Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
З 1 серпня в Україні розпочався додатковий раунд з вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії, правця та кашлюку, який триватиме до кінця 2024 року. Проте вакцина буде доступна і надалі, після завершення раунду, тому усім, хто не доотримав щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку, відповідно до Національного календаря щеплень, рекомендовано його зробити якнайшвидше.
Ми вирішили поспілкуватися з в.о. генерального директора ДУ “Одеський обласний центр контролю та профілактики захворювань” МОЗ України, головним державним санітарним лікарем Одеської області Дмитром Бондаренком, аби дізнатися, як просувається кампанія в області, які є виклики, скільки людей вже отримали щеплення, чи забезпечена область вакциною в необхідній кількості тощо.
Згідно з оприлюдненими Центром громадського здоров`я статистичними даними, в Одеській області рівень охоплення щепленнями проти кашлюку, дифтерії та правця становить 27,3% від тих, хто підлягає вакцинації. Як би ви оцінили такі темпи просування кампанії?
Станом на 20 вересня 2024 року в рамках додаткових заходів з імунізації щеплено 27,3% від запланованої кількості осіб, що є невисоким показником. Проте область демонструє позитивну динаміку. На 1 вересня було виконано 19 255 щеплень, що становило 19,6%. Варто зазначити, що наша область є однією з найбільших в Україні, і приріст _7.7__% за 2,5 тижня свідчить про поступове посилення імунізації.
Також варто зазначити, що показники охоплення щепленнями населення нашого регіону є середніми по країні.
Які виклики існують в Одеській області щодо просування додаткових заходів з імунізації (ДЗІ)?
Основним викликом для просування ДЗІ в Одеській області є недовіра до вакцин через поширення дезінформації.
На старті кампанії Центром було проведено опитування задля визначення обізнаності населення щодо вакцинації. Варто зазначити, що за результатами опитування, проведеного серед 3 570 жителів 7-ми районів Одеської області, спостерігається високий рівень обізнаності про важливість вакцинації:
- 89,3% респондентів знають про існування Національного календаря щеплень.
- 95,9% усвідомлюють, що вакцина захищає від інфекційних хвороб. Однак 22,7% відмовилися від вакцинації через недовіру, що вказує на необхідність покращення комунікації щодо безпечності вакцинації.
Також маємо випадки відмови від вакцинації через релігійні переконання, хоча жодна релігія не забороняє робити щеплення.
Найбільше випадків захворювання припадає саме на ті населені пункти, де люди з релігійних міркувань відмовляються від щеплень.
Відмова від вакцинації призводить до зниження колективного імунітету (для того, щоб вакцина була ефективною, вакцинованим має буде 90-95% населення). Це, в свою чергу, може призводити до спалахів інфекційних захворювань серед населення. Колективний імунітет також захищає вразливі групи населення — людей, які мають медичні протипокази до щеплень.
Я вважаю, що подолати спалахи хвороб найлегше шляхом посилення спільної комунікаційної-інформаційної роботи медичних фахівців, органів влади, лідерів думок громад, які в унісон будуть комунікувати та промотувати вакцинацію. Це дасть можливість досягти бажаного колективного імунітету, який є найкращим щитом для громади від спалахів інфекційних хвороб.
У яких вікових групах кращі показники охоплення щепленнями, а в яких гірші? І з чим це пов’язано?
Кращі показники охоплення вакцинацією спостерігаються серед дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Це можна пояснити тим, що батьки більше уваги приділяють вакцинації дітей у цьому віці, адже вважають це важливою частиною їхнього здоров’я та захисту.
Водночас гірші показники охоплення спостерігаються серед підлітків та дорослих, що пов’язано з низьким рівнем обізнаності дорослого населення про необхідність вакцинації у старшому віці. Через це багато підлітків і дорослих пропускають важливі щеплення, що може підвищувати ризик виникнення захворювань.
Щоб вирішити цю проблему, ми активізували роботу вакцинальних бригад і створили простий алгоритм для виклику цих бригад у громади або організовані колективи. Зробити це дуже легко: потрібно заповнити заявку і організувати вакцинацію. Мобільні бригади можуть приїхати безпосередньо на місце роботи або в громаду, якщо збереться щонайменше 15 охочих вакцинуватися. Детальніше про алгоритм та інші умови ви можете дізнатися за посиланням на нашій сторінці у Facebook.
Чи вистачає вакцин в області?
На даний момент в Одеській області немає дефіциту вакцин. Вакцин достатньо для проведення імунізації, включно з додатковими щепленнями в рамках ДЗІ. Міністерство охорони здоров’я забезпечує постачання вакцин у область безперебійно.
Холодовий ланцюг розпочинається з моменту доставки вакцини від виробника і включає усі етапи транспортування і зберігання, доки вакцина не потрапить у кабінети щеплень до своїх кінцевих споживачів.
Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб зберігає вакцини у сучасних холодових кімнатах, які забезпечені усім необхідним холодильним обладнанням. Наразі є все необхідне для забезпечення безперебійного електропостачання для зберігання вакцин. У медичних закладах і пунктах щеплень встановлені спеціалізовані холодильники. При перевезенні у пункти щеплень використовують термоконтейнери і термосумки.
Як ви оцінюєте доступність населення до послуги з імунізації, зокрема, до вакцинації проти кашлюку, дифтерії та правця?
Загалом доступ до вакцинації проти кашлюку, дифтерії та правця має все населення області . Однак через географічну віддаленість та логістичні труднощі можуть виникати проблеми з доступністю пунктів щеплення для деяких категорій населення. Щоб вирішити ці проблеми, існують виїзні вакцинальні сесії з використанням вакцинальних автобусів та організовуються “Мобільні містечка здоров’я”, які проводять щеплення та надають консультації на місцях. У вересні такі виїзні сесії пройшли у Подільському, Роздільнянському, Б. Дністровському та Болградському районах.
Які Ваші прогнози щодо охоплення області імунізацією до кінця року?
За умови посилення інформаційних кампаній, покращення логістики та розширення доступу до вакцинації, можна очікувати, що рівень охоплення населення імунізацією досягне запланованого. Важливо продовжувати роботу над усуненням існуючих проблем та забезпеченням належної підтримки місцевого населення у питаннях вакцинації.
Якщо всі усвідомлять, що вакцинація — це обов’язок кожної людини та спільна соціальна відповідальність, тоді ми зможемо досягти найкращих показників. І не лише у кампанії з вакцинації проти кашлюку, дифтерії та правця, а загалом у охопленні щепленнями відповідно до Національного календаря. Це означає, що суспільство в цілому буде захищене від інфекційних захворювань та спалахів небезпечних хвороб.
Звертаємо увагу читачів, що дізнатися більше про кожну з вакцинокерованих хвороб, зокрема про правець, дифтерію та кашлюк, можна в чат-боті за посиланням: https://vaccine.org.ua/chat/
Спілкувалась Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Одеський ОЦКПХ МОЗ України” на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії