцитні захворювання (первинний імунодефіцит, ВІЛ-інфекція, вроджені комбіновані імунодефіцити, первинна гіпогаммаглобулінемія тощо) – для живих вакцин.
- Захворювання, при яких пацієнти отримують препарати, що пригнічують імунну систему (наприклад, імуносупресивну терапію чи хіміотерапію) – для живих вакцин.
- Вагітність (для живих вакцин).
Навіщо вакцинуватися від хвороб, випадки яких взагалі або майже не реєструються в Україні? Наприклад, від поліомієліту, дифтерії тощо.
Деякі захворювання, яким можна запобігти шляхом вакцинації, справді стали дуже рідкісними саме завдяки вакцинам. Проте, на жаль, усе ж трапляються випадки давно забутих хвороб, як-от правець, дифтерія чи поліомієліт.
За підсумками 2022 року рівень охоплення рутинними щепленнями в Україні залишається низьким. Це сприяє поширенню інфекційних захворювань серед дітей та дорослих. Так, у 2022 році у Львівській області був зафіксований спалах дифтерії. З минулого року в Україні тривають локальні спалахи кору, адже ця хвороба циклічна і повторюється кожні 5-6 років. В 2024 році спостерігаємо стрімке зростання випадків кашлюку, а в 2021 році ми мали спалах поліомієліту.
Олена Василишина під час зустрічі з промоції вакцинації з населенням Южненської громади
Якщо ваша дитина не пропустила жодного планового щеплення, це дасть їй найкращий захист від захворювань.
Рекомендації батькам, аби їхні діти були здоровими:
- дотримання режиму дня;
- належне оволодіння культурно-гігієнічними навичками;
- раціональне харчування та культура споживання їжі;
- дотримання рухового і повітряного режимів;
- режим активної діяльності та відпочинку;
- профілактичні заходи для збереження здоров΄я;
- духовний розвиток і гармонійні стосунки з довкіллям та із самим собою;
- душевний комфорт і психологічна рівновага.
Ось такими порадами я б хотіла завершити нашу бесіду! Вакцинуйтесь! Будьте здорові! Разом до ПЕРЕМОГИ!
Олена Василишина на робочому місці
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контект-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Фото надані Оленою Василишиною на запит редації.
Інші новини
«Стратегія кокона»: вся сім’я захищає немовля від кашлюку
Розпочалися просвітницькі зустрічі на тему вакцинації в рамках нового етапу проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Вакцинація – це інвестиція у власне здоров’я. Галина Янченко
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!