Поліомієліт
Що таке поліомієліт?

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус.
У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.

Як передається поліомієліт?

Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна людина
Проте найбільш сприйнятливими до вірусу поліомієліту є діти у віці до п’яти років.

Якими є симптоми захворювання?

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.

Які ускладнення може зумовити поліомієліт?

Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Наскільки це небезпечно?
Протікати захворювання може як в дуже легкій формі, так і у вкрай важкій. Першими симптомами поліомієліту є сильне підвищення температури тіла, головний біль, нежить, фарингіти. Можливі шлунково-кишкові розлади. Після короткого періоду поліпшення стану (2-4 дні) з’являється друга хвиля гарячки, загальне самопочуття різко погіршується. Через кілька днів у хворого раптово розвивається параліч. Найчастіше хвороба вражає ноги, рідше настає параліч м’язів тулуба і голови. У важких випадках – параліч дихальних м’язів і діафрагми, що призводить до порушення дихання і кровообігу.
Відновлення функцій м’язів може тривати кілька місяців або років. Але в багатьох випадках повністю одужати від поліомієліту неможливо. Близько 5% хворих помирають, в основному, від порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються такі деформації хребта і кінцівок, які залишають людину інвалідом на все життя. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, ателектази легенів, інтерстиціальний міокардит, гостре розширення шлунка, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність. Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!

Як можна захиститись?

Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Існують безпечні та ефективні вакцина від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від безпосередньо захворювання так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших. Ефективність вакцинації від поліомієліту сягає 99% – 100% у разі отримання повного курсу щеплень.
У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США і ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося більш ніж на 99%: з 350 000 випадків у 1988 році до 22 та 33 випадків у 2017 та 2018 році відповідно.
Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це сталося з віспою. На сьогодні на планеті вже ліквідовано 2 та 3 типи “дикого” вірусу поліомієліту.
Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу, і жодній дитині не доведеться більше відчути біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Поліомієліт не має безпосереднього господаря (тобто він не вражає тварин, і його вірус не може існувати серед тварин, подібно до того, як малярія існує, наприклад, в москітів); для захисту дітей від поліомієліту існує безпечна і ефективна вакцина, він не виживає протягом тривалого часу в навколишньому середовищі і хоча він є заразним, його інфекційний період відносно нетривалий. 24 жовтня світ щороку відзначає Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, аби нагадувати світовій спільноті про можливість повного викорінення цієї смертельно небезпечної хвороби та важливість її профілактики шляхом вакцинації.

В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень згідно такого графіку:
у 2 місяці — 1 доза (ІПВ);
у 4 місяці — 2 доза (ІПВ);
у 6 місяців — 3 доза (ОПВ);
у 18 місяців — 4 доза (ОПВ);
у 6 років — 5 доза (ОПВ);
у 14 років — 6 доза (ОПВ)
Примітка: згідно рекомендацій Національної Технічної Групи Експертів з Імунізації (НТГЕІ) в 2026 року пропонується перехід на використання в Україні виключно інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ). НТГЕІ рекомендує внести зміни до календаря щеплень та передбачити рутинну вакцинацію за віком за наступною схемою: 2 міс. (1 щеплення) – 4 міс. (2 щеплення) – 6 міс. (3 щеплення) – 18 міс (1-а ревакцинація) – 6 років (2-а ревакцинація).
Вакцини, що застосовують комунальні та приватні медичні заклади, зареєстровані, сертифіковані згідно вимог GMP й дозволені для використання в Україні.
В Україні для забезпечення вакцинації за кошти державного бюджету наявні вакцини ІМОВАКС ПОЛІО (ІПВ) та ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція.


Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?

Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності.

Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області.

Яка наразі ситуація із захворюваністю на поліомієліт у світі?

На сьогодні дві країни в світі залишаються поліоендемічними (тобто такими, де циркулює “дикий” вірус поліомієліту) – це Афганістан та Пакистан. В 2024 році станом на 15.10.24 в за 2024 рік в Афганістані зафіксовано 22 випадки, в Пакистані – 32 випадки.

Також наразі спалахи поліомієліту зафіксовано в 40 країнах світу (станом на 15.10.24 це Алжир, Ангола, Бенін, Ботсвана, Буркіна Фасо, Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Чад, Кот-д’Івуар, Демократична Республіка Конго, Джибуті, Єгипет, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Ефіопія, Гамбія, Гана, Гвінея, Індонезія, Ізраїль, Кенія, Ліберія, Мадагаскар, Малаві, Малі, Мавританія, Мозамбік, Нігер, Нігерія, Республіка Конго, Сенегал, Сьєрра-Леоне, Сомалі, Південний Судан, Судан, Танзанія, Ємен, Замбія, Зімбабве)

Чи Україна наразі належить до країн, де зафіксовано спалах поліомієліту?

В жовтні 2021 року було зафіксовано випадок захворювання у маленької дитини. В грудні 2021 року захворіла інша дитина. Тест на поліомієліт у 19 осіб з числа її найближчих контактів також вивявився позитивним, проте в них не розвинулися симптоми захворювання. Випадки захворювання було зафіксовано в дітей із Рівненської та Закарпатської областей. В обох випадках діти мали ознаки гострого вʼялого паралічу, за результатами лабораторних досліджень було підтверджено поліомієліт. Навіть один випадок захворювання на поліомієліт – це вже спалах.

30 грудня 2021 року Міністерство охорони здоров’я України затвердило план дій у відповідь на спалах поліомієліту, який включав, серед інших ініціатив, кампанію прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, що не отримали необхідні дози в ході планової імунізації. Кампанія почалася в середині лютого 2022 року, але на її масштаб та темпи суттєво вплинула повномасштабна війна в Україні.

У вересні 2023 року Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 року, офіційно завершеним.

“Зупинка розповсюдження поліовірусу в розпал руйнівної війни є великим досягненням та наочною демонстрацією найвищого рівня прихильності уряду України забезпеченню добробуту свого населення”, — заявили у Бюро ВООЗ в Україні.

Завершення спалаху узгоджено з рекомендаціями після комплексної оцінки спалаху, проведеної партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та Європейською регіональною комісією із сертифікації ліквідації поліомієліту.

Наразі спалах ліквідовано, але наша робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яких можна уникнути за допомогою вакцин, в Україні триває попри всі перешкоди. Допоки поліомієліт буде глобальною загрозою, Україна залишатиметься вразливою. Тому Міністерство охорони здоров’я прагне посилити епіднагляд за хворобами, яким можна запобігти за допомогою вакцин, і працювати над досягненням та підтриманням високого рівня охоплення плановою імунізацією по всій країні, щоб захистити кожну дитину“, – заявив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.

На жаль, наразі рівень показників вакцинації проти поліомієліту в Україні значно нижчий за рекомендовані 95%. За вісім місяців 2024 року в Україні проти поліомієліту за Календарем профілактичних щеплень вакциновано дітей у віці до 1 року — 57,8%, у віці 18 місяців — 56%, у віці 6 років — 52% та у віці 14 років — 46,3%.

Останнє оновлення: 24.10.24