В Україні стрімко зростає захворюваність на кашлюк
З 2023 року в Україні зростає захворюваність на кашлюк, повідомляють у Центрі громадського здоров’я України.
За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, тоді як за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку.
Причина зростання захворюваності — велика кількість нещеплених дітей, зазначають у ЦГЗ.
На жаль, як серед батьків, так і серед частини медичних працівників досі існують упередження стосовно вакцинації проти кашлюку немовлят, що піддає здоров’я та життя дітей без перебільшення смертельній небезпеці.
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якогомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку”, – пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), к.м.н. Федір Лапій.
Випадки смерті немовлят від кашлюку було зафіксовано в Україні в 2023 році, коли загинула 2-місячна дитини на Волині та 3-місячна на Рівненщині.
Вакцинація немовлят проти кашлюку входить до Національної програми імунізації та забезпечується коштом держави. Щеплення проводиться в 2, 4, 6 та 18 місяців комплексними вакцинами, що захищають також проти інших інфекційних хвороб.
Важливо розуміти, що побічні реакції на щеплення у вигляді підвищення температури тіла, болю та почервоніння в місці введення вакцини є варіантом норми та можливі після використання як вакцини, отриманої коштом держави, так і вакцини, за яку батьки сплатили власним коштом в аптеці чи приватній клініці.
“На сьогодні нам відомо, що вакцина з ацелюлярним кашлюковим компонентом (АаКДП) у порівнянні з вакциною з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП) не має суттєвих відмінностей з точки зору ризику розвитку побічних реакцій у дітей першого року життя”, – зазначає Федір Лапій.
Відкладаючи вакцинацію чи відмовляючись від неї через необгрунтовані страхи перед реакцією на щеплення, батьки наражають немовлят на небезпеку тяжкого перебігу кашлюку, госпіталізації та смерті.
Якщо ваша дитина з певних причин не отримала щеплення проти кашлюку чи пропустила одне з них, негайно зверніться до сімейного лікаря чи педіатра та надолужте необхідні щеплення. Здоров’я та добробут наших дітей – то, в першу чергу, наша відповідальність.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії
Опитування: ставлення до вакцинації