- Головна
- Новини вакцинації
- Третій випадок сказу за рік зафіксовано на Полтавщині
Третій випадок сказу за рік зафіксовано на Полтавщині

Випадок сказу у собаки, що мешкав на подвір’ї у місцевого жителя, підтвердили у Білицькій громаді Полтавскої області. Про це повідомила прессекретарка управління Держпродспоживслужби Полтавщини Марина Проскурняк. На жаль, це вже третій випадок сказу в регіоні за 2023 рік: раніше сказ було зафіксовано в м. Полтава та також у Білицькій громаді.
Згідно інформації від головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, у громадянина села Трояни Білицької селищної територіальної громади Полтавського району захворів та 12.07.2023 загинув собака з клінікою, подібною до сказу. Після проведення відповідних досліджень захворювання пса на сказ було підтверджено.
До карантинної зони, окрім Троянів, включили навколишні села: Шапки, Марківка, Свічкареве, Чумаки та Вітрова Балка. Як розповіла Марина Проскурняк, із 13 липня у населених пунктах спеціалісти служби ветмедицини будуть робити безплатні щеплення від сказу для домашніх тварин.
Сказ – це у 100% випадків смертельне захворювання, викликане рабівірусом. Вірус передається через укус або ослинення інфікованою твариною. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.
Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
- страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
Алгоритм дії при укусі/ослиненні:
- промити зону укусу/ослизнення водою з милом, прикрити чистою пов’язкою зону укусу;
- негайно звернутися до лікаря чи травмпункту;
- отримати першу дозу вакцини від сказу (в окремих випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін). Якщо минуло більше 5 років з часу останньої вакцинації проти правцю, отримати дозу вакцини АДП-М;
- повідомити місцеві органи контролю про інцидент;
- продовжувати вакцинацію у свого сімейного лікаря чи педіатра (або в травмпункті чи хірургічному кабінеті в залежності від того, куди місцевий Департамент охорони здоров’я розподіляє вакцину) за схемою, поки Ваш лікар не повідомить Вас про зворотнє.
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова