- Головна
- Новини вакцинації
- Холодовий ланцюг: як це працює?
Холодовий ланцюг: як це працює?

Дотримання так званого “холодового ланцюгу” під час транспортування та зберігання вакцини критично важливе для збереження ефективності цих препаратів. Наразі завдяки обладнанню, наданому міжнародними партнерами в рамках спільних проєктів Міністерства охорони здоров’я України з ВООЗ, ЮНІСЕФ, Світовим банком та за ініціативи COVAX, система збереження холодового ланцюгу в Україні працює на всіх рівнях та в усіх населених пунктах: від міст-мільйонників до містечок та сіл.
Як же працює ця система? Як пацієнт може бути певним, що вакцина перевозиться та зберігається за необхідної температури? Про це вже детально розповідали у Міністерстві охорони здоров’я України. А сьогодні ми пропонуємо вам інформацію “з перших вуст” – безпосередньо з медичного закладу, який знаходиться в одному з сіл України. Як підтримують “холодовий ланцюг” у Визирському центрі первинної медико-санітарної допомоги (с. Визирка, Одеська область, Одеський район), розповідає сімейна лікарка, завідувачка амбулаторією КНП “Визирський ЦПМСД” Ганна Масленнікова. Спеціально для читачів Національного порталу з імунізації пані Ганна та її команда записали відеогід з дотримання “холодового ланцюгу” в амбулаторії, аби кожен бажаючий міг на власні очі побачити та переконатися, що “холодовий ланцюг” там підтримується на кожному етапі транспортування та зберігання вакцини.
“Вітаю вас в амбулаторії села Визирка, КНП “Визирський ЦПМСД”. Хочу показати вам, як турботливо ми зберігаємо вакцини. Вакцини ми отримуємо в м. Одеса на обласному складі, перевозимо у спеціальному термоконтейнері, який обладнаний для перевезення вакцини. Після цього вакцини потрапляють до спеціального холодильнику. Цей холодильник який ми отримали через ЮНІСЕФ, протягом 72 годин може підтримувати температуру, якщо його не відкривати. Там ми зберігаємо вакцини. Також там є термологгери (реєстратори даних температури – ред.), які показують, за якої температури зберігається вакцина. В холодильнику є великий термологгер, з якого можна зчитати інформацію щодо температури в холодильнику за місяць, та маленький, який показує, чи вакцина зберігається за необхідної температури. Також можна побачити датчик на самому холодильнику, який показує, скільки градусів в цій камері. Маємо також ще один холодильник – точніше, морозильну камеру – де ми зберігаємо заморожені холодові елементи, які потрібні нам для транспортування вакцини. Якщо довго немає світла, наша амбулаторія забезпечена генератором, який ми можемо ввімкнути в будь-який час.

Холодильник для зберігання вакцин, закуплений через ЮНІСЕФ за кошти Світового банку в рамках співпраці з МОЗ та прекваліфікований ВООЗ для зберігання імунобіологічних препаратів.

Окрім датчику температури на холодильнику, температуру зберігання можна відслідковувати також за допомогою термологгерів в холодильнику.
А тут у нас кабінет щеплень, де ми зберігаємо вакцину, якою наразі користуємося, тобто не весь основний запас. Цей великий холодильник теж може зберігати температуру навіть за відсутності світла. Тут зберігається вакцина, а в окремій камері – заморожені холодові елементи, завжди працює датчик температурного режиму на холодильнику. Таким чином, ми постійно контролюємо температурний режим нашої вакцини, холодовий ланцюг в нас прослідковується на всіх етапах транспортування та зберігання вакцини”, – Ганна Масленнікова, сімейна лікарка, завідувачка амбулаторією КНП “Визирський ЦПМСД” .

Процедура вакцинації в кабінеті щеплень Визирського ЦПМСД
Тож хай необґрунтовані сумніви не стають на заваді вашого бажання захистити себе та свою родину від смертельно небезпечних хвороб. Вакцинуйтесь!
Відео та фото надані Ганною Масленніковою на запит редакції Національного порталу з імунізації
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області
Медичні заклади України отримали 100 тисяч доз комбінованої вакцини ПЕНТА-Hib
Хибні протипоказання: чому не варто відкладати вакцинацію
Науково-практична конференція “Мистецтво комунікації: як говорити з пацієнтом про вакцинацію” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Міфи та правда про лихоманку. Роз’яснює сімейна лікарка Оксана Молода