- Головна
- Новини вакцинації
- Захворюваність на кір в Україні зросла в 11 разів
Захворюваність на кір в Україні зросла в 11 разів

Про ситуацію з захворюваністю на кір в Україні розповів в ефірі Суспільне Новини заступник Генерального директора Центру громадського здоров’я Олексій Даниленко. Відповідно до даних установи, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року захворюваність на кір в Україні зросла більш ніж в 11 разів.
Скільки випадків захворювання зафіксовано наразі в Україні? В чому причини зростання захворюваності?
За словами Даниленка, за 6 місяців поточного року в Україні зареєстровано 1196 випадків захворювання на кір. Якщо порівнювати це з минулорічним аналогічним періодом, то маємо зростання захворюваності більше, ніж в 11 разів.
Серед причин такої ситуації:
- висока контагіозність (заразливість) захворювання: після контакту з хворим дуже велика кількість осіб може захворіти;
- циклічність спалахів кору: кожні 5-6 років – після того як накопичуються певні прошарки неімунних дітей – відбувається збільшення захворюваності на кір;
- підвищення захворюваності в країнах, які межують з Україною: в Румунії, Угорщині, Молдові.
Чому краще вакцинуватися проти кору, аніж перехворіти на нього?
Вакцинація проти кору є найефективнішим засобом профілактики цього захворювання, тому вона є обов’язковою для дітей, наголошує Олексій Даниленко. Адже специфічного лікування кору нема, лише симптоматичне. Важливо пам’ятати, що кір не є “легкою” хворобою: він особливо небезпечний своїми ускладненнями. Це може бути широке коло захворювань, найпоширеніші з яких – пневмонія (запалення легень), енцефаліт (запалення мозку), отит (запалення вух). Але можливі ускладнення і з боку інших органів та систем, тобто чітко окреслити коло органів, які можуть бути уражені внаслідок кору, дуже складно.
В чому складність діагностики захворювання?
На першому етапі хвороби є ризик сплутати кір з іншими захворюваннями, адже початок схожий з початком багатьох інших хвороб, зазначає Даниленко. До перших симптомів кору належать лихоманка, кон’юнктивіт, риніт. Такі симптоми можуть тривати до 7 днів і нагадувати звичайну ГРВІ. За 4 дні до появи специфічної висипки хворий починає виділяти вірус і вже є джерелом інфекції. Далі можуть з’явитися характерні білі плями на поверхні щік – так звані плями Бельського-Філатова-Коплика – та поетапна висипка (починаючи з голови й до тулуба та нижніх кінцівок).
“Нікому не рекомендую займатися самолікуванням. Навіть після появи перших симптомів ГРВІ необхідно звертатися за медичною допомогою, і щодо подальшого ведення пацієнта рішення вже прийматиме сімейний лікар”, – наголошує заступник Генерального директора ЦГЗ.
Яка ситуація з вакцинацією дітей проти кору в Україні?
“Якщо говорити про Україну в цілому, то за минулий рік ми маємо близько 90% охоплення вакцинацією дітей. За 5 місяців поточного року маємо виконання плану охоплення щепленнями до 40%, тобто до кінця року плануємо вийти на 90+% виконання охоплення щепленнями проти кору дітей”, – каже Олексій Даниленко. В цілому за його оцінкою динаміка поширення кору в Україні є стрімкою, проте контрольованою та очікуваною. Разом з тим, можливе подальше зростання захворюваності восени – через масові скупчення дітей в організованих колективах під час навчального процесу.
Довідково: В Україні, як і в більшості країн світу, для захисту проти кору використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%.
Згідно з Національним календарем щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. Якщо ж з певних причин графік щеплень було порушено, то вакцинація проводиться згідно календаря щеплень з порушенням графіку. Дорослим за відсутності протипоказань, що наведені в інструкції із застосування вакцини, роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл IgG. Нещеплені дорослі мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами (або принаймні одну дозу вакцини у випадку обмеженої кількості вакцини). Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей дорослі можуть вакцинуватися від кору лише власним коштом.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
На Київщині зростає захворюваність на сказ серед домашніх та диких тварин
Укладено договір про закупівлю 9-валентної вакцини проти ВПЛ для безоплатних щеплень
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?