- Головна
- Новини вакцинації
- Я можу сказати, що вакцини дійсно працюють – досвід провакцинальної мами
Я можу сказати, що вакцини дійсно працюють – досвід провакцинальної мами

Провакцинальна мама: про шлях до доказової медицини, вакцинацію в Польщі та вплив щеплень на здоров’я доньки
Часто саме чийсь особистий досвід вакцинації стає вирішальним у прийнятті рішення про щеплення. Тому в батьківських та медичних спільнотах у соцмережах розповсюджені запитання на кшталт “як ви перенесли…?”, “краще придбати вакцину чи погодитись на безоплатну?”, “чи варто вакцинуватися, якщо…?” і так далі. Батьки, які вже пройшли цей етап зі своїми дітьми, діляться враженнями та порадами, допомагають подолати сумніви. Для героїні нашого інтерв’ю Марти Хамлай такі спільноти разом з книгами стали провідниками у світ доказової медицини та вакцинації. Її 5-річна донька Лукія вакцинована не тільки обов’язковими в Україні щепленнями, але й майже усіма рекомендованими: від вітрянки, пневмококу, менінгококу, грипу та гепатиту А. Сама Марта також регулярно вакцинується і тепер вже вона може поділитися з іншими матусями і татусями своїм досвідом.
1. Розкажіть про Ваш власний досвід вакцинації в дитинстві і в дорослому віці.
Батьки щеплювали мене в дитинстві за Календарем, але особливо не пояснювали, для чого це потрібно. Чула лише, що “потрібно зробити укольчик”. Тож уже своїй дитині я розповідаю про вакцинацію. Говорю, що це необхідно для здоров’я, щоб не було температури і не довелося хворіти в ліжечку, не спати ночами. Намагаюсь наводити їй зрозумілі приклади з життя.
У дорослому віці вакцинуватися мене стимулювала інформація з медичних груп, зокрема “Доказові батьки”. А от моя сімейна лікарка навіть не повідомила про те, що від правця щеплення треба робити кожні 10 років. Я про це дізналася випадково і вакцинувалася не в 26 років, а аж у 33. В межах вакцинальної кампанії проти COVID-19 вже отримала 4 дози вакцини (І, ІІ дози і дві бустерні). А цього року в Польщі провакцинувалася від вірусу папіломи людини, коли їздила робити дитині щеплення проти менінгококової інфекції. В майбутньому планую також отримати щеплення від гепатиту В.
2. Чи виникали у Вас колись перестороги чи сумніви щодо якогось щеплення чи вакцини? Що в такому випадку Ви робили?
Коли я була вагітна, то про доказову медицину небагато чула. Тож придбала книгу Євгена Комаровського і прочитала там про щеплення. Але паралельно прислухалася до порад подруг, наприклад про те, щоб не вакцинувати дитину від гепатиту В одразу після народження, щоб вона не пожовтіла. Тож я придбала потім власним коштом вакцину і зробила щеплення Лукії, коли їй було вже два місяці. Також налякана була історіями про індійські вакцини, — на той час ці міфи були дуже поширені. У той же час, проти ротавірусної інфекції я планувала щепити доньку одразу, але з’ясувалося, що вакцина доволі рідкісна і її слід було замовляти ще під час вагітності, тож ми не встигли, на жаль, вакцинуватися.
У подальшому я вже брала інформацію з медичних груп в інтернеті, насамперед “Вакцинація: питання та відповіді”, а також із фахових книжок. І прийшла до того, що щеплюю дитину всіма додатковими вакцинами, як це роблять за кордоном. Наш сімейний лікар ніколи не проявляв у цьому ініціативу, але і не відмовляв від щеплень. Тож ми замовляли, купували вакцини, а потім вже вакцинувалися в поліклініці і це завжди було моєю власною ініціативою.
3. Як Ви самі оцінюєте вплив вакцинації на здоров’я дитини? Чи бачите вже якісь переваги?
До віку 3 років моя дитина хворіла з високою температурою лише два рази. Початок відвідування садочка також не був пов’язаний у нас із хворобами, як це зазвичай буває у діток. Лише на четвертий місяць відвідування Лукія мала вірусну інфекцію. Зараз їй майже 5 і я помічаю, що вона хворіє в середньому два рази на рік, при цьому це не затяжні хвороби. А минулої зими навіть був такий випадок: прийшла в гості її подруга, а через один чи два дні їй діагностували грип. Вона заразила всю свою родину, включно з вагітною мамою. Також у нашій групі в садочку багато хто перехворів тоді. Наша ж Лукія і ми з чоловіком не захворіли — усі були щеплені від грипу. А вже цього серпня ми ходили у черговий садочок, де була вітрянка і розпочався карантин. Лукія не захворіла ані тоді, ані зараз, коли вже в її групі діти масово хворіють.
Маю і зворотну ситуацію. Одразу перед війною Лукія захворіла на COVID-19 і заразила мене. Це було через 10 днів після того, як я отримала другий бустер і те, як протікала у нас хвороба — це були небо і земля. Я лише трохи нездужала і мала не високу температуру, донька ж почувалася дуже погано, у неї боліли суглоби та живіт, вона постійно плакала. Тож коли їй виповниться 5,
зроблю їй щеплення і проти COVID-19.
4. Розкажіть про досвід вакцинації в Польщі?
Так як в Україні вакцин проти менінгококової інфекції немає, то ми прийшли до рішення вакцинувати Лукію в Польщі. Перед цим я читала про це дописи інших мам та уточнювала інформацію. У спілкуванні з клініками допомогло знання польської мови, крім того, там поставилися із розумінням до того, що ми з України, і знайшли час для нас. Перше щеплення зробили в Кракові, друге — в Перемишлі. Записувалися попередньо телефоном, уже на місці оплачували послугу, потім лікар оглядав дитину і, нарешті, медсестра вакцинувала. Всі були привітні та чемні, дитину похвалили, подарували наліпку і дали жарознижувальне в сиропі. Тож в цілому враження залишились дуже позитивні.
5. Що б Ви могли сказати мамам, які бояться щеплень більше, ніж хвороб і навіть не розглядають додаткову вакцинацію?
Я можу сказати, що вакцини дійсно працюють — випробувано на моїй дитині. За 5 років ми жодного разу не лежали в лікарні, ми не хворіємо щомісяця, жодного разу не користувалися інгаляторами і майже не пропускаємо садок.
Дуже раджу іншим мамам спиратися на сучасні джерела інформації та читати книжки. Чудова книга, на мій погляд, — “Мама, тату, не хвилюйтеся” Олени Луцької, є також група “Доказові батьки” у фейсбуці. Також раджу спілкуватися з тими, хто робить щеплення своїм дітям.
Я свій вибір зробила давно і дуже дякую за це групі “Тернопільські матусі”, де агентки змін з вакцинації Богдана Пруська та Ольга Дунець поширюють інформацію про щеплення, доказову медицину, здоровий спосіб життя і постійно відкривають нам нове. У тому числі звідси почався мій шлях до додаткових щеплень.
Спілкувалася Анна Мячина, PR-менеджер проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я” від ГС “Коаліція за вакцинацію”
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова