- Головна
- Новини вакцинації
- Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2
Спогади лікарів про пандемію COVID-19. Частина 2

Редакція Національного порталу з імунізації продовжує ділитися спогадами лікарів, що надавали медичну допомогу пацієнтам, хворим на коронавірусну хворобу, під час пандемії COVID-19.
Чому важливо не забувати, наскільки небезпечним може бути COVID-19? Відповідь на це запитання доволі проста: коли ми адекватно оцінюємо ворога, то здатні ефективніше протистояти йому. На жаль, попри поточне сприйняття коронавірусної хвороби як банального сезонного захворювання вона залишається смертельно небезпечною для людей з груп медичного ризику. Важливо правильно оцінювати рівень небезпеки, аби своєчасно захищатися від неї – тобто, у випадку з коронавірусом, регулярно отримувати бустерні дози вакцини.
Сьогодні про досвід роботи з хворими на коронавірусну хворобу розповідає Катерина Голінська – лікарка-епідеміологиня, лікарка-інфекціоністка, експертка Національного порталу з імунізації. Під час пандемії лікарка працювала інфекціоністкою в “ковідному” відділенні центральної районної лікарні міста Вовчанськ Харківської області. Наразі працює в міській поліклініці та в приватному медичному центрі в Харкові.
Тимчасове ковідне відділення на 60 ліжок в нашій лікарні у Вовчанську розгорнули в 2020 році. За неповні два роки пауза в роботі була хіба в короткі тижні між “хвилями” захворювання. Весь інший час ми приймали пацієнтів, лікували їх та вчилися боротися з новим для нас вірусом. Кожна наступна “хвиля” коронавірусу відрізнялася від попередньої. Особливо важкими в плані перебігу та летальності (смертності) був 2020 рік та весна 2021 року.
Наше відділення приймало пацієнтів з двох районів – нашого, Вовчанського, та Велико-Бурлуцького. Наша команда працювала злагоджено та дружньо з моменту прийому пацієнта від швидкої чи порогу лікарні аж до моменту виписки. І навіть в короткі хвилини відпочинку вдома ми були на зв’язку один з одним, аби проконсультуватися чи щось порадити. До речі, наше відділення працювало і в перші місяці повномасштабного вторгнення рф. Ми тоді були в окупації. Як говорили наші медсестрички – з цим ворогом ми вже навчилися боротися…Навіть зараз з колегами продовжуємо спілкуватися, де би нас не порозкидало. В мене навіть є пацієнти, з якими досі підтримую зв’язок.
Чи було нам важко? Звісно. Ми ж звичайні люди, а не супергерої з коміксів. Вибути зміну в “червоній” зоні лікарні укомплектованими в захисний костюм, респіратор та щиток і при цьому обстежуючи пацієнта чи ставлячи йому крапельницю – ще те випробування.

Катерина Голінська під час роботи в “ковідному” відділенні
На жаль, коронавірус перемагав певну частку тих пацієнтів, в кого були супутні захворювання. Як-от гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, бронхіальна астма, ХОЗЛ… Ще пам’ятаю історію з вагітною, хворою на коронавірус, яка прийшла до мене на консультацію. Пізніше вона померла в пологовому міста Харкова, куди її було госпіталізовано.
Певні зміни почалися в 2021 році, коли почали вакцинувати від коронавірусу.
Хоча вакциновані пацієнти до нас і потрапляли, але лікувалися вони виключно в відділенні. До реанімації їх не переводили.
Пам’ятаю одну пацієнтку, поважного віку, яка мала стентування коронарних артерій та отримала 2 дози вакцини. З нею ми пережили всі фази захворювання в одній палаті. Саме завдяки вакцинації ця пані лікувалася в мене, а не потрапила до реанімації. За роки існування нашого відділення жоден вакцинований пацієнт не потрапив до реанімації.
Ми живемо в цікаві часи, коли є купа можливостей запобігти інфекційним захворюванням чи принаймні знизити їхню ймовірність – від засобів індивідуального захисту (масок, респіраторів) до вакцинації, яка продовжує зберігати мільйони життів щороку. Тим часом набирають обертів різновекторні дискусії навколо політично заангажованого звіту з питань пандемії коронавірусу. Де, до речі, чітко вказано, що вакцинація – це про збереження життя.
Користуйтеся надбаннями медицини. Вакцинуйтеся!
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані Катериною Голінською на запит редакції
Інші новини
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова
«ВАКЦИНАЦІЯ — СПІЛЬНА СПРАВА»: ЯК ГРОМАДИ СТАЮТЬ ЛІДЕРАМИ ІМУНОПРОФІЛАКТИКИ
Оголошено конкурс для участі в Літній школі з імунології для юніорів
На платформі Національного порталу з імунізації пройшли навчальні вебінари про здоров’я дітей та підлітків