- Головна
- Новини вакцинації
- Вакцинація вагітних проти грипу значно знижує ризик захворювання в немовлят
Вакцинація вагітних проти грипу значно знижує ризик захворювання в немовлят

Результати когортного дослідження, оприлюдненого в журналі “Акушерство та гінекологія”, вкотре підтверджують, що вакцинація вагітних значно знижує ризик захворювання на грип в немовлят, народжених від вакцинованих проти нього матерів, в перші місяці їхнього життя.
В дослідженні взяло участь близько 250 тисяч жінок та їхніх новонароджених немовлят. В цілому зниження ризику захворювання на грип для немовлят, народжених від щеплених проти нього матерів, оцінюється в 44,4%. Важливо зазначити, що зниження ризику захворювання в немовлят виявилося суттєвим лише у випадку проведення вакцинації матерів в другому чи третьому триместрі вагітності: 51,5% та 59,3% відповідно (і лише 11.3% у випадку вакцинації в першому триместрі).
”Наше дослідження підкреслює той факт, що вакцинуючись під час вагітності ви захищаєте не лише себе, а й своє немовля в критично важливий період його життя, – зазначив керівник дослідження Уссені Зербо. – Немовлята віком до 6 місяців мають високий ризик ускладнень грипу і ще не можуть бути вакциновані проти нього. Тож проведене дослідження демонструє, що найбільш ефективним способом захистити їх є вакцинація їхніх матерів”.
Хоча відповідно до отриманих результатів найкращий захист досягається після вакцинації в другому чи третьому триместрі вагітності, автори дослідження зауважують, що “не закликають змінювати наявні рекомендації щодо вакцинації без додаткових досліджень, тож усім вагітним сезонна вакцина проти грипу має бути запропонована, як тільки вона буде доступною”, тобто на будь-якому етапі вагітності.
Довідково:
Грип – це захворювання, що викликається вірусами грипу. Віруси грипу інфікують носову порожнину, верхні дихальні шляхи, глотку та легені. Грип легко поширюється та може призвести до серйозних захворювань, особливо у маленьких дітей, літніх людей, вагітних та осіб з хронічними захворюваннями (наприклад, астмою чи діабетом).
Дорослі з груп ризику можуть зіткнутися з ускладненнями грипу (такими як пневмонія), які можуть призвести до госпіталізації та навіть смерті. До помірних ускладнень грипу відносяться інфекції носових пазух (синусити) та вух (отити). Пневмонія ж (“запалення легень”) – це серйозне ускладнення грипу, що може бути спричиненим як самим лише вірусом грипу, так і ко-інфекцією, тобто змішаною інфекцією, викликаною вірусом грипу та бактерією. До інших можливих серйозних ускладнень грипу відносяться:
- запалення серцевого м’яза (міокардит);
- запалення головного мозку (енцефаліт);
- запалення м’язової тканини (міозит, рабдоміоліз);
- поліорганна недостатність (наприклад, дихальна та ниркова недостатність).
Зміни в функціонуванні вашої імунної, серцево-судинної та дихальної систем під час вагітності підвищує ризик тяжкого перебігу грипу. Тому вагітним рекомендовано вакцинуватись від грипу. За можливістю це варто зробити до кінця жовтня, аби забезпечити найоптимальніший захист від грипу. Вакцинуватись від грипу можна в будь-якому триместрі вагітності.Ввакцинація також може захистити від грипу новонароджену дитину. (Мати передає захисні антитіла дитинці під час вагітності). Наразі щеплення проти грипу в Україні є рекомендованим і може бути проведене власним коштом пацієнта.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Розпочалися клінічні дослідження першої в світі вакцини проти раку легень
В Естонії впровадять добровільну вакцинацію школярів без згоди батьків
Як громади можуть змінити хід імунізації: інтерв’ю з доктором Ярно Хабіхтом
Європейський тиждень імунізації проходить з 27 квітня по 3 травня
Всесвітній тиждень імунізації пройде з 24 по 30 квітня