Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Вперше у Державному бюджеті України на 2025 рік заплановано кошти на закупівлю імунобіологічних препаратів (вакцин) проти ВПЛ- асоційованої патології для вакцинації дівчат. Про це в дописі з нагоди Дня дій з ліквідації раку шийки матки повідомила громадська орагнізація “Афіна. Жінки проти раку”.
Як пояснили в ГО, День дій проти раку шийки матки (Cervical Cancer Elimination Day of Action) – це важлива подія, яка об’єднує людей, спільноти та організації по всьому світу, щоб виступити за ліквідацію раку шийки матки. Вона проводиться щорічно 17 листопада. Цей день дій є частиною більш широких, узгоджених зусиль, спрямованих на боротьбу із захворюванням, яке залишається критичною проблемою охорони здоров’я в усьому світі. У боротьбі проти раку шийки матки – важливо діяти й не гаяти часу.
Рак шийки матки виникає внаслідок неконтрольованого росту аномальних клітин у слизовій оболонці шийки матки, яка є частиною жіночої репродуктивної системи. Його передусім спричиняють постійні інфекції вірусу папіломи людини (ВПЛ), що належать до групи високого ризику.
Незважаючи на те, що рак шийки матки є однією з найбільш виліковних форм раку, він посідає четверте місце серед найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок у всьому світі, причому непропорційно велика кількість випадків захворювання і смертей припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу. Важливе для успішного лікування – саме раннє виявлення хвороби!
Глобальний рух за ліквідацію раку шийки матки
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) започаткувала глобальну ініціативу з амбітними цілями щодо ліквідації раку шийки матки як проблеми громадського здоров’я. Ця ініціатива базується на стратегії, що складається з трьох компонентів:
- Вакцинація. Забезпечення повної вакцинації 90% дівчат вакциною проти ВПЛ до 15 років.
- Скринінг. Досягнення 70% рівня скринінгу за допомогою високоефективного тесту у віці 35 та 45 років.
- Лікування. Забезпечення 90% жінок, у яких виявлено захворювання шийки матки, належним лікуванням та доглядом.
Значною проблемою в боротьбі з раком шийки матки є нерівність у доступі до життєво важливих послуг. Багато жінок не мають доступу до профілактичних заходів, таких як вакцинація проти ВПЛ та скринінг, через соціально-економічні фактори та географічні бар’єри. Усунення цієї нерівності має вирішальне значення для досягнення цілей елімінації.
Який крок зробила Україна в напрямку ліквідації раку шийки матки?
Вперше у Державному бюджеті України на 2025 рік заплановано кошти на закупівлю імунобіологічних препаратів (вакцин) проти ВПЛ- асоційованої патології для вакцинації дівчат у розмірі 104,3 млн грн, що забезпечує потребу на 36,7% (за оцінками Міністерства охорони здоров’я України потреба на 2025 рік складає майже 284,7 млн грн). Планується запровадження в Україні обов’язкової вакцинації дівчат проти вірусу папіломи людини для запобігання раку шийки матки за умови підтвердження доцільності медичної технології щодо вакцинації проти ВПЛ.
День дій з ліквідації раку шийки матки – це заклик до дії для всіх, хто хоче взяти участь у цій життєво важливій кампанії громадського здоров’я. Від лідерів урядів до медичних працівників і приватних осіб, кожне зусилля має значення для досягнення мети – викорінення раку шийки матки для майбутніх поколінь. Це нагадування кожній жінці – проявити турботу та любов до себе та пройти щорічне обстеження у гінеколога. Нагадайте своїм близьким та рідним про важливість щорічного обстеження у гінеколога, допоможіть організувати відвідування лікаря.
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік