- Головна
- Новини вакцинації
- Спалах кору в Одесі: що відомо?
Спалах кору в Одесі: що відомо?

В Одесі зафіксовано ще один спалах кору (про попередній ми інформували тут). У двох дітей — 3-х та 1 року — з однієї родини лабораторно підтвердили діагноз кір, що згідно з наказом МОЗ України від 23.04.2019 р. № 954 розцінюється як спалах. Відомо, що діти не були щеплені проти цього інфекційного захворювання, повідомляють у Центрі громадського здоров’я.
Встановлено, що мати з дітьми прибула з Румунії, де перебувала протягом трьох місяців та де офіційно з 5 грудня 2023 року оголошено національну епідемію кору.
Після приїзду до Одеси при появі температури та висипу на шкірі у дітей мати звернулась до лікарні. Після цього діти були госпіталізовані до медзакладу. Згодом у них було лабораторно підтверджено діагноз кір. На сьогодні діти виписані з лікарні й перебувають у задовільному стані під наглядом сімейного лікаря.
Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб проводить епідрозслідування щодо спалаху кору, встановлює коло контактних осіб та їхній вакцинальний статус.
“Кір — надзвичайно контагіозна хвороба, тобто якщо у дитячому колективі, який відвідала дитина, були невакциновані діти, що з нею контактували, ймовірність захворіти у них становить 99%”, — наголосила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ.
“Питання вакцинації проти кору надважливе. Вакцина доступна у всіх регіонах й безкоштовна, єдине, що потрібно, — подбати про здоров’я своєї дитини й вакцинувати її”, — додав завідувач відділу імунізації Центру Андрій Пашинний.
Що таке кір і в чому його небезпека?
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Підгострий склерозуючий паненцефаліт – це рідкісне, але невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 7-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.
Кір у вагітної може спровокувати передчасні пологи або народження дитини з низькою масою тіла.
Як захиститись від кору?
Якщо ви не вакциновані від кору або ж не перехворіли на нього, то вірогідність зараження після контакту з хворим складає біля 90%. Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.
В Україні, як і в більшості країн світу, для профілактики кору використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. За період з 2000 до 2017 року протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.
Згідно Національного календаря щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. Якщо ж з певних причин графік щеплень було порушено, то вакцинація проводиться згідно календаря щеплень з порушенням графіку. Якщо першу дозу вакцини КПК дитина отримала в віці, старшому за 12 місяців, друга доза вводиться згідно календаря – в 6 років (з мінімальним інтервалом 1 місяць від попередньої дози). Якщо так сталося, що щеплення від кору розпочалося після 6 років, дві дози вакцини можна отримати з мінімальним інтервалом 1 місяць.
Нещеплені дорослі мають отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами (або принаймні одну дозу вакцини у випадку обмеженої кількості вакцини). Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей дорослі можуть вакцинуватися від кору лише власним коштом. Вакцину можна придбати в аптечній мережі, а процедуру щеплення провести в медзакладі, де у вас підписано декларацію (або ж в медзакладі, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення до приватного медичного закладу. Мінімальний інтервал між двома дозами вакцини КПК складає 1 місяць.
Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США).
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Укладено договір про закупівлю 9-валентної вакцини проти ВПЛ для безоплатних щеплень
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації