Як отримати захист від кашлюку, дифтерії та правця: покроковий алгоритм
З 1 серпня в Україні розпочалася кампанія з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для осіб, які пропустили планові щеплення в попередні роки та яким рекомендовано їх надолужити. Ця кампанія триватиме до кінця року, тож надаємо розгорнуту інформацію та покроковий алгоритм, коли і в якому віці дітям та дорослим рекомендовано отримати захист від дифтерії та правця, аби ви встигли звірити календар зі своєю вакцинальною карткою чи карткою вашої дитини та надолужити за необхідністю пропущені щеплення.
Схема вакцинації від кашлюку, дифтерії, правця
Отже, до 6 років дитини повинна отримати чотири щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку. Їх вводять: у два місяці (перше), у чотири місяці (друге), у шість місяців (третє) та у 18 місяців (четверте).
Ці щеплення роблять вакциною АКДП — полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця і кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. У цьому випадку можна використовувати вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом.
Наступне щеплення проводиться у шість років — це ревакцинація лише проти дифтерії та правця, оскільки вакцина АДП, яку забезпечує держава не містить кашлюкового компоненту (ревакцинацію проти кашлюку, дифтерії та правця батьки можуть провести дитині власним коштом вакциною АаКДП чи АаКДП-М).
Шосте щеплення роблять у 16 років вакциною АДП-М. Ця вакцина характеризується зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів.
Надалі кожні десять років дорослий має оновлювати свій захист від дифтерії та правця.
Як отримати щеплення, якщо воно пропущене?
Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра. Він перевірить ваш вакцинальний статус або вакцинальний статус вашої дитини, за потреби складе “наздоганяючий” графік щеплень та відправить на вакцинацію до кабінету щеплень, який працює при амбулаторії, поліклініці, спеціалізованому медичному центрі чи приватному медичному закладі.
Вакцинацію згідно з Календарем (як у дитячому, так і в дорослому віці) здійснюють державним коштом, безоплатно для громадян.
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
Дифтерія, правець та кашлюк — це небезпечні інфекційні хвороби, які можуть мати серйозні наслідки для здоров’я. Дифтерія вражає слизову оболонку горла, утворюючи плівки, які можуть перешкоджати диханню, а також впливати на серце, нервову систему та нирки. Правець уражає нервову систему, що призводить до сильних м’язових спазмів, маючи рівень смертності аж до 80%. Кашлюк викликає напади сильного кашлю, особливо небезпечні для немовлят, у яких може спричинити тимчасову зупинку дихання.
Єдиний дієвий захист від цих небезпечних інфекцій – вакцинація!
Підготовлено Редацією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік