- Головна
- Новини вакцинації
- Чи не запізно вакцинуватись проти грипу в січні? Роз’яснює експерт
Чи не запізно вакцинуватись проти грипу в січні? Роз’яснює експерт

Мабуть, багато хто чув про те, що робити щеплення від грипу нібито потрібно лише до початку сезону захворюваності, а вакцинація, з певних причин проведена пізніше, не лише неефективна, а й шкідлива. Але чи вірним є це твердження? Чи, можливо, це лише черговий популярний “міф”? На це запитання відповідає експерт: лікар-імунолог, завідувачка відділу імунопрофілактики ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Людмила Самойленко.
«Коли вакцина вводиться в період зростання захворюваності, використовується принцип екстреної профілактики. Вакцина вводиться внутрішньом’язово, тому іммунна система “бачить” її практично через 20- 30 хвилин. І одразу починають працювати неспецифічні фактори захисту – це ті ланки імунної системи, що першими включаються в захист.
На 7 день після вакцинації починається вироблення антитіл; на 10 день їх кількість складає близько 50% , на кінець третього тижня антитіла практично повністю вироблені, і це означає, що пацієнт захищений.
Інкубаційний період грипу (час розмноження вірусу в організмі до початку хвороби) продовжується до 4-х днів.
В ситуації з вакциною імунна система ніби біжить «наввипередки» з вірусом. Якщо ми вакциновані, то імунна система буде готова до зустрічі з ним.
Таким чином вакцинація ефективна навіть у випадку, коли щеплення зробили в інкубаційному періоді захворювання – в цьому випадку перебіг захворювання буде легшим».
Таким чином, міф, що вакцинуватися від грипу можна лише до початку зростання захворюваності, спростовано.
Реальність полягає в тому, що вакцинуватися від грипу можна протягом всього сезону захворюваності і навіть в інкубаційному періоді хвороби. Особливо актуальним це є для груп медичного ризику: дітей до п’яти років, літніх людей, пацієнтів з хронічними захворюваннями та вагітних. Тому якщо з певних причин ви ще не встигли зробити щеплення від грипу, обов’язково зробіть його зараз та захистіть себе та своїх близьких від захворювання та його ускладнень.
Інші новини
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області
Медичні заклади України отримали 100 тисяч доз комбінованої вакцини ПЕНТА-Hib
Хибні протипоказання: чому не варто відкладати вакцинацію
Науково-практична конференція “Мистецтво комунікації: як говорити з пацієнтом про вакцинацію” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Міфи та правда про лихоманку. Роз’яснює сімейна лікарка Оксана Молода