В США можливий новий спалах COVID-19
Згідно з даними Центрів контролю та профілактики хвороб США (CDC), в країні можливий новий сезонний спалах коронавірусної хвороби. При цьому рівень охоплення щепленнями проти цієї інфекції в США недостатній.
Як повідомляє CNN, у попередні роки рівень захворюваності на COVID-19 в США починав зростати на початку листопада та досягав сезонного піку до кінця грудня. Проте в 2024 році, згідно з даними Центрів контролю та профілактики хвороб США (CDC), які вони отримали завдяки дослідженню стічних вод, було зафіксовано найнижчі за всю історію показники поширення коронавірусної інфекції станом на жовтень та листопад . (Примітка: дослідження стічних вод дозволяють отримати інформацію про циркуляцію інфекційних захворювань в громадах навіть якщо люди не мають симптомів цих захворювань).
Однак на початку грудня 2024 ситуація почала змінюватись, і показники поширення коронавірусної інфекції почали стрімко зростати. На кінець грудня вони зросли втричі у порівнянні з початком місяця. Ця ситуація змусила деяких експертів висловити припущення, що США варто очікувати на стрімке зростання захворюваності на COVID-19 після довгого затишшя. Наприклад, д-р Майкл Хергер (Dr. Michael Hoerger), дослідник зі Школи медицини Університету Tulane, назвав останню хвилю розповсюдження коронавірусу “тихим спалахом, що ніби з’явився нізвідки”.
Наразі ці побоювання починають справджуватись: станом на 6 січня 2025 року в США зафіксовано зростання випадків тяжкого перебігу коронавірусної хвороби (хоча на національному рівні кількість таких випадків залишається відносно низькою). Зростає й кількість звернень за невідкладною медичною допомогою: минулого тижня доля таких звернень через COVID-19 по країні склала 1,2%. Зафіксовано й зростання кількості госпіталізацій у порівнянні з попереднім тижнем: 4,1 госпіталізація на 100 000 населення. Про це у щотижневій розсилці повідомляє епідеміологиня та популяризаторка науки Кетлін Джетеліна.
Що могло спричинити нову хвилю поширення коронавірусу?
Однією з можливих причин цього явища називають новий варіант коронавірусу, що отримав назву XEC.
XEC – це гібрид двох варіантів JN.1. Останній, в свою чергу, є субваріантом штаму Омікрон, що спричинив більшість випадків хвороби під час останнього зимового спалаху згідно з інформацією CDC. Їхні дані свідчать про те, що варіант XEC циркулював в США протягом багатьох місяців і нарешті “обігнав” за кількістю випадків один з так званих варіантів FLiRT – а саме KP.3.1.1 – в період між кінцем листопада та першим тижнем грудня. В період з 8 по 21 грудня 2024 року варіант XEC став причиною 45% нових випадків (у порівнянні з 15% двома місяцями раніше).
Фахівці CDC описують появу нових варіантів коронавірусу таким чином: “Нові варіанти виникають, переважно, внаслідок такого явища як ‘антигенний дрейф’. Антигенний дрейф відбувається з часом, коли поступові зміни вірусу, відомі як мутації, призводять до появи, фактично, нових вірусів, які виглядають для вашої імунної системи інакше”. Саме цей “оновлений вигляд” дозволяє новому варіанту вірусу уникнути попередньо сформованого імунітету та викликати захворювання.
Чи вакцинація проти коронавірусної хвороби досі ефективна?
Варіанти коронавірусу, що циркулюють станом на зараз, достатньо схожі, аби найновіші вакцини могли зберігати ефективність проти тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті. Як пояснюють фахівці CDC, так звані spike-антигени (шипоподібні білки) варіантів коронавірусу, що циркулюють зараз, зберігають велику подібність між собою. Оскільки саме spike-антиген дозволяє вірусу входити до клітин нашого організму, він грає критичну роль у процесі інфікування. А вакцини, в свою чергу, дозволяють вашому організму сформувати специфічні антитіла проти цих spike-антигенів.
Попри доведену користь вакцинації, її рівень в США наразі недостатній. Лише 21% дорослих від 18 років, 44,5% дорослих від 65 років та 10% дітей отримало оновлену вакцину цього сезону відповідно до даних CDC. Попри нетипово низькі показники захворюваності восени, CDC прогнозує, що кількість госпіталізацій внаслідок респіраторних вірусів може сягнути минулорічного рівня. Згідно з їхніми прогнозами, саме вакцинація може зіграти критичну роль у попередженні госпіталізацій внаслідок COVID-19, грипу та респіраторно-синцитіальної інфекції. Зокрема, відповідно до декількох сценаріїв розповсюдження коронавірусної інфекції, сезонна вакцинація проти неї може запобігти від 108 000 до 191 000 госпіталізацій в 2025 році.
Яка ситуація з захворюваністю на коронавірусну хворобу в Україні?
Відповідно до даних ЦГЗ України, станом на 7.01.24 інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно з COVID-19, становить 226,8 на 100 000 населення, що на 53,1% нижче епідемічного порога, розрахованого для України, та на 19,7% менше аналогічного показника минулого тижня.
Підтверджених випадків COVID-19 за звітний тиждень (з 30 грудня по 5 січня) зареєстровано 295. Серед осіб, які мали позитивний результат тесту на COVID-19, зареєстровано один летальний випадок. Померла не мала профілактичних щеплень проти COVID-19 протягом останніх 12 місяців.
Кому в першу чергу потрібно поновити щеплення проти коронавірусної хвороби?
До груп медичного ризику належать:
- Особи віком від 60 років (особливо віком від 75 років);
- Дорослі віком від 18 до 59 років з важкою формою ожиріння або супутніми станами, що підвищують ризик важкого перебігу COVID-19;
- Особи з помірними або важкими імунодефіцитними станами (дорослі і діти віком понад 6 міс.);
- Вагітні (ревакцинацію рекомендовано проводити під час кожної вагітності);
- Особи, що проживають у закладах (установах) з надання довгострокового догляду та підтримки.
До груп професійного ризику належать:
- Працівники охорони здоров’я, які безпосередньо контактують з пацієнтами;
- Військовослужбовці;
- Педагоги та інші працівники сфери освіти;
- Працівники закладів установ з надання довгострокового догляду та підтримки.
Цим групам населення рекомендовано ревакцинальні дози через 6-12 місяців від попередньої дози вакцини. Наразі щеплення на території України проводяться омікрон-специфічною вакциною, яка залишається ефективною для попередження тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті. Вакцинація проти COVID-19 залишається безоплатною для українців: аби отримати щеплення, зверніться до сімейного лікаря в медзаклад, де Ви обслуговуєтесь.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза