- Головна
- Новини вакцинації
- На Черкащині домашній собака, хворий на сказ, покусав власницю
На Черкащині домашній собака, хворий на сказ, покусав власницю

У місті Сміла Черкаської області лабораторно підтверджено випадок сказу в собаки. Про це повідомляє Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Фахівці Смілянського відділення Черкаського ОЦКПХ провели епідеміологічне розслідування. За його результатами встановлено, що 4 лютого жителька Сміли привела домашнього собаку до ветеринарної клініки для стерилізації. 6 лютого собака вкусив власницю за руку, а 10 лютого – тварина померла. Виявилося, що собака не був вакцинований проти сказу.
Наразі потерпіла жінка та її донька отримують необхідні антирабічні щеплення. Ветеринарні фахівці, які контактували з твариною, також проходять антирабічну профілактику. Фахівці Черкаського ОЦКПХ продовжують епіднагляд за всіма, хто міг контактувати з хворою твариною.
Сказ – особливо небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю, нагадують у Черкаському ОЦКПХ. Зараження людини на сказ відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Особливо небезпечним є те, що вірус може знаходитися у слині тварини за кілька днів до появи перших симптомів. Тобто, тварина може поводитися цілком природно, але бути зараженою. Небезпека може чатувати в будь-якій тварині, навіть у вашому домашньому улюбленці. Тому до лікаря потрібно йти відразу після укусу будь-якою твариною.
Для профілактики сказу фахівці Черкасього ОЦКПХ радять:
- щороку вакцинувати тварин,
- дотримуватись правил їх утримання, тримати домашніх улюбленців якнайдалі від диких тварин,
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Перша допомога при укусі твариною:
1. Якнайшвидше ретельно промийте рану, подряпини, садна чи заслинені місця струменем води з милом.
2. Обробіть краї рани спиртом 70% або настоянкою йоду 5%. Накладіть стерильну пов’язку. Ці заходи значно знизять ризик розвитку сказу.
3. Негайно зверніться по медичну допомогу до травматологічного пункту. У разі його відсутності – до хірургічного кабінету або хірургічного відділення лікувально-профілактичного закладу.
4. У разі підозри на зараження сказом потрібна негайна імунізація, адже захисні антитіла формуються протягом 2-3 тижнів. (В окремих випадках окрім введення антирабічної вакцини показано також введення антирабічного імуноглобуліну).
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС ‘Коаліція за вакцинацію’”.
Інші новини
Вебінар “Батьківство без стресу” пройшов на платформі Національного порталу з імунізації
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області
Медичні заклади України отримали 100 тисяч доз комбінованої вакцини ПЕНТА-Hib
Хибні протипоказання: чому не варто відкладати вакцинацію
Науково-практична конференція “Мистецтво комунікації: як говорити з пацієнтом про вакцинацію” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації