Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Частина вакцин, які використовуються в Україні для щеплень згідно з Календарем, вироблені в Індії. На жаль, багато українців досі мають упередження щодо Індії та “індійських” вакцин. Насправді ж в цієї країни нам є чому повчитись – в тому числі й в аспекті вакцинації. Тож сьогодні розповідаємо про Універсальну програму вакцинації (Universal Immunization Programme) Індії, завдяки якій 27 мільйонів дітей та 30 мільйонів вагітних жінок щороку отримують захист від 12 інфекційних захворювань абсолютно БЕЗОПЛАТНО. УІП є частиною Національної програми з імунізації і зосереджена безпосередньо на захисті дітей та вагітних жінок. Програма на сьогодні покриває всі регіони Індії, навіть гірські та віддалені, завдяки залученню до роботи мобільних команд з вакцинації. Показники охоплення щепленнями вагітних та дітей до 16 років в Індії вже досягли 90-93%. Загалом, за період роботи програми, починаючи з 1985 року, захист від небезпечних хвороб отримали понад 500 млн дітей та 100 млн вагітних. УІП є однією з наймасштабніших програм імунізації в світі, яка заслуговує вивчення та запозичення її ефективних практик, передусім щодо доступності вакцинації та інтенсивності проведення раундів з вакцинації.
Від скількох і від яких саме інфекцій отримують захист діти та вагітні жінки в межах програми?
Universal Immunization Programme забезпечує захист кожної вагітної жінки та дитини до 16 років від 12 інфекційних захворювань.
Діти віком 0 до 16 років в межах програми отримують щеплення наступними вакцинами:
- Вакцина БЦЖ захищає від туберкульозу, зокрема, від його важких форм, таких як туберкульозний менінгіт. Вводиться при народженні.
- Оральна поліомієлітна вакцина (OPV) – запобігає паралічу, який спричиняє вірус поліомієліту. Вводиться при народженні, у 6, 10, 14 тижнів з ревакцинацією у 16-24 місяці.
- Вакцина проти гепатиту В – знижує ризик інфекції, що вражає печінку і може призвести до хронічних уражень. Вводиться при народженні (та повторно у 6, 10, і 14 тижні в складі комплексної вакцини).
- П’ятикомпонентна вакцина, або Pentavalent (проти правця, дифтерії, кашлюку, хіб-інфекції, гепатиту В) – у 6, 10, 14 тижнів.
- Ротавірусна вакцина – захищає від ротавірусної інфекції, яка є однією з основних причин важкого гастроентериту у дітей. Вводиться у 6, 10 і 14 тижнів.
- Пневмококова кон’югована вакцина (PCV) – запобігає пневмонії, менінгіту та бактеріємії, викликаних пневмококовою інфекцією. Вводиться у 6, 10, 14 тижнів з ревакцинацією у 9-12 місяців.
- Вакцина проти кору та краснухи (MR) – у 9-12 місяців, друга доза – в 16-24 місяці.
- Інактивована поліомієлітна вакцина (IPV) – у 6 і 14 тижнів.
- JE-вакцина (проти японського енцефаліту) – актуальна в ендемічних районах Індії; захищає від вірусу, який може призвести до важкого ураження мозку. Схема вакцинації: у 9 місяців та 16-24 місяців (у регіонах з високим ризиком інфікування).
- DPT вакцина є комбінованою вакциною, яка захищає від трьох інфекційних захворювань: дифтерії, кашлюка та правця – вводиться у 16-24 місяці з ревакцинацією у 5-6 років.
- Вакцина від правця та дифтерії (Td) – в 10 років та 16 років.
Вагітні жінки в межах програми отримують захист від:
- Правця (TT вакцина) – захищає від неонатального правця (правця новонароджених), який є небезпечним для матері та новонародженого, та запобігає зараженню через пошкодження під час пологів.
- Дифтерії (Td вакцина) – включена до програми для захисту матері та дитини від дифтерії (зокрема, в післяпологовий період).
Це основний перелік вакцин, але він може варіюватися залежно від національних рекомендацій і специфіки певного регіону.
Вакцинація від ВПЛ (вірусу папіломи людини) нещодавно була включена до національної програми імунізації Індії. Вакцинацію розпочали з дівчаток віком від 9 до 14 років. Індія використовує власну вакцину проти ВПЛ, розроблену місцевими науковцями, що зробило її доступнішою для населення країни. Але захист від ВПЛ дорослих жінок в межах UIP поки не передбачено, незважаючи на те, що рак шийки матки є другою за частотою причиною виникнення раку у жінок (18%) в країні.
Скільки це коштує?
У межах Універсальної програми з вакцинації в Індії вакцинація та вакцини є БЕЗОПЛАТНИМИ.
Всі інші жінки, які не знаходяться у статусі вагітності, а також чоловіки, вакцинуються в межах Національної програми з вакцинації. Для них вакцина може бути безкоштовною, якщо вакцинація відбувається в державному закладі або в межах вакцинальної кампанії. Наприклад, ревакцинація від правця для жінок похилого віку в Індії зазвичай безкоштовна в державних медичних закладах, якщо вона здійснюється в рамках національних програм або якщо вакцинація є частиною спеціальних імунізаційних кампаній. У цих випадках держава покриває вартість вакцини, особливо якщо це робиться для профілактики правця серед вразливих груп населення, включно з особами похилого віку.
Однак якщо щеплення проводиться в приватних клініках або за межами державних програм, вакцинація може бути платною.
Шрі Мангал Панді, міністр охорони здоров’я штату Біхар, дає пероральну вакцину від поліомієліту дитині під час запуску кампанії “Місії Індрадхануш” 4.0 в Інституті медичних наук Індіри Ганді, Патна. (© ВООЗ Індія)
Доступністість, інклюзивність та швидкість – пріоритетні характеристики УІП
Жінки в Індії, особливо в сільських районах, стикаються з багатьма перешкодами на шляху до якісного медичного обслуговування. Соціальні та економічні виклики обмежують їхній доступ до медичних послуг, і часто вони не мають можливості отримати життєво важливу профілактичну допомогу. Тому Міністерство охорони здоров’я та добробуту сім’ї Індії в межах Universal Immunization Programme забезпечило вакцинами медичні центри в містах і селах, щоб вагітні жінки та діти будь-якого соціального стану мали рівний доступ до програми.
Також в межах цієї програми передбачено проведення мобільних інтенсивних раундів вакцинації. Їх називають “крещенда” (crescendo з італійського «зростаючий» – термін в музиці, що позначає поступове збільшення звуку). Ці раунди з вакцинації спрямовані на досягнення якомога більшого охоплення населення вакцинацією в короткий термін. Для цього використовуються виїзні мобільні команди. Протягом тижня медичні працівники відвідують будинки, школи та місця скупчення людей, проводячи вакцинацію. Після основної інтенсивної кампанії проводиться моніторинг для перевірки охоплення та коригування під час наступних етапів вакцинальної кампанії.
Вакцинальна сесія дітей у таборі Мадрасі біля Джунгпури в південно-східному районі Делі за підтримки ВООЗ (Фото: пан Сатвір Ядав / © ВООЗ в Індії)
Сама ініціатива отримали назву “Місія Індрадхануш” (Mission Indradhanush, що означає «райдуга» мовою гінді)”. Вони були запущені у 2014 році і ставили за мету досягти 90% охоплення всіх вагітних жінок та дітей до 2-х років обов`язковими щепленнями в межах національного календаря вакцинації Індії. Цих показників вдалося досягти лише у 2023-2024 роках – 5,46 млн дітей і 1,32 млн вагітних жінок отримали захист від 12 небезпечних інфекцій.
Таких гарних результатів вдалося досягти завдяки стратегії Місії Індрадхануш, яка базується на фактичних даних та кращих практиках розширення охоплення вакцинацією в Індії:
- Ретельне планування кампаній на всіх рівнях: Плани на місцевому рівні оновлюються з урахуванням унікальних потреб регіонів. Це включає перегляд мікропланів у громадах підвищеного ризику – таких як міські нетрі, будівельні майданчики та кочові поселення – а також запровадження спеціальних підходів для охоплення нещеплених дітей у важкодоступних місцях.
- Комунікація та соціальна мобілізація. Щоб підвищити рівень залучення громади, використовуються цільові підходи до комунікації, такі як міжособистісне спілкування, шкільні мережі, молодіжні групи та підтримка корпоративних мереж. Це сприяє зростанню попиту на послуги вакцинації та підвищенню обізнаності населення щодо важливості щеплень
- Інтенсивне навчання медичних працівників. Покращення навичок медичних працівників забезпечує якісне надання послуг з імунізації. Навчання охоплює представників медичної спільноти на різних рівнях – від місцевих медичних установ до регіональних відділів охорони здоров’я, що сприяє професійному зростанню та розвитку кадрової спроможності для сталого розширення програми вакцинації
- Встановлення підзвітності через цільові групи. Формування та зміцнення районних цільових груп дозволяє контролювати прогрес з вакцинації у реальному часі, реагуючи на прогалини в охопленні щепленнями. Це підвищує підзвітність місцевої влади, забезпечує прозорість та заохочує місцеву владу підтримувати надання послуг на місцях.
Вагомим фактором у впровадженні інтенсивних раундів імунізації є підтримка міжнародних організацій, передусім Всесвітньої організації охорони здоров`я.
Команда ВООЗ підтримує спільну сесію моніторингу “Місії Індрадхануш” 4.0 у Кілагхаті, район Бхагалпур , Біхар. (Фото: Mr Nasimuddin / © WHO India)
За якою програмою отримують захист дорослі чоловіки в Індії?
Загальна Національна програма імунізації Індії передбачає деякий безоплатний захист для чоловіків. Дорослі чоловіки можуть отримати наступні вакцини в межах Національної програма імунізації:
- проти COVID-19 – дорослі чоловіки мали доступ до безкоштовної вакцинації під час пандемії, що зменшило важкість захворювання та поширення інфекції;
- проти гепатиту B – ця вакцина доступна для дорослих і є частиною деяких регіональних програм;
- екстрена вакцинація від правця – пропонується після травм або за наявності певного ризику інфекції, оскільки правець може бути небезпечним для життя.
У випадку інших захворювань дорослі чоловіки також можуть вакцинуватися, але вакцини потрібно купувати власним коштом. Зараз в Індії також зростає увага до розширення програм вакцинації для дорослих, включно з захистом від пневмококової інфекції та грипу, які є особливо важливими для літніх чоловіків або тих, хто має хронічні захворювання.
Чому вакцинація вагітних жінок та дітей так важлива для Індії?
По-перше, діти та вагітні є групами ризику тяжкого перебігу інфекційних захворювань, госпіталізації та смерті. В Індії інфекційні захворювання, зокрема, кір, поліомієліт, гепатит B, дифтерія, кашлюк і правець, є основними причинами дитячої смертності. Щороку близько 5 мільйонів дітей у країні стають жертвами захворювань, які можна попередити вакцинацією, і близько 890 тисяч дітей залишаються частково вакцинованими або зовсім не вакцинованими. Це робить їх дуже вразливими до захворювань, які можуть призвести до летальних наслідків або серйозних ускладнень
Для вагітних жінок вакцинація має ще одну критично важливу функцію – захист плоду. Щеплення – наприклад, проти правця – знижують ризик інфекцій, які можуть загрожувати життю новонароджених. Важливо також, що імунізація сприяє зміцненню загального стану здоров’я матері, що, у свою чергу, впливає на здоров’я дитини.
По-друге, розширення програм вакцинації для вагітних та дітей допомагає покращити загальний рівень здоров’я та зменшити навантаження на медичну систему, адже зниження кількості спалахів інфекцій дозволяє спрямувати ресурси на інші пріоритетні потреби охорони здоров’я. Місія Індрадхануш надає особливу увагу цим групам, щоб досягти національної мети – зниження дитячої смертності та поліпшення здоров’я матерів.
Соціально-економічні аспекти також є вагомими факторами для захисту вагітних жінок та дітей, адже здоров’я жінок, зокрема вагітних, безпосередньо впливає на економічну стабільність сімей та громад. Коли жінки й діти захищені від інфекцій, це допомагає уникнути великих витрат на лікування та зберегти працездатність сімей. Крім того, вакцинація сприяє формуванню колективного імунітету в громадах, знижуючи ймовірність спалахів хвороб та зменшуючи навантаження на медичну систему. Здорова громада, у свою чергу, може краще функціонувати економічно та соціально, адже люди менше витрачають на лікування і можуть більше залучатися до трудової діяльності
Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді також підкреслює важливість участі жінок у програмах вакцинації для досягнення колективного імунітету:
“Вакцинація — це наш найсильніший захист від хвороб. Я закликаю всіх громадян, особливо жінок, прийти і зробити щеплення”.
Медичний працівник ВООЗ-NPSP, доктор Суміт Катарія, вакцинує неімунизовану дитину під час Національного дня імунізації проти поліомієліту 27 лютого 2022 року в селі Кеманкаті Кальюга в кварталі Джайха округу Джамуї в Біхарі. Фото: пан Манораджан Кумар / © ВООЗ в Індії
Отже, бачимо, що досвід Індії у впровадженні вакцинації та охопленні щепленнями 90-93% вагітних та дітей обов’язковими щепленнями, по-перше, є вагомим досягненням країни у захисті суспільства від інфекцій, а по-друге – гарним прикладом і підтвердженням того, що за короткі терміни можна підняти рівень вакцинації в країні від 20% до 90%. Це досвід, який ми можемо й навіть мусимо використовувати в Україні. Адже попри безпрецедентні виклики, з якими ми зараз стикаємось, маємо продовжувати захищати найвразливіших членів наших громад від смертельно небезпечних хвороб.
Вакцинуйтесь та бережіть себе!
Підготовлено Ганною Лєсніковою, менеджеркою спеціальних проєктів Національного порталу імунізації
Інші новини
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?