- Головна
- Новини вакцинації
- В Україні стрімко зростає захворюваність на кашлюк
В Україні стрімко зростає захворюваність на кашлюк

З 2023 року в Україні зростає захворюваність на кашлюк, повідомляють у Центрі громадського здоров’я України.
За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, тоді як за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку.
Причина зростання захворюваності — велика кількість нещеплених дітей, зазначають у ЦГЗ.
На жаль, як серед батьків, так і серед частини медичних працівників досі існують упередження стосовно вакцинації проти кашлюку немовлят, що піддає здоров’я та життя дітей без перебільшення смертельній небезпеці.
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якогомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку”, – пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), к.м.н. Федір Лапій.
Випадки смерті немовлят від кашлюку було зафіксовано в Україні в 2023 році, коли загинула 2-місячна дитини на Волині та 3-місячна на Рівненщині.
Вакцинація немовлят проти кашлюку входить до Національної програми імунізації та забезпечується коштом держави. Щеплення проводиться в 2, 4, 6 та 18 місяців комплексними вакцинами, що захищають також проти інших інфекційних хвороб.
Важливо розуміти, що побічні реакції на щеплення у вигляді підвищення температури тіла, болю та почервоніння в місці введення вакцини є варіантом норми та можливі після використання як вакцини, отриманої коштом держави, так і вакцини, за яку батьки сплатили власним коштом в аптеці чи приватній клініці.
“На сьогодні нам відомо, що вакцина з ацелюлярним кашлюковим компонентом (АаКДП) у порівнянні з вакциною з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП) не має суттєвих відмінностей з точки зору ризику розвитку побічних реакцій у дітей першого року життя”, – зазначає Федір Лапій.
Відкладаючи вакцинацію чи відмовляючись від неї через необгрунтовані страхи перед реакцією на щеплення, батьки наражають немовлят на небезпеку тяжкого перебігу кашлюку, госпіталізації та смерті.
Якщо ваша дитина з певних причин не отримала щеплення проти кашлюку чи пропустила одне з них, негайно зверніться до сімейного лікаря чи педіатра та надолужте необхідні щеплення. Здоров’я та добробут наших дітей – то, в першу чергу, наша відповідальність.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова