Не розпорошувати ресурси, а об’єднувати зусилля. Тимофій Бадіков
З нагоди Європейського тижня імунізації 2024 продовжуємо серію інтерв’ю з фахівцями та громадськими діячами, які щодня наближають впровадження в Україні європейських практик та підходів до вакцинації.
Важко знайти громадського діяча, що зробив для розвитку імунопрофілактики в Україні більше за Тимофія Бадікова. ГО “Батьки за вакцинацію”, створена за ініціативи пана Тимофія, швидко заявила про себе та стала найактивнішою та найвідомішою в Україні організацією, що бореться за права пацієнтів на отримання послуг з вакцинації в повному обсязі згідно світових стандартів, до якої дослухається держава, українське суспільство та міжнародні організації. На створення громадської організації Тимофія та його дружину Катерину надихнув власний досвід боротьби за вакцинацію синочка Микити, котрий народився з вродженою вадою серця і в перший рік життя не отримував життєво важливих для нього щеплень через упередження медичних працівників.
Саме ГО “Батьки за вакцинацію” об’єднала навколо теми імунопрофілактики інші громадські організації, а також державні органи, заклади охорони здоров’я, наукові та учбові заклади та підприємства. Так в 2018 році було створено громадську спілку “Коаліція за вакцинацію” за прикладом подібних об’єднань в країнах Євроспільноти та США. Наразі Коаліція нараховує 76 учасників, а Тимофій Бадіков є її виконавчим директором.
До досягнень Коаліції належить і створення Національного порталу з імунізації. Тож, відзначаючи річницю нашого ресурсу, ми поспілкувалися з паном Тимофієм про успіхи України на шляху до інтеграції в європейський медичний простір та про роль громадянського суспільства – зокрема, Коаліції за вакцинацію – в цьому процесі.
Про створення Коаліції за вакцинацію
Один в полі не воїн, тож в якийсь момент ми зрозуміли, що настав час для об’єднання зусиль громадськості в напрямку захисту українців від інфекційних хвороб. Потрібен був спільний план дій, щоб не розпорошувати сили та ресурси, а діяти злагоджено й організовано. І в нас як громадянського суспільства це вийшло.
Про місце імунопрофілактики в системі охорони здоров’я України, забезпеченість вакцинами та розширення національного календаря щеплень
Вакцинація в Україні наразі є одним з пріоритетів системи охорони здоров’я, і це надзвичайно тішить. До початку повномасштабного вторгнення завдяки співпраці з міжнародними партнерами Україна була стабільно забезпечена всіма вакцинами згідно Календаря. Ба більше, проводилася робота з розширення календаря щеплень, Тож якби не військова агресія, ми б вже мали розширений національний календар. Це стало можливим завдяки об’єднаним зусиллям експертного поля, міністерства охорони здоров’я, України, Центру громадського здоров’я України, Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, пацієнтської спільноти – в тому числі ГО “Батьки за вакцинацію”, ГС Коаліція за вакцинацію – які постійно наголошують на тому, що українці мають бути захищені проти якомога більшої кількості інфекційних хвороб. Тож було прийнято певні рішення на оперативному штабі МОЗ, і як тільки для цього з’явиться фінансова можливість, нові вакцини таки буде додано до українського календаря.
Важливим досягненням вважаю й те, що програма імунізації в Україні продовжує стабільно працювати попри різноманітні перешкоди. Незважаючи на відсутність фінансування, незважаючи на певні проблеми в період пандемії COVID-19 і навіть зараз, під час повномасштабного вторгнення, Україна забезпечена вакцинами згідно національного календаря (а також вакцинами проти COVID-19 та вакциною від грипу для медичних працівників) завдяки міжнародним партнерам, дружнім країнам, що надають вакцини в якості гуманітарної допомоги, а також в рамках різних цільових програм, таких як COVAX чи PiVi. Тож у питанні захисту проти інфекційних хвороб наша країна не залишена на самоті: нас підтримують, у цьому є велика заслуга як МОЗ України, так і міжнародних організацій – таких як ЮНІСЕФ, ВООЗ, – які допомагають з міжнародними контактами. В різноманітні групи з вирішення цих питань входять і представники Коаліції за вакцинацію, адже ми всі працюємо заради спільної мети і завжди готові підставити плече та поділитися своїм досвідом.
Про важливість діяльності громадського сектора для забезпечення українців додатковими щепленнями
Наразі – навіть під час повномасштабного вторгнення – вчасна вакцинація проти грипу є нормальною й навіть рутинною справою для свідомих українців. Проте так було не завжди. Це стало можливим завдяки активній позиції громадськості – зокрема, ГО “Батьки за вакцинацію” – яка свого часу надала розголосу темі вакцинації проти грипу в соцмережах, на мирних акціях протесту, на зустрічах із представниками МОЗ та інших органів державної влади, завдяки чому ця тема вийшла на новий рівень як у ставленні влади та постачальників вакцин, так і в свідомості громадян.
Об’єднаний голос громадськості таки виявився спроможним зіштовхнути ситуацію з мертвої точки. Завдяки цьому проблема затримки та дефіциту вакцин від грипу набула широкого розголосу, а популярність вакцинації від грипу серед українців підвищилася.
Як наслідок, за рішенням Міністерства охорони здоров’я та Державного експертного центру (ДЕЦ) було спрощено процедуру перереєстрації штамового складу. Це дозволило скоротити термін появи вакцини на в аптеках.Також рутинною практикою стало забезпечення щепленнями проти грипу медичних працівників. Це ще один крок до нашої інтеграції до європейського медичного простору.
Про участь у законотворчій діяльності
В Україні продовжується робота з оновлення нормативних документів, де висвітлені питання імунопрофілактики. Просто зараз проходить громадське обговорення проєкту змін до закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”. В розробці цього проєкту змін до законодавства взяло участь чимало експертів – в тому числі експертів від ГС “Коаліція за вакцинацію”. Тож очікуємо, що наше законодавство з питання профілактики інфекційних захворювань стане більш сучасним. На жаль, ми зіткнулися з великим спротивом антивакцинального руху під час прийняття закону “Про систему громадського здоров’я”, у створенні якого також брали участь. Звідти тоді прибрали майже все, що стосувалося вакцинації, тому зараз всі ці питання будуть висвітлені в окремому законопроєкті. Тішить, що позиція МОЗ з цього питання незмінна, і вони роблять все від них залежне для приведення нашого законодавства до відповідності світовим стандартам, дослухаються до громадськості та експертного поля і продовжують рухати цей процес.
Про участь в роботі НТГЕІ, оперативного штабу МОЗ та створенні національної стратегії імунопрофілактики
Представники Коаліції за вакцинацію беруть активну участь у роботі Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ). Багато важливих рекомендацій з імунізації вдалося розробити завдяки експертам НТГЕІ, і це забезпечує сталість національної програми імунопрофілактики попри зміни команд в державних органах влади (наприклад, в Центрі громадського здоров’я України чи в МОЗ України). Я особисто був членом НТГЕІ протягом 3 років. Зараз Коаліцію в НТГЕІ представляє докторка медичних наук Ірина Волошина; представником Коаліції за вакцинацію є й голова НТГЕІ Федір Лапій, який є головою правління ГО “Батьки за вакцинацію”. Також наші представники беруть участь в роботі оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Штаб приймає багато важливих рішень і є потужним комунікаційним майданчиком, що допомагає розібратися з певними прогалинами імунізації в регіонах – в тому числі завдяки зміні нормативних актів або формування листів-роз’яснень. Тобто це реально оперативний орган, який працює, який допомагає, який за потреби швидко створює “місток” між проблемою окремої громади та органами влади. І я тішуся, що в цьому ми можемо допомогти і через діяльність Агентів змін з вакцинації, і через діяльність Коаліції за вакцинацію. Дуже багато наших ініціатив було прийнято, проголосовано членами штабу та реалізовано. Завдяки й нашим експертам – я особисто також був дотичний до цього – було прийнято Національну стратегію розвитку імунопрофілактики на період до 2030 року. Ця стратегія – чіткий план України, для якої імунопрофілактика є пріоритетом. Цей документ створено за участі широкого кола експертів – представників органів влади, науковців, громадських діячів, міжнародних партнерів, які проаналізували та адаптували успішний досвід України та інших країн світу в протидії вакцинокерованим інфекційним захворюванням. Зазначу також, що до прийняття цього документу наші представники допомагали розробляти, імплементувати та адвокатувати попередню стратегію, аби те, що було прийнято на національному рівні, працювало в кожному регіоні. Це я вважаю одним з ключових наших досягнень.
Про просвітництво
Донесення достовірної інформації про вакцинацію як до медичної спільноти, так і до пацієнтської спільноти через проведення навчальних заходів та флешмобів, видання поліграфічної продукції (брошур, ліфлетів, посібників тощо) завжди було одним з важливих напрямків нашої діяльності. І вона однозначно дає результати – зокрема, підвищення охоплення щепленнями. Наприклад, на кінець 2019 року в нас були найкращі показники з вакцинації за останні 10 років – в тому числі завдяки потужній адвокації та різноманітним заходам від громадського сектору. А в 2018 році соціальна реклама вакцинації від ГО “Батьки за вакцинацію” отримала нагороду “Найкращий соціальний проект України 2018 в номінації «Медицина та охорона здоров’я»”: за даними соціологічного опитування, кожен третій з тих, хто бачив цю соціальну рекламу, почав ставитися до щеплень краще.
Про відзначення Європейського тижня імунізації в Україні
Саме завдяки зусиллям ГО “Батьки за вакцинацію” та ГС “Коаліція за вакцинацію” проведення цього заходу на високому рівні було закріплено в Україні. Завдяки нашій промоції захід тепер щороку проходить у всіх регіонах нашої країни – навіть зараз, попри повномасштабне вторгнення. Регіони завчасно готуються та планують свої заходи, а ми, в свою чергу, допомагаємо з координацією і бачимо, що це дає певні результати в плані збільшенні охоплення щепленнями.
Про створення Національного порталу з імунізації
Протягом нашої громадської діяльності, особливо після створення Коаліції за вакцинацію, ми мріяли про такий інформаційний ресурс. Ми хотіли створити ресурс, який би поєднував кращі європейські традиції та досвід, напрацювання та особливості нашої країни. Ми розуміли, що це потрібно людям, медикам, системі охорони здоров’я і що це в цілому необхідно для розвитку України як повноцінної, органічної частини Європи.
Ми пишаємося, що Коаліції та партнерам вдалося втілити цю мрію попри повномасштабне вторгнення. Портал став “інструкцією з вакцинації” для всіх українців, незалежно від того, як далеко від дому когось закинула війна.
Національний портал з імунізації став не тільки інструментом для покращення здоров’я нації, але й символом прогресу України на шляху до євроінтеграції.
Подальший розвиток України спирається на високий рівень спроможності громадян та громадянського суспільства.
Важливо не забувати, що ЗСУ захищає нас від агресора на передовій, а вакцинація — від смертельно небезпечних захворювань. Закликаю всіх українців бути свідомими, турбуватись про своє здоров’я, робити профілактичні щеплення собі та своїм дітям, а також поширювати перевірену інформацію про вакцинацію, яку можна знайти на Національному порталі з імунізації. Адже не секрет, що усі ці роки одним із методів інформаційної війни росії проти України була підтримка антивакцинальних настроїв. Це багато років поспіль роз’єднувало нашу націю та робило її вразливою до спалахів небезпечних захворювань. Дуже не хочеться, щоб українці гинули ще й від хвороб, яким можна запобігти вчасною вакцинацією. Спалахи та епідемії вакцинокерованих інфекцій не мають стати перешкодою на шляху до перемоги України.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах проєкту Національного порталу з імунізації #Крокуємо_В_Європу
Спілкувалась Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації.
Джерело фото – Фейсбук-сторінка Тимофія Бадікова