Інфекції
Що таке кліщовий енцефаліт?
Кліщовий енцефаліт (КЕ) – це захворювання, що викликається вірусом. Цей вірус поширюється через укуси інфікованих кліщів. (Також зафіксовано рідкісні випадки інфікування через вживання молока інфікованих кіз, корів чи овець або сиру з цього молока).
Вірус КЕ зустрічається в багатьох країнах Європи (включно з Україною) та Азії. Випадки захворювання можуть фіксуватися як в усіх регіонах окремої країни (наприклад, такою є ситуація в Австрії, Беларусі, Чехії), так і лише в окремих регіонах тієї чи іншої країни (наприклад, як в Угорщині, Італії чи Україні). Тож особи, що здійснюють подорожі до цих країн чи регіонів, можуть піддаватись ризику інфікування КЕ. Кліщі, що можуть поширювати інфекцію, найбільш активні в теплі місяці року (з квітня по листопад). Середовищем проживання кліщів є лісові масиви та трав’яні ділянки. Тож особи, що проводять багато часу на природі через виконання професійних обовязків або з метою відпочинку, мають найбільший ризик інфікування вірусом КЕ.
Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) щорічно в світі фіксується від 10 до 12 тисяч випадків захворювання (ВООЗ вважає, що кількість реальних випадків захворювання є значно вищою).
Які симптоми захворювання?
Більшість людей, інфікованих вірусом КЕ, не матимуть симптомів. В осіб з симптомами час від укусу кліща до появи симптомів (інкубаційний період) зазвичай складає 7-14 днів, але може варіювати від 4 до 28 днів.
- Тяжка форма захворювання часто призводить до інфекції мозку (енцефаліту) чи оболонок головного та спинного мозку (менінгіту)
- Перші симптоми можуть включати лихоманку, головний біль, блювоту та слабкість.
- За кілька днів можуть розвинутись більш серйозні симптоми: сплутана свідомість, порушення координації рухів, складнощі з говорінням, слабкість в руках чи ногах, судоми.
- Іноді перші симптоми продовжуються кілька днів і повністю минають, але приблизно за тиждень розвиваються більш серйозні симптоми (так зване “двофазне захворювання”).
Специфічного лікування хвороби не існує, тільки симптоматичне (полегшення симптомів).
Як можна заразитись?
Вірус КЕ поширюється кліщами з родини Ixodidae. Кліщі інфікуються, коли живляться кров’ю інфікованих хребетних тварин – зокрема, невеличких гризунів – і після цього можуть інфікувати людей, кусаючи їх, аби поживитись їхньою кров’ю. Період найбільшої активності кліщів припадає на період з квітня по листопад.
Як захиститися від кліщового енцефаліту (КЕ)?
Ризик інфікування можна зменшити, використовуючи репеленти та уникаючи відкритого одягу на природі. Проте більш надійною профілактикою захворювання є вакцинація.
Кому рекомендовано вакцинацію від КЕ?
Ризик інфікування КЕ зазвичай низький навіть у випадку. коли ви відвідуєте країну, де зафіксовано циркуляцію цього вірусу. Проте мандрівники мають підвищений ризик захворювання, якщо планують:
- відвідати ендемічну територію в період, коли кліщі найбільш активні (з квітня по листопад)
- проводити багато часу в лісі чи неподалік від нього: в поході, під час полювання, риболовлі, спостереження за птахами тощо.
Також вакцинація може бути рекомендована особам, що постійно проживають в регіонах, де зафіксовано циркуляцію вірусу КЕ – особливо, тим, кому через виконання професійних обов’язків необхідно проводити багато часу в лісі чи неподалік від нього (мисливцям, рибалкам, лісорубам, дослідникам дикої природи, робітникам лісового господарства, сільськогосподарським робітникам; особам, що супроводжують туристів; військовим тощо)
Яка ситуація із захворюваністю на КЕ в Україні?
Згідно даних Центру громадського здоровя МОЗ України в Україні було зафіксовано 2 випадки захворювання на КЕ в 2020 році. Після цього нові випадки не фіксувалися.
Схеми вакцинації від кліщового енцефаліту зареєстрованими в Україні вакцинами:
ФСМЕ Імун /Тіковак | кліщовий енцефаліт | Особам від 16 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3 доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. (Примітка: особам від 60 років всі бустерні дози вводяться кожні 3 роки) |
ФСМЕ Імун Джуніор/Тіковак Джуніор | кліщовий енцефаліт | Дітям від 1 до 15 років: курс первинної вакцинації складається з 3-х доз. Інтервал між 1 та 2 дозою – 1-3 місяці (якщо необхідно швидко набути імунітет, його можна скоротити до 2 тижнів). 3 доза вводиться за 5-12 місяців від 2-ї. Бустерні дози: 1-ша вводиться за 3 роки від первинного курсу. Наступні бустерні дози вводяться кожні 5 років. |