Третій випадок сказу за рік зафіксовано на Полтавщині
Випадок сказу у собаки, що мешкав на подвір’ї у місцевого жителя, підтвердили у Білицькій громаді Полтавскої області. Про це повідомила прессекретарка управління Держпродспоживслужби Полтавщини Марина Проскурняк. На жаль, це вже третій випадок сказу в регіоні за 2023 рік: раніше сказ було зафіксовано в м. Полтава та також у Білицькій громаді.
Згідно інформації від головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, у громадянина села Трояни Білицької селищної територіальної громади Полтавського району захворів та 12.07.2023 загинув собака з клінікою, подібною до сказу. Після проведення відповідних досліджень захворювання пса на сказ було підтверджено.
До карантинної зони, окрім Троянів, включили навколишні села: Шапки, Марківка, Свічкареве, Чумаки та Вітрова Балка. Як розповіла Марина Проскурняк, із 13 липня у населених пунктах спеціалісти служби ветмедицини будуть робити безплатні щеплення від сказу для домашніх тварин.
Сказ – це у 100% випадків смертельне захворювання, викликане рабівірусом. Вірус передається через укус або ослинення інфікованою твариною. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.
Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
- страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
Алгоритм дії при укусі/ослиненні:
- промити зону укусу/ослизнення водою з милом, прикрити чистою пов’язкою зону укусу;
- негайно звернутися до лікаря чи травмпункту;
- отримати першу дозу вакцини від сказу (в окремих випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін). Якщо минуло більше 5 років з часу останньої вакцинації проти правцю, отримати дозу вакцини АДП-М;
- повідомити місцеві органи контролю про інцидент;
- продовжувати вакцинацію у свого сімейного лікаря чи педіатра (або в травмпункті чи хірургічному кабінеті в залежності від того, куди місцевий Департамент охорони здоров’я розподіляє вакцину) за схемою, поки Ваш лікар не повідомить Вас про зворотнє.
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік