“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Сьогодні ми разом із провідним експертом Національного порталу з імунізації, головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікарем-інфекціоністом, к.м.н. Федором Лапієм отримаємо відповіді на 18 запитань, які поставили читачі Дайджесту з вакцинації та Національного порталу з імунізації.
1) Якщо дитина отримала друге щеплення проти кору раніше 6 років, то як бути?
Введені дві дози вакцини після 12 місяців життя з мінімальним інтервалом в 1 місяць визначають як завершену вакцинацію. До 18 років дитина має отримати дві дози вакцини проти кору. Вводити дозу вакцини в 6 років НЕ потрібно!
2) Як поєднується вакцина проти менінгококової інфекції, що зумовлена менінгококом серогрупи В, з вакцинами, які вводяться відповідно до календаря щеплень України?
Вакцина може бути введена як в один день, але в різні кінцівки, так і з довільним інтервалом.
Федір ЛАПІЙ виступає з презентацією під час практикуму Агентів змін з вакцинації на тему: “Роль та залучення громадського сектору в реалізації регіональних стратегій з імунопрофілактики”, 3-4 серпня 2024 рік, Київ.
3) Як діяти в ситуації, якщо дитина після отримання ОПВ зригнула? Чи потрібно повторно ввести вакцину ОПВ?
У випадку, якщо дитина зригнула незабаром після отримання крапель ОПВ (наприклад, протягом 10 хвилин), варто повторно ввести ОПВ. Якщо повторно зригнула, то не рекомендовано вводити повторно. Якщо зригування фіксувалосяз більшим інтервалом, то повторно вакцини вводити не потрібно.
4) Що робити, якщо вакцинацію проти сказу неможливо продовжити препаратом того ж виробника?
Якщо неможливо продовжити вакцинацію проти сказу препаратом того ж виробника, подальші щеплення проводяться вакциною іншого виробника з урахуванням усіх раніше введених доз.
5) Дитина проходить курс антирабічної вакцинації і на момент введення чергової дози вакцини (наприклад, введення 3 дози на 7 добу) має підвищення температури до 39-38,8 °С та ознаки, які характерні для «герпангіни». Чи можна в даній ситуації вводити чергову дозу антирабічної вакцини?
Так, вакцинація проводиться. Оскільки сказ є летальним захворюванням, то відсутні протипоказання до лікувально-профілактичної імунізації.
ГС «Коаліція за вакцинацію», яку представляляють співзасновник, головний експерт спілки Федір ЛАПІЙ, а також член директорату Ірина АНДРІЯШ, та ГО «Всеукраїнська асоціація фахівців з громадського здоров’я » в особі голови правління організації Руслана САВЧУКА підписали меморандум про співпрацю, 9 серпня 2024 року, Київ.
6) Через який час після закінчення антибіотикотерапії можна вводити вакцину?
Неможливість одночасного застосування антибіотиків і проведення щеплень є одним із міфів у вакцинації. Антибіотики жодним чином не заважають вакцинації за календарем щеплень. Бувають навіть ситуації, коли людина може бути щеплена під час антибіотикотерапії. Наприклад, якщо дитина приймає антибіотики при інфекції сечовивідних шляхів, це не перешкоджає вакцинації.
В Україні наказом № 2070 МОЗ від 11.10.2019 затверджені рекомендації щодо антибіотикотерапії та вакцинації.
7) Яку вакцину використовують для щеплення дорослих з метою профілактики кашлюку?
У дорослих для імунопрофілактики кашлюку використовують комбіновану вакцину проти кашлюку, дифтерії та правця. Вона може мати й додаткові складові – проти поліомієліту. Така вакцина містить меншу кількість антигенів порівняно з вакцинами, які використовують для дітей. Кашлюковий компонент у таких комбінованих вакцинах є безклітинним (ацелюлярним). У світі такі вакцини прийнято позначати абревіатурою – Tdap, в Україні – АаКДП-М.
8) Чи можна розглядати вакцинацію проти кашлюку як екстрену?
Ні. Вакцинація проти кашлюку не має такого ефекту як екстрена вакцинація, наприклад, проти правця, кору, сказу. Проте є цілком обґрунтованою вакцинація контактних у випадку вакцинації дітей з порушенням календаря щеплень чи вакцинації дорослих.
9) Яка тактика вакцинації щодо кашлюку вагітної, якщо щеплення (ревакцинація) проти кашлюка було проведене незадовго до настання вагітності чи в перший триместр вагітності?
Оптимальна концентрація антитіл до кашлюку у новонароджених виявляється, коли вакцина проти кашлюку вводиться з 16 тижня вагітності. Тому якщо вакцина проти кашлюку була введена до 16 тижня, не буде забезпечено оптимальну концентрацію антитіл до кашлюку. Вакцину слід ввести знову після 16 тижня вагітності щонайменше через 4 тижні після введення передньої дози.
Федір ЛАПІЙ виступає з презентацією на дводенному форумі з питань імунізації, який провела у Києві World Health Organization Ukraine на запит Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я, 6-7 серпня 2024 року, Київ.
10) Якщо дитина не мала щеплень та перехворіла на кашлюк, то чи потрібно її вакцинувати? І чи потрібно продовжити вакцинацію проти кашлюку, якщо вона перехворіла?
Так, потрібно. Коли людина хворіє на кашлюк (коклюш), її організм виробляє природний імунітет. Однак тривалість такого імунітету є обмеженою. Тому людям, які перехворіли на кашлюк, все одно рекомендують робити планову вакцинацію проти кашлюку чи розпочати її, якщо раніше щеплення не були проведені. Огляд опублікованих даних про тривалість імунітету демонструє, що імунітет проти кашлюку, сформований в результаті інфекції, слабшає через 4–20 років.
11) Наскільки є ефективною вакцинація проти кашлюку під час вагітності для попередження хвороби у немовлят?
За результатами впровадження програми вакцинації проти кашлюку вагітних у Великобританії у 2012 році ефективність захисту немовлят була оцінена в 91%. Діти, народжені від вакцинованих матерів, мають на 90% менше шансів захворіти, ніж діти, чиї матері не були вакциновані.
12) Якщо під час вагітності у жінки було діагностовано кашлюк (з лабораторним підтвердженням чи без), чи варто пропонувати їй щеплення від кашлюку під час цієї вагітності?
Так, варто. Це пов’язано з тим, що не всі жінки виробляють достатньо високий рівень антитіл в результаті інфекції для забезпечення високих рівнів трансплацентарно переданих антитіл у немовляти. Оскільки високі рівні антитіл утворюються в результаті вакцинації, то щеплення після 16 тижня вагітності забезпечить оптимальні рівні антитіл, що зможуть передатися дитині.
13) Коли дорослий після ревакцинації АДП-М може отримати щеплення комбінованою вакциною АаКДП-М?
Дорослі можуть отримати 1 дозу вакцини АаКДП-М (dTpa) принаймні через 4 тижні після дози вакцини АДП-М (dT). Дослідження демонструють, що короткі інтервали між дозами не пов’язані з посиленням реакцій у місці ін’єкції.
14) З яким інтервалом необхідно ввести дозу вакцини АКДП дитині віком один рік, якщо дитина отримала на першому році життя дві дози вакцини?
Необхідно ввести третю дозу АКДП, якщо минув один місяць від другої дози. Четверту дозу (ревакцинацію) можливо ввести через 6 місяців від третьої дози. Подальша вакцинація – за віком.
15) Чи можливо дитині віком 6 років провести щеплення вакциною АКДП, а не АДП, якщо раніше вона отримала лише дві дози АКДП?
Так, можливо. Якщо раніше дитина не отримала належні до схеми вакцинації дози вакцини, то 6 років 11 місяців 29 днів вакцинація може бути проведена із застосуванням АКДП – вакцини проти кашлюку з цільноклітинним компонентом, правця та дифтерії.
Федір ЛАПІЙ в якості спікера бере участь у спільному брифінгу World Health Organization Ukraine, Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я на тему: “Зростання захворюваності на COVID-19 в Україні та поширення нових субваріантів коронавірусу Omicron”. (Зліва направо Арон АРЕГЕЙ, фахівець з управління медичними даними та оцінки ризиків Всесвітньої організації охорони здоров’я; Ігор КУЗІН, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України; Федір ЛАПІЙ, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, лікар-імунолог), 12 серпня 2024 року, Київ.
16) Дитина після 2х трансплантацій кісткового мозку (ТГСК), 6 років ремісія, дитині 9 років, вже всі вакцини повторили, в т.ч. живі. Що робити з БЦЖ? Мама не пам’ятає взагалі, чи її робили. Тому два питання: якщо робили, то чи повторювати, якщо не робили – то чи потрібно її вакцинувати ще додатково БЦЖ?
У відповідності до Спільної консенсусної позиції щодо вакцинації дорослих і дітей, яким була проведена трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин, що підготовлена від імені Британського товариства трансплантації крові та кісткового мозку, клітинної терапії (BSBMTCT), Групи з раку та лейкемії у дітей (CCLG) та Британської інфекційної асоціації (BIA), існує мало даних про безпеку застосування вакцини БЦЖ у реципієнтів ТГСК. Чинні міжнародні рекомендації свідчать про те, що вакцина протипоказана реципієнтам ТГСК, тому її введення не рекомендується.
17) Чи є взаємозамінними кон’юговані (PCV) та некон’юговані (PPV) полісахаридні вакцини проти пневмококової інфекції?
Ні, кон’юговані (PCV) та некон’юговані (PPV) полісахаридні вакцини проти пневмококової інфекції не є взамозамінними. Для тих, кому рекомендовано отримати PPV, доступна лише одна вакцина – 23-валентна полісахаридна вакцина (23vPPV).
18) Чи є взаємозамінними між собою кон’юговані (PCV) вакцини проти пневмококової інфекції?
Рекомендується завершити схему вакцинації проти пневмококової інфекції тією ж PCV, з якої було розпочато схему вакцинації. Однак, якщо та сама вакцина недоступна чи людина має особисті переконання завершити схему вакцинації іншою PCV (наприклад, отримати щеплення вакциною з вищою валентністю), тоді вона може отримати іншу PCV.
Нагадуємо, що в розділі Національного порталу з імунізації “Запитай про вакцинацію в експерта” наразі зібрано вже більше 300 відповідей експертів на поширені питання про імунізацію.
Тож переходьте за посиланням і шукайте відповідь на своє запитання!
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Фото взяті із мережі Facebook
Інші новини
Спалах гепатиту В зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень
Статистика охоплень щепленнями в Україні: станом на 1.12.2024
Про вакцинацію дітей під час війни: розмова з сімейною лікаркою
В Києві пройшов круглий стіл “Імунопрофілактика інфекційних захворювань у осіб після трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”