Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року. Серед новацій, довкола яких зараз триває громадське обговорення, впровадження вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини), зміна вакцини для щеплення проти поліомієліту, зміни до графіку вакцинації проти кору, туберкульозу та гепатиту В.
Нагадуємо, що наразі на громадське обговорення представлено проєкт наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні». Зміни розроблені з урахуванням міжнародних рекомендацій та базуються на основі позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1) та викладені у порівняльній таблиці.
Аби проінформувати громадськість про заплановані зміни, в брифінгу для ЗМІ, що відбувся в МЕДІАЦЕНТРІ УКРАЇНА, взяли участь:
- Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України;
- Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікар-інфекціоніст;
- Вероніка Пацко, клінічний онколог, Національний інститут раку
Спікери обговорили наступні теми:
- Зміни до Національного календаря профілактичних щеплень з 2026 року (щеплення проти ВПЛ, перехід на комбіновані вакцини та зміна схем за віком). Які зміни запропоновані та чому?
- Впровадження обов’язкового щеплення проти ВПЛ: в якому віці проводитимуть безоплатну вакцинацію?
- Зміна віку та схем вакцинації проти інфекційних захворювань: що передбачено?
«Країни світу періодично оновлюють свої календарі щеплень, базуючись на рекомендаціях ВООЗ, Центру контролю захворювань США (CDC) та інших міжнародних організацій — це поширена практика. Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Щороку у світі вакцинація запобігає 3,5-5 мільйонам смертей від таких захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір. Особливо вразливі до таких хвороб діти і дорослі, які не мають щеплень взагалі або пропустили якесь із щеплень за графіком. Зокрема, використання комбінованих вакцин дозволять скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків», — пояснює заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Які основні зміни заплановано внести до Національного календаря щеплень?
Вакцинація проти гепатиту В
Планові профілактичні щеплення дітей проти гепатиту В запропоновано проводити у віці 2 місяці (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза) та 18 місяці (4-а доза) незалежно від маси тіла при народженні. Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+ІПВ+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію проти вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців. “Ніхто не любить, коли уколів багато. Зменшення кількості ін’єкцій для дітей підвищує прихильність їхніх батьків до вакцинації. Науковці одностайні в тому, що використання багатокомпонентних вакцин є безпечним та ефективним”, – каже голова НТГЕІ Федір Лапій.
Вакцинація проти туберкульозу
Щеплення проти туберкульозу пропонується проводити через 24 години від народження до виписки з пологового стаціонару вакциною БЦЖ.
Дітей, яким не виповнилося дев’ять місяців (8 місяців включно), пропонують щепити проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби / тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз. “Це дозволить більш раціонально використовувати наявні ресурси та зменшувати термін перебування немовлят у стаціонарах, де вони можуть зустрітися з бактеріальними інфекціями. В світі введення вакцини БЦЖ в першу добу життя є стандартною практикою”, – пояснює Федір Лапій.
Вакцинація проти поліомієліту
Вакцинацію дітей для профілактики поліомієліту пропонують проводити у віці 2 місяці (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза), 18 місяців (4-а доза) та 6 років (5-а доза). Для профілактики поліомієліту для всіх доз, що вводяться, планують застосовувати лише інактивована поліомієлітна вакцина ( ІПВ).
Вакцинація проти кору, паротиту та краснухи
Вакцинація дітей для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться у віці 12 місяців (1-а доза) та у 4 роки (2-а доза). Враховуючи ризик спалаху кору, ця схема забезпечує захист дітей в більш ранньому віці, запобігає важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень. “В Україні, на жаль, зростає захворюваність на кір серед дітей передшкільного віку. Запропонована схема більш наближена до світової практики, коли друга доза вакцини КПК вводиться раніше та забезпечує оптимальний захист цієї вікової когорти”, – коментує Федір Лапій.
Вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ)
Наразі у проєкті змін щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне. Таким чином в разі, якщо зміна буде затверджена, вакцини закуповуватимуть коштом державного бюджету, також передбачена можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн.
Вакцинацію проти (ВПЛ) планується проводити дівчатам у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів, починаючи з 01 січня 2026 року, одноразово. Дівчатам, яким виповнилось 14 років після 01 січня 2026 року, та хлопчикам вакцинація проти папіломавірусної інфекції проводитиметься відповідно до розділу ІІІ діючого Календаря.
Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, вакцину проти ВПЛ рекомендовано вводити якомога раніше, починаючи з 9 років. Вакцинація дівчат, які живуть з ВІЛ, має проводитися з використанням тридозового графіку вакцинації.
“З приводу однодозової схеми вакцинації проти ВПЛ маємо позицію ВООЗ від 2022 року, результати багатьох досліджень та досвід деяких країн (наприклад, Великої Британії та Австралії, які вже перейшли на таку схему. На сьогодні можемо говорити про переконливі аргументи, що одна доза вакцини, введена в певному віці, працює абсолютно не гірше за дві”, – роз’яснює Федір Лапій.
З більш детальним оглядом запропонованих змін до Національного календаря щеплень можна ознайомитися за посиланням.
Запис брифінгу можна подивитися за посиланням:
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах
Спалах гепатиту А зафіксовано на Львівщині
Стартувала доставка вакцин проти COVID-19 та грипу в регіони
МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень