- Головна
- Новини вакцинації
- З правцем до реанімації потрапив 59-річний мешканець Львівщини
З правцем до реанімації потрапив 59-річний мешканець Львівщини

59-річного чоловіка з правцем у важкому стані госпіталізували до реанімації одного з закладів охорони здоров’я Львова. Це перший цьогоріч випадок правця в області. Дані про щеплення від правця – відсутні. Про це повідомляє Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Чоловік наступив на цвях у власному домогосподарстві 7-го травня.
18 травня у пацієнта з’явилися характерні симптоми правця – тризм (спазм) м’язів обличчя та шиї; судоми, важкість дихання, утруднене ковтання; з’явився опістотонус (сильне мимовільне вигинання тіла назад у формі дуги, яке свідчить про тяжке ураження нервової системи). Пацієнту надається весь комплекс необхідної допомоги.
Відповідно до даних Львівського ОЦКПХ, у 2024 році на Львівщині було зареєстровано три випадки правця.
На початку липня 2024 року з правцем до лікарні госпіталізували 12-річну дівчинку. У вересні знову випадок правця у дитини – до реанімації потрапив 10-річний хлопчик. На щастя, після лікування обоє одужали та виписані зі стаціонару. А у листопаді від правця помер 48-річний чоловік, якому на ногу наступив кінь. Варто зазначити, що діти не мали щеплень від правця, не було підтверджень про вакцинацію і в чоловіка.
На Львівщині за 4 місяці 2025 року лише 24,8% (від запланованої цьогоріч кількості) дорослих вакциновані проти правця та дифтерії, зазначають у Львівському ОЦКПХ.
Довідково:
Правець має одну суттєву відмінність від інших вакциноконтрольованих інфекцій. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного.
Як можна заразитись?
Спори правцевих бактерій (clostridium tetani) є скрізь в навколишньому середовищі, включно з ґрунтом, пилом та гноєм.
Інфікування відбувається, коли бруд потрапляє в рану або поріз через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини. Інфікуватися можна навіть через незначну травму.
Як можна захиститись?
Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація.
І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики правця використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від правця, а й від дифтерії та кашлюку (АКДП, АаКДП, АаКДП-М), або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М).
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).
Ефективність вакцинації від правця (за умови отримання повного курсу щеплень) сягає 100%.
Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. Важливо: ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця необхідно проводити кожні 10 років незалежно від віку. На жаль, існує міф, що людям похилого віку не потрібна ревакцинація проти дифтерії та правця, і це упередження можете призводити до трагічних наслідків. Оскільки правець не передається від людини до людини, колективний імунітет, що створюється вакцинованими особами, не працює у випадку правця – необхідно регулярно поновлювати індивідуальний захист шляхом ревакцинації.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
Спалах кору зафіксовано на Вінничині
Перешкоди та стимули дитячої вакцинації: результати дослідження Бюро ВООЗ в Україні
Нові вимоги до умов зберігання вакцин: роз’яснення експерта
На платформі Національного порталу з імунізації пройшла науково-практична конференція для медиків
В Сарнах собака, хворий на сказ, покусав двох людей
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір