- Головна
- Новини вакцинації
- У Харкіській області зафіксовано підозру на сказ в людини
У Харкіській області зафіксовано підозру на сказ в людини

При проведенні епідрозслідування з’ясовано, що напередодні чоловік був покусаний власною кішкою, яка згодом загинула. За медичною допомогою хворий не звертався, повідомляють у Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Що таке сказ і чим він небезпечний?
Сказ – це захворювання, викликане рабівірусом. У 100% випадків – смертельне. Вірус передається через укус або ослинення інфікованою твариною. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.
Важливо розуміти, що на сказ можуть хворіти всі ссавці включно з домашніми собаками та котами, а також кіньми, козами, коровами, вівцями тощо. Також треба пам’ятати, що на сказ можуть хворіти й гризуни, зокрема щури, їжаки та білки. Дуже небезпечними в плані ризику зараження сказом вважаються кажани.
Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення.
Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу.
Лікарі якнайшвидше вводять вакцину проти сказу (Індираб, Верораб, Рабівакс-С чи Рабіпур; після вакцинації можна вживати алкоголь та вести звичайний спосіб життя). Схема вакцинації: 0-3-7-14-28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує. В наступних випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина:
- Широкі укуси(більше 5см);
- Глибокі укуси (що дістають до м’язів);
- Будь-який укус, нанесений дикою твариною;
- Безпосередній контакт з кажанами;
- Будь-який укус або ослинення пошкодженої шкіри наступних ділянок:
голова;
шия;
руки;
промежина; - Ослинення слизових оболонок навіть без їх ушкодження.
Важливо: антирабічний імуноглобулін не вводиться без антирабічної вакцини! Введення імуноглобуліну повинно проводитися якомога раніше, але не пізніше 7 днів з моменту введення першої дози вакцини. Введення імуноглобуліну проводиться в стаціонарі. Імуноглобулін вводиться в краї рани та навколо рани. Якщо неможливо ввести повну дозу імуноглобуліну навколо рани, залишок препарату вводиться внутрішньом’язово, але в іншу ділянку від вакцини (сідниця, стегно).
“Ми достеменно не знаємо, скільки часу буде потрібно вірусу, щоб дістатись мозку конкретної людини та вбити її. Це може бути й 5 днів, і один рік. Саме для того, щоб дати максимум шансів організму встигнути виробити імунну відповідь та побороти вірус до того як він дістанеться мозку та вб’є людину, й потрібно якнайшвидше починати курс антирабічних щеплень” – Віктор Кірейко, ортопед-травматолог, експерт Національного порталу з імунізації.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова