- Головна
- Новини вакцинації
- Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині

Кількість зареєстрованих випадків, спричинених вірусом гепатиту А на Львівщині, зросла вдвічі. Про це повідомляє заступниця завідувача ДУ “Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” Оксана Сливінська.
Всередині грудня 2024 року було зафіксовано спалах вірусу гепатиту А у селі Волсвин Шептицького району: тоді підтвердили 10 випадків захворювання.. На жаль, поширення вірусу продовжилося, і станом на 7.01.25 в Шептицькому районі зареєстровано вже 19 випадків вірусного гепатиту А , 14 з них – у Волсвині. Серед них чотири випадки — в учнів Лопатинської спеціальної школи.
“13 випадків було виявлено активно в ході дослідження матеріалу від контактних осіб. На стаціонарному лікуванні перебувало 8 осіб, з них четверо виписані. На даний час залишається четверо хворих, з них троє дітей. 11 хворих з безсимптомними формами перебувають під наглядом сімейних лікарів”, — розповіла Оксана Сливінська. – В селі Волсвин проведена велика профілактична робота, зокрема, хлорування криниць. Хочу нагадати, що гепатит А – це ‘хвороба брудних рук’, тому важливим є дотримання особистої гігєни для недопущення подальших випадків. Також найбільш ефективним заходом профілактики захворювання є вакцинація контактних осіб. Наразі вакцина не входить до Національного календаря щеплень, тож кошти на неї потрібно виділяти з місцевого бюджету. Якщо вийде запланувати такі витрати на цей та наступний рік, це буде дуже добре”.
Основні факти про гепатит А:
- Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів або води.
- Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, через брудні руки).
- ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
- Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли захворілі помирають від фульмінантної (блискавичної) форми ВГА.
- Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
- Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
Як захиститись від гепатиту А? Центр громадського здоров’я МОЗ України радить:
- Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
- Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв.
- Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
- Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
- На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А, а саме Хаврикс (вакцина від гепатиту А) та Твінрикс (комбінована вакцина проти гепатиту А та гепатиту В). Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова
«ВАКЦИНАЦІЯ — СПІЛЬНА СПРАВА»: ЯК ГРОМАДИ СТАЮТЬ ЛІДЕРАМИ ІМУНОПРОФІЛАКТИКИ
Оголошено конкурс для участі в Літній школі з імунології для юніорів
На платформі Національного порталу з імунізації пройшли навчальні вебінари про здоров’я дітей та підлітків