У Чернівецькій області зареєстровано спалах кору
29 осіб захворіло на кір в Чернівецькій області. Про це повідомляє Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Усі хворі госпіталізовані та отримують необхідну медичну допомогу. За особами, які мали контакт із хворими, встановлено медичне спостереження. Станом на 17.12.2024 в інфекційному відділенні перебувають 7 пацієнтів. Ситуація перебуває під контролем Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Як нагадують у Центрі громадського здоров’я України, кір належить до переліку найзаразніших хвороб. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом під час розмови, кашлю, чхання і може залишатися активним у повітрі й на поверхнях до двох годин навіть після того, як інфікована людина залишить приміщення. На додачу до важкого перебігу хвороби, кір знищує клітини, що виробляють антитіла, викликаючи тимчасову «імунну амнезію» — організм на певний час «забуває» збудників, із якими вже мав справу, і людина стає вразливою до хвороб, які раніше легко долала.
До ускладнень кору належать: запалення легень (пневмонія), запалення середнього вуха (отит), запалення мозку (енцефаліт), а також підгострий склерозуючий паненцефаліт – рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.
Ризики для вагітних:
передчасні пологи або викидень;
внутрішньоутробна загибель плода;
інфікування в першому триместрі може призвести до вад розвитку: глухоти, вад серця, синдрому Дауна тощо;
інфікування напередодні пологів загрожує народженням дитини з кором та розвитком корової пневмонії, яка має високий рівень смертності серед новонароджених.
За останній рік захворюваність на кір в Україні зросла вшестеро: станом на 1 грудня зафіксовано 333 випадки, тоді як за аналогічний період торік було лише 55. У Чернівецькій області станом на 1 грудня цього року зафіксовано 60 випадків проти одного за аналогічний період минулого.
Під час спалаху 2017–2019 років кір забрав життя 25 дітей та 16 дорослих. Сьогодні епідемічна ситуація в Україні контрольована, але через низький рівень охоплення щепленнями ризик поширення кору залишається високим.
Симптоми кору:
1–2 доба: поява плям на слизовій оболонці щік (проти кутніх зубів). 2–3 доба: рясний висип різного розміру та форми, починається з голови та шиї й поширюється на все тіло. Через 5–6 днів висип зникає, залишаючи пігментні плями та лущення шкіри. Усі ці дні зберігається гарячка, посилюються нежить, кашель, а загальний стан хворого погіршується.
Специфічного лікування від кору не існує. Вакцинація — найбезпечніший і найнадійніший спосіб профілактики кору.
Щеплення робиться планово дітям двічі: в 1 рік і в 6 років за Національним календарем профілактичних щеплень; у разі контакту із хворим на кір друге щеплення проти кору може бути введене раніше 6 років з мінімальним інтервалом місяць від першої дози.
Щоб отримати щеплення проти кору за епідпоказаннями або планово вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або педіатра.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Статистика охоплень щепленнями в Україні: станом на 1.12.2024
Про вакцинацію дітей під час війни: розмова з сімейною лікаркою
В Києві пройшов круглий стіл “Імунопрофілактика інфекційних захворювань у осіб після трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 3
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2