Новий варіант COVID-19: що відомо?
Новий варіант COVID-19 EG.5, що отримав прізвисько “Еріс”, наразі є домінуючим в США, і саме його пов’язують зі збільшенням кількості випадків захворювання та госпіталізацій внаслідок коронавірусної хвороби на 20,2% за останні 2 тижні. Згідно даних CDС, саме на цей варіант припадає більша частина випадків захворювання на COVID-19 в США. EG.5 – це субваріант штаму Омікрон і “нащадок” сублінії XBB. Це означає, що він пов’язаний із штамами COVID-19, що домінували в світі протягом останнього року.
Згідно даних CDC, на EG.5 припало біля 20,6% нових випадків коронавірусної хвороби в період з 4 по 18 серпня. На другому місці з розповсюдженості – інший “нащадок” лінії ХВВ, FL.1.5.1, відповідальний за 13,3% випадків, на третьому – ХВВ 1.16 (також відомий як “Арктур”), на який припадає 10,7% випадків.
9 серпня 2023 року Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) класифікувала варіант EG.5 як “вартий зацікавлення”. Згідно останніх даних ВООЗ, EG.5 та ХВВ 1.16 наразі є найпоширенішими варіантами COVID-19 у світі: на обидва припадає 21% лабораторно підтверджених випадків.
Чи поширюється EG.5 швидше за інші варіанти?
Цей варіант дуже подібний до інших субваріантів Омікрону, тобто є високотрансмісивним (таким, що швидко поширюється), пояснює д-р Альберт Ко, лікар-інфекціоніст, професор Йєльської школи громадського здоров’я. А на думку д-ра Шерон Накман, голови відділення дитячих інфекційних хвороб дитячої лікарні Stony Brook, він є навіть більш трансмісивним за інші варіанти ХВВ. “Якби трансмісивність цього варіанту була такою самою, як в інших варіантів, ми б не спостерігали збільшення кількості випадків, пов’язаних саме з цим варіантом, у порівнянні з усіма іншими”, – каже вона і зауважує, що EG.5 швидко витісняє інші варіанти ХВВ в США.
В чому причина того, що EG.5 поширюється швидше за інші варіанти, наразі невідомо, коментує Альберт Ко. “Наразі незрозуміло, чи цей варіант ефективно обходить популяційний імунітет, чи ж справа в якомусь внутрішньому факторі, завдяки якому варіант краще передається від однієї людини до іншої”, – додає експерт.
З іншого боку, д-р Ендрю Пекош, вірусолог університету Джона Хопкінса, зауважує, що варіант EG.5 може бути не єдиною причиною зростання кількості госпіталізацій в США. “Наразі не схоже, що лише цей варіант є причиною збільшення захворюваності в США. Спостерігаємо паралельну циркуляцію багатьох інших варіантів”.
Чи перебіг захворювання у випадку EG.5 є більш тяжким?
Наразі, на думку експертів ВООЗ, нема підстав стверджувати, що захворювання, спричинене цим варіантом, є більш тяжким. Хоча в США спостерігається перше за рік збільшення кількості госпіталізацій, нема доказів того, що це зростання пов’язане саме із варіантом EG.5 або що саме цей варіант частіше призводить до госпіталізації. “Люди, що госпіталізуються, часто мають багато супутніх хвороб, тож вони в групі ризику незалежно від того, яким штамом COVID -19 інфікуються”, – пояснює Шерон Накман.
“Цілком можливо, що кількість госпіталізацій може й далі збільшуватись, якщо більше людей інфікуватимуться варіантом EG.5. Наразі нема вагомих підстав, аби це стверджувати, проте ми продовжуємо моніторити ситуацію”, – каже Альберт Ko. Популяційний імунітет, сформований внаслідок вакцинації та перенесеного раніше інфікування має захистити людей від тяжкого перебігу коронавірусної хвороби, викликаної EG.5.
Які симптоми захворювання?
За словами Ендрю Пекоша, принципових відмінностей у перебігу хвороби, спричиненої EG.5, від перебігу хвороби, спричиненої іншими варіантами штаму Омікрон, наразі нема. Типові симптоми включають:
- Кашель
- Біль у горлі
- Нежить
- Чхання
- Втомлюваність
- Головний біль
- Біль у мязах
- Зміни у розпізнаванні запахів
“Можливе погіршення симптомів і поява задишки, якщо інфекція пошириться в легені”, – додає Пекош.
Деякі групи населення мають вищий ризик важкого перебігу хвороби чи її ускладнень, а саме особи віком 65+, імуноскомпрометовані пацієнти, пацієнти з хронічними захворюваннями.
Чи потрібно буде ревакцинуватися від COVID-19 ?
Експерти рекомендують пацієнтам слідкувати за національними рекомендаціями стосовно вакцинації проти коронавірусної хвороби і за потреби отримати бустерну дозу вакцини. Особливо це важливо для груп медичного ризику. Нагадуємо, що ВООЗ визначилась з групами населення, які підлягають ревакцинації проти COVID-19 в першу чергу. Ці рекомендації найближчим часом планує затвердити Національна технічна група експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ).
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації на базі yahoo.com
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації