Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Брифінг з питань епідемічної ситуації в Україні стосовно грипу та COVID-19, а також стосовно вакцинації проти цих інфекцій пройшов у Медіацентрі Україна за участю Ігоря Кузіна – заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря України.
Яка наразі ситуація з захворюваністю на COVID-19 та грип?
“Ситуація взимку та восени характеризується зростанням захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції. Це велика об’єднуюча назва для таких інфекцій, як грип, коронавірус та інші респіраторні віруси, – роз’яснює Ігор Кузін. – Ми звикли до того, що починаючи з серпня-вересня мали 2-3 місяці зростання захворюваності на коронавірус. Проте через появу штаму Flirt, який весь світ зафіксував в середині цього року, ми цього року мали трішки викривлену ситуацію, як і багато інших країн європейського регіону. Тож пік захворюваності на COVID-19 цього року в нас прийшовся на серпень. Було зафіксовано велику кількість випадків: понад 65 тисяч. Починаючи з вересня, кількість захворілих почала зменшуватися, і ми зафіксували вже 35 230 випадків, а в жовтні – 8 209. Тож пік захворюваності на COVID-19 ми вже пережили в серпні. Разом з тим, зараз бачимо поступове зростання випадків захворюваності на загальну групу ГРВІ. Пікові показники захворюваності спостерігатимемо в грудні, січні і, можливо, лютому. Станом на сьогодні ситуація щодо COVID-19 наступна: захворюваність поступово зменшується й буде продовжувати зменшуватись до кінця цього року. Починаючи з грудня, очікуємо на зростання захворюваності на ГРЗ, що будуть переважно викликані вірусом грипу. Грип циркулюватиме до кінця лютого – можливо, навіть до кінця березня”.
Чи ще є сенс вакцинуватися проти грипу, адже сезон вже почався? Кому варто це зробити в першу чергу?
В Україні наразі доступно дві вакцини для профілактики грипу, що пройшли всі необхідні процедури контролю й були доставлені в аптечні заклади. За словами Ігоря Кузіна, сумарно для реалізації в аптеках в Україну було доставлено 300 тисяч доз вакцин проти грипу. Станом на зараз відповідно до даних МОЗ щеплення проти грипу отримало більше 64 тисяч українців. Вакцинуватись треба при першій наявній можливості, і найкращий ефект досягається, коли людина вакцинується перед початком епідсезону. Разом з тим, якщо вакцинацію не було проведено до початку епідсезону, вона рекомендована й впродовж епідсезону грипу. “Закликаю українців все ж скористатися такою можливістю й провакцинуватись. Щеплення захистить вас від важкого перебігу та летальних наслідків грипу”, – зазначив головний санітарний лікар. Він нагадав, що відповідно до українського законодавства встановлено певні групи ризику, яким рекомендована вакцинація проти грипу. Перша група – це так звана група медичного ризику. Це особи з такими станами здоров’я, при яких, скоріш за все, грип буде перебігати у важкій формі. До таких захворювань та станів належать, зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, надмірна вага, вагітність, вік понад 60 років. Друга група – це група професійного ризику. Мова йде про всіх фахівців, що мають постійний контакт з іншими людьми. Також до груп професійного ризику належать медичні працівники.
Яким чином можна отримати щеплення проти грипу?
За словами Ігоря Кузіна, через безпекові питання зараз не працюють пункти масової вакцинації. Тож для отримання щеплення можна скористатись стандартним механізмом – через звернення до сімейного лікаря та направлення до кабінету щеплень при закладі охорони здоров’я. “Кількість пунктів щеплень було збережено на “ковідному” рівні, тобто вона не зменшувалась і враховує територіальну доступність. Майже кожний заклад охорони здоров’я має кабінет щеплень”, – зазначає заступник міністра охорони здоров’я.
Також нещодавно стартувала вакцинація в аптеках, яка, за словами Кузіна, є однією з кращих європейських практик. Вона полягає в тому, що придбавши вакцинний препарат в аптеці, пацієнт може отримати послугу з вакцинації в цій же аптеці. Була розроблена необхідно нормативно-правова база, і нещодавно вакцину в аптеці отримав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. “Наразі ліцензію на проведення вакцинації в аптеці отримала лише одна аптека в м Києві, але маємо вже кілька заявок, які розглядаються, і по мірі збільшення кількості аптечних закладів, що проводять вакцинацію, інформація буде оприлюднюватися на сайті МОЗ та надаватися в контакт-центрі МОЗ”, – роз’яснює Ігор Кузін.
Чи можливі в Україні локальні карантини?
Як пояснив Ігор Кузін, практика локальних карантинів відповідає нормам Європейського Союзу. Її сутність полягає в тому, що на території кожної області встановлюється певний “епідемічний поріг”, тобто кількість захворілих, яка свідчить про інтенсивний рівень захворюваності на ГРВІ на території області. Перевищення цього порогу є підставою для введення локального карантину. Наразі статистичні показники, при перевищенні яких запроваджуються обмежувальні заходи, розраховані для кожної області. “Станом на сьогодні маємо на 60% нижче епідпорогу в середньому по країні, що свідчить про низький рівень інтенсивності епідемічного процесу”, – зазначив головний санітарний лікар. За умови ж перевищення епідпорогу в конкретному регіоні можуть залежно від вікової групи, що хворіє, запровадити додаткові протиепідемічні заходи – припинення очного навчання, дистанційну роботу працівників, масковий режим тощо.
Яка ситуація з вакцинацією проти COVID-19?
Ситуацію з вакцинацією проти коронавірусу Ігор Кузін характеризує як “прикру”. Адже попри те, що захворюваність на коронавірусну хворобу наразі знижується, ця хвороба залишається небезпечною. Усереднені показники смертності внаслідок COVID-19 вищі, ніж у випадку грипу. І коронавірус продовжує забирати життя українців, в той час як смертей внаслідок грипу поки не зафіксовано. Згідно з рекомендаціями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, рекомендації з вакцинації проти COVID-19 було значно спрощено: тепер замість багатоетапної вакцинації рекомендоване введення однієї дози вакцини. Ревакцинація на щорічній основі рекомендована лише групам медичного та професійного ризику. Проте навіть попри значне спрощення схеми вакцинації, кількість вакцинованих українців залишається низькою. “Зараз щомісячно кількість проведених щеплень рідко перевищує 5000 в кращі місяці після запровадження воєнного стану (а колись було по й 150 тисяч щеплень на місяць). Щонайменше 8 мільйонів українців не мають щеплень проти коронавірусної хвороби і наражатимуться на ризик під час наступної хвилі захворюваності. Користуючись нагодою, хочу звернути на це увагу. Щеплення рятує життя”, – закликав Ігор Кузін українців до щеплення проти COVID-19. Також він нагадав, що згідно з рекомендаціями Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики щеплення проти коронавірусу та грипу можна проводити одночасно, тож можна оперативно отримати захист одразу проти обох інфекцій.
Довідка: щеплення проти коронавірусної хвороби наразі проводяться в кабінетах щеплень при закладах охорони здоров’я, з їхнім переліком можна ознайомитись за посиланням. Щеплення проти COVID-19 безкоштовні. Медики використовують омікрон-специфічні вакцини «Comirnaty» від Pfizer для дорослих та дітей.
Для отримання щеплення проти грипу можна звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, який випише рецепт на вакцину. Її необхідно буде придбати в аптеці, транспортувати до кабінету щеплень зі збереженням “холодового ланцюгу” та ввести за направленням лікаря. Також можна записатися не вакцинацію до приватного медзакладу, де вакцина є в наявності.
“Після початку повномасштабної війни робота центрів масової вакцинації, які працювали в ТРЦ та інших пристосованих приміщеннях для масових щеплень, з безпекових міркувань була зупинена. Тому, щоб зробити щеплення, зверніться до свого лікаря. Якщо змінили місце проживання чи переїхали в іншу область — зателефонуйте до контактного центру МОЗ та дізнайтесь найближчу адресу медзакладу, де можна отримати щеплення. Номер контакт-центру — 0 800 60 20 19” – Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я.
Запис брифінгу дивіться за посиланням.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік
270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії доставив в Україну Дитячий Фонд ООН ЮНІСЕФ
Стартував конкурс громад для участі в проєкті “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”