Проєкт з вакцинації в аптеці: успіхи й виклики
Проведення вакцинальної сесії в аптечному закладі є рутиною для багатьох країн світу (зокрема, для країн ЄС, Великої Британії, США, Канади, Австралії. В Україні ж таку практику було впроваджено лише цієї осені: в м. Києві стартував проєкт з вакцинації від грипу в аптеці. Наразі працює один кабінет щеплень при аптечному закладі за адресою вул. Велика Васильківська, 84.
Чому це є історичним досягненням для вітчизняної системи охорони здоров’я? Які виклики довелося подолати, аби вакцинація в аптеках в Україні стала можливою? Чому масштабування проєкту відбувається не так швидко, як хотілося б пересічним громадянам? На ці та інші питання відповідають експерти, що були безпосередньо залученими до реалізації пілотного проєкту з вакцинації в аптечних закладах: . голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), к.мед.н., лікар-інфекціоніст Федір Лапій та д.мед.н., професорка Тренінгового Центру Сімейної медицини НМУ ім.О.О.Богомольця, координаторка проєкту з підготовки фармацевтичних працівників щодо вакцинації в аптеках Ірина Волошина.
Чому складно було запустити проєкт з вакцинації в аптеках в Україні? Які перепони необхідно було для цього подолати?
– До вакцинації в аптеці ми йшли довго. Можна сказати, що “не було б біди, та вона допомогла нам”. Я маю на увазі вакцинацію проти COVID-19 в пунктах масових щеплень, – розповідає Федір Лапій. – Завдяки тій кампанії ми нарешті подолали певний психологічний бар’єр і впевнилися в тому, що вакцинація може успішно відбуватися поза “класичного”, звичного для нас кабінету щеплень. Проте ще залишалось упередження щодо вакцинації фармацевтами, а не лікарями чи медсестрами кабінету щеплень.Тому у пілотному проєкті з вакцинації в аптеках ще до повномасштабного вторгнення, у 2021 році, були задіяні лікарі сімейної медицини. Той проєкт було здійснено, аби подивитися, чи взагалі в Україні є попит на таку послугу. Як виявилося, попит є: люди приходили на вакцинацію в аптеку, і це переважно були особи похилого віку, для яких ця опція виявилася зручною. Але вводили вакцину саме лікарі сімейної медицини, оскільки вони відповідно до нашої нормативно-правової бази на той момент мали можливість це робити. Тож для того щоб запустити вакцинацію в аптеках саме фармацевтами, потрібно було підготувати й нормативно-правову базу, й самих фармацевтів, а також проаналізувати можливі перепони для вакцинації в аптеках. На сьогодні вже створено відповідну нормативно-правову базу, внесено зміни до певних законів та положень, що зробило вакцинацію в атеках фармацевтами юридично та практично можливою.
Чому впровадження вакцинації в аптеках є історичною подією для української системи охорони здоров’я?
– Вакцинація в аптеках є величезним історичним кроком для зменшення бар’єрів до вакцинації, – переконана Ірина Волошина. – Це важливо з багатьох причин. зокрема:
– це зручно для людей, які не хочуть витрачати час на запис до лікаря, але при цьому хочуть бути захищеними;
– це економічно вигідно (поки аптеки роблять мінімальну , майже нульову, націнку на саму послугу вакцинації);
– зміни в ліцензійному законодавстві наближають профілактичну медицину до аптек, що є світовим трендом;
– вакцинація в аптеках зменшує навантаження на лікарів і медичні заклади, завдяки чому лікарі можуть приділити більше уваги іншим питанням.
Як проходило навчання фармацевтів?
– Наразі було проведене навчання 9-ти фармацевтів одній з мереж аптек м.Києва, яка виявила бажання приєднатися до такого проєкту, – каже Федір Лапій. – Навчання передбачало тиждень в рамках тематичного удосконалення в НМУ ім. О. О. Богомольця з освоєнням практичних навичок введення вакцини, зберігання вакцини, надання невідкладної допомоги в разі виникнення невідкладних станів в післявакцинальний період.
– В процес навчання були включені симуляційні сценарії вакцинальноі сесііі від початку комунікації з клієнтом, відпрацювання техніки внутрішньом’язового введення вакцини і утилізації залишків, – розповідає Ірина Волошина. – За тиждень навчання (навіть найінтенсивніший) неможливо навчити слухачів всьому курсу імунопрофілактики. Тому наразі ми зупинились на опануванні питань введення вакцин від грипу у дорослих. Хотіла б відзначити певні особливості сприйняття інформації фармацевтами. З ними легше працювати в тому плані, що у них немає упереджень, як у деяких лікарів, щодо вакцинації. Вони легко опановують новий матеріал та мають високу мотивацію до навчання. До того ж фармацевти достатньо добре знають правила зберігання вакцин. Проте є й певні складнощі, а саме відсутність попереднього клінічного досвіду спілкування з клієнтами, що на перших може викликати багато запитань і потребує супервізіі з боку тренерів. До складнощів також можна віднести відсутність у фармацевтів доступу до медичних інформаційних систем, куди можна одразу вносити інформацію про проведені щеплення.
Чи було навчання ефективним? Так, приріст знань за даними пост-тестування склав 900%, всі слухачі наприкінці навчання відповіли правильно на понад 80% завдань.
Тож найближчим часом планується розширення мережі підготовки фармацевтів за схожою методикою в інших університетах.
Які висновки вже можна зробити і що можна вдосконалити для скорішого масштабування проєкту?
– Вже маємо перший аналіз того, що потрібно було б змінити, вдосконалити. – роз’яснює Федір Лапій. – Зокрема, мова йде про розробку окремого модуля аби фармацевти могли самостійно оформлювати візит на вакцинацію в електронній системі. Це необхідно, щоб ці дані відображалися в електронній картці пацієнта і їх міг би бачити лікар сімейної медицини. Те саме стосується й роз’яснень щодо рецепту від сімейного лікаря на вакцину. Бо відповідно до положень, які є наразі чинними, передбачено, що продаж вакцини в аптечному закладі відбувається за рецептом. І тут є певна суперечність в трактуванні цього пункту. Що мається на увазі? Якщо аптечний заклад отримує ліцензію, то він стає надавачем медичних послуг. Тобто він не продає вакцину як таку, а надає послугу з вакцинації. І в цьому випадку хотілося б більш чіткого роз’яснення, що у разі проведення вакцинації фармацевтом в аптечному закладі, який отримав ліцензію для проведення вакцинації, рецепт не потрібен, тому що вакцина не залишає безпосередньо закладу, в якому й проводиться як продаж вакцини, так і сама вакцинація. Тож цілий ряд подібних нюансів потребують уточнення та роз’яснення.
Які плани щодо масштабування проєкту?
– Ми вже маємо запити від інших аптечних закладів про проходження навчання фармацевтів, аби практика вакцинації в аптеках поширювалася, – пояснює Федір Лапій. – Звісно, ми зараз говоримо лише про вакцинацію проти грипу й лише для дорослих. Ми не говоримо про рутинну вакцинацію, яка передбачена Календарем профілактичних щеплень і забезпечується вакцинами, які надає держава. Разом з тим, ми розуміємо, що вакцинація в аптечних закладах рано чи пізно буде поширюватися й на інші рекомендовані щеплення окрім грипу. Переважно, споживачами таких послуг будуть люди літнього віку (чи просто дорослі), яким з тих чи інших причин незручно відвідати лікаря сімейної медицини для проходження вакцинації.
Пишаюсь тим, що став першим українцем, який пройшов вакцинацію в аптеці і якому вакцину проти грипу ввів фармацевт.
Багато провакцинально налаштованих пацієнтів питає, коли послуга буде доступна в інших аптеках та в інших містах? Чому проєкт масштабується не так швидко, як хотілося б пацієнтам?
Для проведення вакцинації аптечний заклад має отримати повноцінну ліцензію МОЗ України на провадження медичної діяльності, облаштувати кабінет необхідним обладнанням та мати персонал з відповідною підготовкою. На це може піти декілька місяців підготовчих робіт, – пояснює Ірина Волошина. – Далеко не всі аптеки мають відповідні площі, щоб відповідати вимогам ліцензії, а також не всі фармацевти готові надавати такі послуги, оскільки сама вакцинальна сесія займає до 15-20 хв на одного клієнта, а в цей час хтось також має залишатись в торговому залі аптеки. Тож це дуже кропіткий проєкт, для здійснення якого потрібен час.
Довідково: програму тематичного курсу вдосконалення для фармацевтів та навчальні матеріали з вакцинації розробило Бюро ВООЗ в Україні, яке й організувало її пілотне впровадження. Навчання проводилося за ініціативи МОЗ у межах підготовки до впровадження вакцинації в аптеках. Голова офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт та міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко одними з перших вакцинувалися проти сезонного грипу в аптеці.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації.
Фото: Бюро ВООЗ в Україні, Ірина Волошина, Федір Лапій.
Інші новини
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік
270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії доставив в Україну Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ
Стартував конкурс громад для участі в проєкті “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”