Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Нещодавно на комерційний ринок України надійшло 80 тисяч доз вакцини для профілактики грипу французького виробництва. Цієї кількості виявилось недостатньо для всіх охочих отримати щеплення. Чи очікувати на нову поставку вакцини? І чому важливо отримати щеплення від грипу попри те, що робити його в Україні необхідно власним коштом?
Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я України, ще 170 050 доз вакцини проти грипу французького виробництва та 65 150 доз корейського виробництва пройшли державний контроль якості. Тож найближчим часом вони надійдуть у продаж до медзакладів та аптек. “Усі вакцини, які надходять в Україну, підлягають обов’язковому лабораторному контролю якості. Його здійснює Держлікслужба. Після отримання позитивного висновку вакцини використовують у медичних закладах або вони надходять у продаж до аптек”, – нагадують у Міністерстві.
Чи справді щеплення для грипу важливе, чи ж можна без нього обійтися? Адже наразі це щеплення не входить до національного календаря, тож купляти вакцину пацієнти мають за власні кошти.
На жаль, грип далеко не завжди має легкий перебіг. Ускладнення грипу, такі як пневмонія, можуть призвести до госпіталізації й навіть смерті. Особливо небезпечною хвороба є для груп медичного та професійного ризику. До них належать:
- Діти з 6 місячного віку до 5 років; особи віком понад 60 років; трудові колективи підприємств, установ, організацій; медичні працівники; вагітні; жінки, які планують вагітність;
військовослужбовці, будівельники, працівники поліції; особи, які доглядають хворих на грип удома; особи з хронічними захворюваннями та особливими станами, які мають високий ризик виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу. Група найвищого пріоритету для вакцинації від грипу – вагітні. - Групи високого ризику виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу: пацієнти з цукровим діабетом, первинними імунодефіцитами, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями печінки, легень, серцево-судинної системи, ураженнями нирок, люди з ВІЛ, пацієнти з функціональною чи анатомічною аспленією та трансплантацією кісткового мозку, пацієнти з лімфомою, множинною мієломою, лейкемією та пацієнти, що тривало отримують ацетилсаліцилову кислоту; пацієнти з неврологічними захворюваннями; люди з ожирінням з індексом маси тіла (ІМТ) 40 і вище; пацієнти з ослабленою імунною системою через хвороби (наприклад, деякі види раку, такі як лейкемія) або ліки (наприклад, ті, хто отримує хіміотерапію або променеву терапію раку, або люди з хронічними захворюваннями, що потребують прийому хронічних кортикостероїдів або інших препаратів) що пригнічує імунну систему); особи, які перенесли інсульт.
Для багатьох медичних закладів звичною практикою є щорічна вакцинація працівників проти грипу.
“В цьому році ми щеплюємо своїх співробітників за рахунок профспілок. Це важливо й абсолютно необхідно, бо лікарі первинної ланки кожного дня контактують з різними вірусними інфекціями. Наш центр турбується про здоров’я своїх лікарів, – розповідає завідувачка амбулаторії 3 КНП ЦПМСД 2 Оболонського району, лікар-педіатр Ольга Таланова. – Також, розуміючи важливість вакцинації, ми подаємо приклад нашим пацієнтам. Вакцинація від грипу проводиться дорослим та дітям від 6 місяців. Особливо вона рекомендована особам з ризиком тяжкого перебігу захворювання включно з літніми людьми, вагітними та особами з хронічними захворюваннями. Дітям віком від 6 місяців до 9 років, які раніше не були вакциновані від грипу, рекомендовано 2 дози з інтервалом від 4 тижнів. Всім іншим -1 доза на рік”.
Захистість найдорожче – своє здоров’я та життя!
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Фото надані Ольгою Талановою на запит редакції.
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії