- Головна
- Новини вакцинації
- 14-річний нещеплений хлопець помер від правця у Дніпрі
14-річний нещеплений хлопець помер від правця у Дніпрі

14-річна дитина померла від правця у м. Дніпро. Про це повідомляє Суспільне.
Причиною інфікування правцем став іржавий цвях, на який дитина наступила вдома. Попри наявність записів про вакцинацію в медичній картці підлітка, насправді, за словами батьків, ці щеплення не було проведено через їхні переконання. Це перший за сім років випадок смерті від правця у Дніпропетровській області. Раніше за цей випадок повідомляв голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.
“Це справа правоохоронних органів, і я приєднуюсь до того, що правоохоронні органи повинні звертати увагу на появу документів, які є фіктивними, бо це забирає у нас життя дітей”, — каже медична директорка з педіатрії та неонатології Вікторія, що надавала дитині медичну допомогу. За її словами, після травми батьки лише обробили рану, а за допомогою медиків звернулися за два тижні, коли стан хлопця погіршився.
“Дитина надійшла до нас у вкрай тяжкому стані. Діагностика правця була саме в ті терміни, як зазвичай і буває при цьому дуже підступному і страшному захворюванні. Є судоми, які майже не купуються, є порушення м’язового тонусу, яке призводить до патологічних переломів”, — зазначила пані Вікторія. Лікарі протягом тижня намагалися врятувати життя хлопця, проте він помер у реанімації. Батьки зізналися медикам, що не вакцинували сина, хоча записи про проведені щеплення були наявні в медичній картці дитини.
Як роз’яснює сімейна лікарка Олена Кондратенко, заразитися правцем можна через звичайну побутову рану. Особливу небезпеку несуть предмети з іржою чи забрудненням.
“Перші (симптоми правця) – це (ніби) якесь вірусоподібне захворювання. Слабкість, температура, якісь незначні катаральні явища. Потім додаються спазми м’язів обличчя, і це вже може наштовхнути на думку про правець”, – каже лікарка.
За словами епідеміологині Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олени Кузьменко, в Україні від правця помирає кожен другий захворілий. Всього за 2024 рік в Україні було зафіксовано 12 випадків захворювання.

Федір Лапій в прямому етері Суспільне Новини.
“Щороку ми фіксуємо такі випадки серед дітей, і статистика говорить про те, що їхня кількість зростає. І це завжди невакциновані діти, які потрапляють в реанімацію, – розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, к.мед.н. Федір Лапій в прямому етері Суспільне Новини. – Якщо дитина не помирає, то тривалість перебування в реанімації близько 1 місяця. Якщо говорити про фіктивні записи про вакцинацію, то батьки дитини заявили, що насправді через свої переконання її не вакцинували. І таких випадків ми в Україні маємо дуже багато. Коли розпочалося широкомасштабне вторгнення, мільйони українських дітей опинилися поза межами країни. Зустрічаючись з колегами з-за кордону, я чув, що вони не очікували такої кількості невакцинованих дітей з України з цілком благополучних сімей. Багато з батьків, що зверталися за медичною допомогою для дітей, ставали на облік в країнах тимчасового проживання, зізнавалися, що записи про вакцинацію їхніх дітей є фіктивними. Тож, на превеликий жаль, то не поодинокі випадки. Неодноразово у власній практиці я зустрічався з випадками, коли батьки просили не звертати уваги на записи дитини про щеплення та зізнавалися, що заплатили за них певну суму – фактично, оцінили життя дитини в 200-300-500 гривень. На жаль, мені не відомі приклади, коли медичні працівники, що підробляли медичну документацію, або батьки, що скористалися такими послугами, понесли кримінальну відповідальність, попри те, що випадки звернення до прокуратури мали місце. Тож, фактично, цим питанням переймаються лише медики, що стикаються з наслідками подібних дій. Жодних заяв від соціальних служб, що мають опікуватися правом дитини на життя та здоров’я, ми в таких випадках також не спостерігаємо”.
Як нагадав глядачам Суспільного Федір Лапій, тяжкий перебіг правця зазвичай бачимо саме в невакцинованих пацієнтів. Це завжди тривале перебування в реанімації, а потім – відновлення, що може тривати не один рік. 50% захворілих помирає. Вакцинація ж ефективно захищає від тяжкого перебігу хвороби. Про це важливо пам’ятати зараз, в умовах повномасштабного вторгнення, коли ризик травм як ніколи високий. Вогнепальні, осколкові поранення, опіки – потенційна небезпека щодо зараження спорами правця. Незначні на перший погляд травми найбільш небезпечні в плані ігнорування небезпеки та відсутності звернення за медичною допомогою, і саме це й сталося в Дніпрі. Тож дорослим вкрай важливо поновлювати захист проти правця кожні 10 років (а у випадку травми ввести чергову дозу вакцини АДП-М, якщо з останньої дози минуло понад 5 років). Дітям необхідно щепитися відповідно до Календаря: у 2, 4, 6, 18 місяців та 6 років і надалі кожні 10 років (а якщо певні щеплення пропущено, їх необхідно надолужити за наздоганяючим графіком).
Захистіть власне життя та життя своїх рідних – вакцинуйтеся самі та вакцинуйте своїх дітей! Під час війни діти не мають вмирати ще й від хвороб, яким можна запобігти безоплатною вакцинацією.
Сюжет Суспільного про випадок правця в Дніпрі дивіться за посиланням:
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
Вакцинація вагітних жінок: ламаємо стереотипи. Науково-практична конференція пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
В МОЗ провели експертну зустріч щодо впровадження змін до Календаря щеплень
Сучасна система зберігання вакцин за умов «холодового ланцюга» та посилення лабораторного потенціалу на рівні регіонів
Вірус папіломи людини. Чому вакцинація в підлітковому віці – найкращий захист
Міфи та правда про туберкульоз
Вебінар “Батьківство без стресу” пройшов на платформі Національного порталу з імунізації