Чи потрібно буде українцям вакцинуватися проти холери? Пояснює експерт
Підрив росією Каховської ГЕС – привід для багатьох нових страхів пересічних українців і без того змучених очікуванням на різного штибу небезпеки. Останнім часом ЗМІ та телеграм-канали багато уваги приділяють можливому спалаху холери в Україні. Наскільки реальним є такий сценарій і чи матимуть українці вакцину на випадок такого розвитку подій, пояснює голова Національної технічної групи експертів з імунізації, лікар-інфекціоніст, провідний експерт Національного порталу з імунізації Федір Лапій.
“Спалах холери – це найгірший сценарій. Але в порівнянні з іншими можливими бідами він є, мабуть, найменш реалістичним. Хоча готуватися треба до будь-якого розвитку подій”, – зазначає Лапій. “Одна справа – просто виявити вібріон холери, але щоб говорити про спалах на нашій території, яка не є ендемічною по холері, про це може йти мова лише у випадку виявленні конкретних серогруп – О1 або О139. Лише тоді ми можемо говорити про реалізацію спалаху холери”. Як пояснює лікар, досвід паводків в інших європейських країнах показує, що більш реальними загрозами в таких ситуаціях є спалахи інших інфекційних хвороб – лептоспірозу, дизентерії, гепатиту А, сальмонельозу тощо.
Проте оскільки все ж варто бути готовими до реалізації найгіршого сценарію, сформовано запит на міжнародні організації – зокрема, на Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) – про те, аби для України було підготовлено резерв вакцини проти холери на випадок спалаху цього захворювання. За словами голови НТГЕІ, в першу чергу вакцинацію буде рекомендовано медичним працівникам, які з найбільшою імовірністю стикатимуться з випадками холери, працюватимуть в осередку інфекції та контактуватимуть з імовірними хворими на холеру. Також обговорюється питання захисту працівників ДСНС. Препарат, що може надійти в Україну – це вакцина, прекваліфікована ВООЗ, яка вводиться орально (через рот) і містить інактивований збудник холери. Оскільки постекспозиційна (екстрена) профілактика холери не є ефективною через короткий інкубаційний період захворювання (від кількох годин до кількох діб), вакцинація проводиться профілактично. Разом з тим якщо зафіксовано спалах холери і є люди, що перебувають в осередку захворювання, то заходи реагування передбачають і вакцинацію. Проте варто розуміти, що імунізація розглядається лише як елемент комплексу заходів з реагування на спалах холери, пояснює експерт. Для пересічних громадян першочерговою задачею для убезпечення себе в даному випадку є дотримання звичайних заходів безпеки (використання чистої питної води, дотримання заходів особистої гігієни, уникнення купання та риболовлі в забруднених водоймах), а не профілактична вакцинація.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Дайджест про вакцинацію в Україні та світі: сьомий випуск
Опитування для медпрацівників: поширені питання про вакцинацію від батьків та освітян
Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
60 тисяч доз дитячої вакцини від 5 хвороб в Україну доставив ЮНІСЕФ