- Головна
- Новини вакцинації
- В Україні стрімко зростає захворюваність на кір
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір

Показники захворюваності на кір в Україні станом на зараз вже перевищили показники за весь 2024 рік. Про це в ексклюзивному інтерв’ю для Національного порталу з імунізації розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), к.м.н., лікар-інфекціоніст Федір Лапій.
“В нас зросла захворюваність на кір: за кількістю випадків ми вже від початку 2025 року перевищили кількість за весь 2024 рік. Тож якщо не будемо дотримуватися високих рівнів охоплення вакцинацією – в першу чергу, серед дітей, – то цілком можливо, що восени можна очікувати продовження підйому захворюваності на кір”, – зазначив голова НТГЕІ.
Відповідно до даних Центру громадського здоров’я, у 2024 році зареєстровано 433 випадки кору, що у 6,6 раза більше ніж у 2023 році. В 2025 році за перші три місяці зафіксовано вже 472 випадки захворювання та 2 смерті внаслідок його ускладнень. Особливу увагу медики наразі звертають на недостатній рівень вакцинації проти кору (щеплення в 1 рік у 2024 році отримали 91,4% дітей, у 6 років – 83,4%).
Тенденція до зростання захворюваності на кір спостерігається й в Європі в цілому: згідно з даними Європейського Бюро ВООЗ, у 2024 році в Європейському регіоні зафіксовано 127 350 випадків захворювання. Це вдвічі більше, ніж у 2023 році. Також це найвищий в Європейському регіоні показник захворюваності за останні 25 років. Більше 40% захворілих – діти віком до 5 років. Більше половини зафіксованих випадків захворювання потребували госпіталізації. За попередніми даними відомо про 38 смертей внаслідок кору.
“Кір повертається, і це тривожний сигнал. Без високого рівня охоплення щепленнями наше здоров’я не буде в безпеці, – каже д-р Ханс Клюге, директор Європейського бюро ВООЗ. – Вірус кору ніколи не розслабляється – тож і ми не мусимо”.
Що таке кір?
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Як можна заразитись кором?
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Близько двох годин вірус ще буде циркулювати в приміщенні та залишатись на поверхнях, на які інфікована людина чхала чи кашляла. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо: хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів та перші 4 дні з початку висипів.
Як можна захиститись?
Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.
В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. За період з 2000 до 2017 року протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.
Згідно з Національним календарем щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. (Примітка: у випадку контакту з хворим на кір дитина може отримати “нульову” дозу вакцини з 6 місяців, в такому випадку ця доза не зараховується, і дитина далі вакцинується згідно календаря. Якщо контакт з хворим відбувся після отримання дитиною першої дози, але раніше 6 років, в такому випадку можна ввести другу дозу вакцини раніше, і ця доза зараховується).
Якщо ж з певних причин графік щеплень було порушено, то вакцинація проводиться згідно календаря щеплень з порушенням графіку. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.
Захистіть найдорожче – вакцинуйте дітей від кору!
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова