Вакцинація в Україні: що нового? Роз’яснює головний санітарний лікар
Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України, в онлайн-інтерв’ю з медичним експертом ЮНІСЕФ Катериною Булавіновою надав відповіді на актуальні питання з теми громадського здоров’я включно з питаннями вакцинації проти коронавірусної хвороби, грипу, а також дифтерії та правця.
Яка наразі ситуація з захворюваністю на COVID-19, грип та інші ГРВІ в Україні?
Станом на сьогодні, як і всі країни європейського регіону, спостерігаємо зростання захворюваності на грип та інші гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Є декілька особливостей, характерних саме для цього року. Показники захворюваності на грип та інші ГРВІ трішки менші, ніж в аналогічному періоді минулого року, – в середньому на 18-20%. Це пов’язано з тим, що хвилю коронавірусу ми перенесли трішки раніше: вона співпала з періодом, коли влітку почав активно циркулювати новий підтип штаму коронавірусу Омікрон – FLIRT. Цей підтип продовжує циркулювати, і наразі він домінує на території всієї Європи. З початку епідемічного сезону перехворіло на грип та ГРВІ трохи більше мільйона українців. Частка коронавірусу в цій кількості дещо менша, ніж зазвичай. В середньому за тиждень на ГРВІ хворіє близько 100 тисяч осіб. В подільшому будемо спостерігати, що грип та ГРВІ в грудні, січні і навіть в лютому будуть займати основну частку в загальній кількості захворівших. Кількість випадків коронавірусної хвороби буде зменшуватись. Зараз вже бачимо циркуляцію вірусу грипу в трьох областях країни. Показники госпіталізації залишаються на досить невисокому рівні, що характерно для сезону ГРВІ. Значну долю летальних випадків поки що складають випадки COVID-19: з початку епідемічного сезону зафіксовано 51 такий випадок. Абсолютно всі ці пацієнти були невакциновані або ж не завершили курс щеплень, який був їм рекомендований по медичним показам.
Чи доступна наразі вакцинація проти COVID-19?
Станом на сьогодні в Україні використовується лише одна вакцина, яка доступна на всій території України: омікрон-специфічна вакцина. Вона захищає від субваріанту Омікрон і є однаково ефективною для будь-яких омікрон-специфічних штамів коронавірусу. Вакцина наявна в достатній кількості як на національному рівні, так і на рівні регіонів. Вакцинація проти COVID-19 залишається безкоштовною для українців, і така сама ситуація збережеться наступного року за рахунок співпраці з офісом ЮНІСЕФ та ініціативою GAVI. Нагадую про оновлені рекомендації з вакцинації проти COVID-19 від НТГЕІ, згідно з якими базовий курс вакцинації складається з однієї дози вакцини. Ревакцинація рекомендована лише групам професійного чи медичного ризику. До груп професійного ризику належать медичні працівники, працівники сфери обслуговування, особи, що мають постійні контакти з великою кількістю людей, – наприклад, вчителі. До груп медичного ризику належать особи з важкими неінфекційними супутніми захворюваннями (бронхіальною астмою, цукровим діабетом, серцево-судинними захворюваннями), пацієнти з імуносупресією (через вроджений імунодефіцит чи прийом ліків, що пригнічують роботу імунної системи), вагітні та особи понад 60 років. Наразі ми радимо групам ризику проводити ревакцинацію на щорічній основі – бажано, перед початком епідемічного сезону.
Чи наявна в Україні вакцина проти грипу? Чи якісь групи населення можуть отримати її безоплатно?
Сумарно на комерційний ринок цього року зайшло близько 300 тисяч доз вакцин проти грипу. Це більше, ніж минулого року, проте вкрай недостатньо для всіх охочих. Станом на сьогодні згідно з даними з аптечних мереж вакцинувалося від грипу близько 100 тисяч українців, тож близько 200 тисяч доз ще доступно для придбання. Разом з тим, МОЗ співпрацює з міжнародними партнерами для отримання вакцини від грипу в якості гуманітарної допомоги. Цього року ми вже отримали 30 тисяч доз вакцини, яка була спрямована на вакцинацію медичних працівників. Вакцину було розподілено в регіони, і станом на сьогодні вона вже використана на 90 – 92%. В першу чергу вакцина була спрямована на вакцинацію медичних працівників приймальних відділень багатопрофільних лікарень, лікарень інтенсивної терапії, бригад швидкої медичної допомоги. Ми чудово розуміємо, що цієї кількості доз недостатньо для вакцинації всіх медичних працівників. Наразі маємо підтвердження від деяких донорів щодо готовності надання ще однієї партії гуманітарної вакцини проти грипу. В найближчий тиждень очікуємо надходження ще 20 тисяч доз, а до кінця поточного року – 60 тисяч доз. Плануємо доохопити медичних працівників (принаймні, тих, що працюють “фронтлайн” з пацієнтами); також є плани щодо використання вакцини для дітей та дорослих з особливими потребами в будинках-інтернатах та для вакцинації вагітних (на рівні закладів первинної чи спеціалізованої медичної допомоги). Крім того, плануємо частково закрити потребу ЗСУ.
Чи можливий в Україні загальнонаціональний карантин?
Через достатньо низький рівень активності епідемічного процесу ми навряд чи будемо спостерігати карантинні заходи по всій території України. Наразі в жодній з областей України ми не бачимо перевищення епідемічного порогу. Але з юридичної точки зору така опція в нас є. Тож якщо ми будемо бачити високі показники по захворівших, то в таких регіонах можуть бути застосовані ті чи інші обмежувальні заходи.
Які плани стосовно масштабування проєкту з вакцинації в аптеках?
Однією зі стратегій МОЗ є демедикалізація вакцинації. Цей вкрай корисний напрямок, який дозволяє відійти від застарілого розуміння цього процесу. В багатьох європейських країнах вакцинацією займається середній медичний персонал без залучення лікаря. Крім того, досвід пандемії коронавірусу демонструє користь використання альтернативних майданчиків (торговельних центрів, аптечних закладів) для проведення вакцинації з дотриманням вимог інфекційного контролю. Для того щоб в Україні стала можливою вакцинація в аптеці, було змінено багато нормативних документів. В мережі аптек, яка першою отримала ліцензію і зараз проводить вакцинацію в м.Києві, є плани подальшого розвитку в цьому напрямку. І я дуже сподіваюсь, що й інші аптечні мережі будуть підтримувати цей рух.
Як просуваються додаткові заходи з імунізації проти дифтерії та правця?
Станом на кінець листопада було охоплено 60% від запланованої кількості осіб, що підлягають вакцинації: це біля 900 тисяч українців. З іншого боку, мушу відзначити, що більшість з вакцинованих в рамках кампанії – діти, разом з тим рівень вакцинації серед дорослих залишається низьким. Тож кампанія буде продовжуватись щонайменше до досягнення рівня 70 – 80% від запланованих показників. Важливо нагадати, що дорослим вакцинація проти дифтерії та правця рекомендована кожні 10 років. Для представників багатьох професій вона зараз є обов’язковою згідно з вимогами Закону.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Запис інтерв’ю доступний за посиланням:
Інші новини
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині