Просто про складне. Профілактика правця
В умовах широкомасштабного вторгнення російської федерації та проблемами з доступністю медичної допомоги особливо актуально постає питання профілактики правця. У випадку травми часто виникає питання: чи потрібно екстрено провести щеплення? Розбіратися в наказі МОЗ щодо профілактики правця, на жаль, іноді буває складно навіть медичним працівникам. Для роз’яснення цього питання, яке часто ставлять учасники найбільшої на просторах Фейсбуку групи з питань вакцинації “Вакцинація: питання та відповіді“, експерт групи, експерт Національного порталу з імунізації, лікар ортопед-травматолог Віктор Кірейко створив інформаційний пост, текст якого ми приводимо нижче.
Сьогодні хочу коротко і простими слова розказати про правець.
Отже звідки він береться?
Причиною правця є правцева паличка. Вона живе багато де – в землі, кишківнику тварин та людини і т.д. Ця палічка не дуже любить кисень (це важливо).
Попала паличка в організм і все? Одразу хвороба?
Не зовсім. Хворобу викликає не сама правцева паличка, а токсин, який вона виділяє. Для того щоб токсину було достатньо для початку хвороби, потрібен деякий час. Іноді це день – два, а може бути навіть 20 днів. От вакцина як раз направлена на цей токсин.
Коли все ж таки потрібно вакцинуватись після травми?
- Якщо дитина не отримала щонайменьше останню по календарю вакцину від правця;
- Якщо дорослий не вакцинований більше 5 років;
- Якщо чомусь у людини виник абсцес, тобто гнійник, який треба було розкрити у хірурга. Чому так? Бо це ідеальний “інкубатор” для правцевої палички. Там багато всього “смачного” і немає кисню, якого вона не любить.
- Рана інфікована або ризик нагноєння великий. Наприклад:
– Рана глибша за 1 см або рана колота (тобто глибина рани значно більша ніж її довжина). В глибину рани погано проникає кисень і може накопичуватись кров, яка є ідеальним харчуванням для палички.
– Рана велика, має розходження країв, та пройшло більше 6 годин від травмування до адекватної обробки рани.
– Рана брудна. Тобто в рані присутні земля, кал, якісь інородні тіла. З брудом може потрапити багато правцевих паличок.
– Укушені рани. Рот набагато брудніше місце, ніж кішківник, тож укушені рани часто глибокі, багато пошкоджених тканин та крові, якими харчується правцева паличка. Можуть бути затьоки, куди не проникає кисень. (Тут поняття “укушена рана” трошки інше, ніж у рекомендаціях з профілактики сказу).
– Опіки. Опіки – це найбрудніші рани зазвичай. Обширні опіки нагноюються майже завжди.
Я вакцинувався при травмі. Коли наступна доза?
Після введення протиправцевого імуноглобуліну вакцинація через 6-12 міс. Якщо імуноглобулін не вводився, то відповідно до загальних правил вакцинації.
Коли людина вважається вакцинованою?
Повний курс планової вакцинації складається:
- Діти:
– Первинна вакцинація у 2, 4, 6 місяців.
– Ревакцинація у 18 місяців, 6 років та 16 років. - Дорослі:
– 3 дози 20 МО АП з інтервалами 20-40 діб та 6-12 місяці місяців відповідно.
– 2 дози: 1 доза 40 МО АП, інтервал 1-2 роки, друга доза 20 МО АП.
Так а може не треба моїй дитині тієї вакцини?
Отже, якщо ви порізались чистим кухонним ножем, то вірогідність захворіти правцем, звичайно, не дуже велика, але все ж таки є.
Але хто з вас не збивав коліна в дитинстві? Потім на них утворюється така товстенька кірочка. І якщо її підірвати, звідти може трошки вийти гною.
Збиті колінки – майже ідеальний інкубатор для правцевої палочки. Велика площа, купа бруду, достатньо поживних речовин, що поступають з сироватки крові та немає кисню завдяки товстої кірочці.
Колінки заживуть, та якщо ви не хочете щоб ваша дитина вмерла від збитої колінки — вакцинуйте її від правця за графіком і вакцинуйтесь самі!
Будьте здорові!!!
Посилання на мій більш академічний пост про правець: https://www.facebook.com/groups/bzvorgua/permalink/2449787621883400
Інші новини
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік
270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії доставив в Україну Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ