Вакцини, які ми маємо в арсеналі, працюють, захищають від тяжкого перебігу захворювання, госпіталізації та смерті – Федір Лапій
Всесвітня Організація Охорони Здоров’я оголосила, що COVID-19 більше не є”надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я міжнародного рівня”. Чи означає це, що вакцинуватись проти COVID-19 більше не потрібно? А якщо потрібно, то кому саме і якою вакциною? Чи правда, що вакцини, які наявні в Україні, заборонили в інших країнах? Ці та інші актуальні питання щодо вакцинації проти COVID-19 редакція Національного порталу з імунізації поставила голові Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ), к.м.н., провідному експерту Національного порталу з імунізації Федору Івановичу Лапію.
Чи наявні наразі в Україні вакцини проти COVID-19? Чи є потреба використовувати їх і надалі і в яких випадках?
Вакцини проти COVID-19 в Україні наявні в достатній кількості. На сьогоднішній день основна задача – це вакцинувати людей з груп ризику: це люди понад 60 років та люди з серйозними супутніми захворюваннями. Тих з них, хто вже отримав первинну вакцинацію, конче необхідно вакцинувати бустерною дозою. І саме вони є пріоритетною групою для щеплення другою бустерною дозою. Іншим категоріям осіб також бажано отримати первинний курс щеплень, якщо вони ще цього не зробили, та отримати бустерну дозу, якщо для цього прийшов час.
Чи є ефективними та безпечними вакцини проти COVID-19, які наразі наявні в Україні? Чи правда, що їх заборонили використовувати в США та ЄС?
Вакцини, які ми маємо в арсеналі, це не бівалентні, а оригінальні моновалентні вакцини. Але вони продовжують працювати, захищати від тяжкого перебігу захворювання, від госпіталізації та смерті. Навіть зважаючи на те, що зараз домінує варіант вірусу Омікрон, зокрема, субваріант Кракен. Звичайно, не було б зайвим мати в Україні вакцину, адаптовану під варіант Омікрон. Ми отримали її в якості гуманітарної допомоги восени 2022 року в розмірі 500 тисяч доз, і вона була призначена пріоритетно для груп ризику – тих, хто вже отримав первинний курс щеплень і потребував бустеру. Очікуємо, що ця вакцина і далі буде надходити в Україну: вже подано заявку на отримання її згідно механізму COVAX. Але це не означає, що ми повинні нехтувати вакцинами, які ми вже маємо в наявності, в очікуванні вакцини, яка адаптована під варіант Омікрон. Щодо ж “заборони” десь моновалентної вакцини, то ця інформація не відповідає дійсності. 19 квітня в США спростили процедуру вакцинації проти COVID-19. Там відмовилися від використання оригінальних моновалентних вакцин – які досі використовуються в країнах ЄС, в Україні й демонструють свою ефективність – та перейшли повністю на бівалентну вакцину проти COVID-19. Це не проблема безпеки, це, радше, спроба – на думку експертів в США – забезпечити кращий захист в умовах переважання варіанту Омікрон. Також вони виходили з тих міркувань, що багато людей вже були вакциновані раніше, вже зустрілися з вірусом Sars-Сov-2, який є збудником COVID-19, тож за таких умов достатньо отримати один бустер вакцини, адаптованої під варіант Омікрон, навіть якщо людина не завершила первинний курс вакцинації. І вони внесли зміни до вимог до в’їзду в країну. США, мабуть, одна з небагатьох країн світу, яка досі регламентує в правилах в’їзду в країну вакцинацію проти COVID-19. Бо країни ЄС таких вимог вже не мають.
Чи буде вакцинація проти COVID-19 в Україні обов’язковою - наприклад, для допуску на роботу?
Якщо народні депутати приймуть відповідні зміни до законів (або нові закони), питання обов’язковості вакцинації стосуватиметься не лише вакцини проти COVID-19, а й і вакцин проти інших інфекційних хвороб. Тоді мова буде йти про допуск представників окремих спеціальностей до виконання їхніх професійних обов’язків, якщо ці люди працюють на державних підприємствах. Якщо певний перелік професій буде визначено міністром охорони здоров’я чи головним санітарним лікарем та погоджено Кабінетом міністрів, тоді можна буде казати про конкретні вимоги щодо вакцинації для окремих професій. Наразі робочі групи працюють над законом про громадське здоров’я; також проводиться робота із змін наявних законів та написання нових. Остаточне рішення – за депутатами Верховної Ради. Але поки що про обов’язковість тих чи інших щеплень для представників певних професій в Україні не йдеться. Є можливість добровільно захистити своє життя та здоров’я. Є рекомендації, аби ті чи інші спеціалісти, бажано, були вакциновані від певних інфекцій як заради їхнього власного здоров’я, так і заради безпеки людей, з якими вони працюють.
Що робити зараз тим українцям, які вже отримали всі 4 необхідні дози вакцини проти COVID-19? Чи є рекомендації щодо введення бустерної дози в такому випадку?
Наразі в Україні не прийнято рекомендації щодо додаткової бустерної дози. Зараз обговорюються ті рекомендації, що були надані ВООЗ, а саме SAGE – стратегічною консультативною групою з імунізації при ВООЗ. Ці рекомендації були затверджені 30 березня: вони якраз стосуються оновленої Дорожньої карти щодо вакцинації проти COVID-19. Там визначено три групи щодо пріоритетності отримання додаткової бустерної дози: групи високого, середнього та низького пріоритету. І певним категоріям осіб, що належать до груп високого та середнього пріоритету, на думку експертів ВООЗ (членів SAGE), рекомендовано за 6 чи 12 місяців – залежно від категорії – отримати додаткову бустерну дозу. Поки що ці рекомендації в Україні не прийняті. 3-го травня вони були презентовані в Україні. В цілому вони були схвалені Національною технічною групою експертів з імунізації (НТГЕІ) на останньому засіданні, але ще потребують адаптації та затвердження на рівні Міністерства охорони здоров’я.
Чи рекомендації ВООЗ наразі передбачають регулярні бустерні дози для груп медичного ризику? Наприклад, кожні 6-12 місяців чи щосезону?
Не зовсім так. Наразі мова не йде за те, що групи ризику мають отримувати бустер “кожні 6-12 місяців” чи кожного сезону. Наразі виходячи з поточної епідситуації групам ризику рекомендовано отримати додаткову бустерну дозу через 6 або 12 місяців залежно від групи. Якими будуть рекомендації експертів ВООЗ надалі, ми поки не знаємо, тож говорити про регулярні бустери кожні пів року чи кожного сезону зарано.
Чи все ж є підстави говорити про те, що вакцинація проти COVID-19 в майбутньому матиме сезонний характер?
Зараз проводяться розробки й дослідження універсальних вакцин проти COVID-19. м-РНК технології – платформи м-РНК, на яких створено вакцину Комірнаті та вакцину Модерна – дозволяє дуже швидко адаптувати вакцину під актуальний варіант вірусу SARS-CoV-2. Але поки що спостерігається певна стабілізація, тобто ми маємо переважання варіанту Омікрон. Субваріант Кракен є домінуючим; також набирає поширеності субваріант Арктур: в США на нього вже припадає 12% від всіх випадків COVID-19. Але поки що важко сказати, чи буде відрізнятися за ефективністю вакцина саме проти цього субваріанта від наявної вакцини проти варіанта Омікрон, адже “Арктур” – це теж субваріант Омікрону.
Припустимо, що зараз для мене прийшов час отримати бустерну дозу. Чи варто відкласти її введення і почекати на поставку бівалентної вакцини, адаптованої під штам Омікрон? Чи ж доречніше буде не відкладати щеплення і вакцинуватись вже зараз?
Не потрібно чекати. Наразі в Україні є кілька мільйонів доз вакцини, яка продовжує працювати, і є 12 мільйонів людей, яким було б вже потрібно отримати перший бустер, але вони цього ще не зробили. Вакцини, які ми маємо в арсеналі, працюють, захищають від тяжкого перебігу захворювання, госпіталізації та смерті. Не варто нехтувати можливістю отримати цей захист. Якщо ж ви відноситесь до групи медичного ризику і потребуватимете додаткової бустерної дози вакцини, адаптованої під варіант Омікрон,її можна буде отримати пізніше – наприклад, восени.
Чи потрібно розпочинати курс щеплень проти COVID-19 спочатку, якщо якусь із доз не було введено вчасно?
Ні, розпочинати вакцинацію спочатку не потрібно, треба просто доробити дози, яких не вистачає, з дотриманням необхідних мінімальних інтервалів. Це відображено в позиції НТГЕІ № 14-04/2023-4.