Ті, хто рятують життя, мають бути захищені самі. Успішний кейс з імунізації Київського міського ЦКПХ
Продовжуємо ділитися з вами успішними кейсами в напрямку імунізації від керівників центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ). Своїм досвідом, який, без сумніву, буде цікавим та корисним не лише для інших керівників ЦКПХ, а й для всіх наших читачів, поділилася Наталія ГУНЧЕНКО, заступник генерального директора ДУ “Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”.
Пані Наталіє, розкажіть, будь ласка, про один успішний кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
Громадське здоров’я – це поняття, яке охоплює здоров’я та благополуччя всього населення чи спільноти. Воно включає в себе широкий спектр аспектів, таких як профілактика інфекційних захворювань та неінфекційних хвороб, покращення якості та збільшення тривалості життя.
Уряд країни забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері громадського здоров’я та функціонування її системи, в тому числі і для Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ).
Фахівці нашої установи проводять ретельний комплексний аналіз захворюваності населення з вакцинокерованих інфекцій в місті Києві, результатів лабораторних досліджень напруженості імунітету після проведених щеплень для подальшого прогнозування епідеміологічної ситуації та попередження спалахів.
За результатами аналізу щеплюваності в умовах повномасштабної війни та міграції ми дійшли висновку, що дорослі кияни недостатньо захищені від дифтерії і правця.
Дифтерія та правець є серйозними хворобами, і вакцинація від них є важливим заходом для запобігання зараженню. Вакцинація від цих захворювань зазвичай проводиться у дитинстві, але дорослі також повинні щеплюватися кожні 10 років протягом усього життя.
Вважаю нашим актуальним успішним кейсом вакцинальну кампанію проти дифтерії та правця у вразливих групах населення, – таких, хто має ризик зараження через професійну діяльність, а саме медичних працівників. Ті, хто рятують життя, мають бути захищені самі.
Кампанія стартувала у березні поточного року і продовжує набирати обертів.
Першими у кампанії взяли участь медичні працівники Університетської клініки Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. Тоді забажали отримати щеплення біля 60 осіб, але під час виїзної сесії щепилися понад 100 медичних працівника.
Далі естафету прийняли лікарі та сестри медичні Стоматологічного медичного центру Національного медичного університету імені О. О.Богомольця, які також у не меншій кількості за попередніх зробили свої щеплення.
Також долучилися медичні працівники Консультативно-діагностичної поліклініки Національного медичного університету імені О. О.Богомольця у кількості понад 50 осіб.
Наступними свій захист виявили бажання отримати викладачі університету, які є лідерами громадської думки серед медичної та студентської спільноти.
Чи є цей кейс важливим для населення всієї області? Як Ви вважаєте?
На мою думку, будь-які вакцинальні кампанії є важливим інструментом для просування громадського здоров’я та запобігання захворюваності. Вакцинальна кампанія проти дифтерії та правця спрямована не тільки на захист від небезпечних хвороб, а й на підвищення рівня довіри до вакцинації у громадськості.
Медичні працівники мають стати прикладом для інших.
Я часто чую від пацієнтів питання: «А чи самі Ви вакциновані?» І коли лікар впевнено надає стверджувальну відповідь, пацієнти частіше пристають на пропозицію щепитися.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби реалізувати цей успішний кейс?
В нашій роботі все легко не буває.
Ми обрали фокусну групу для кампанії, а саме медичних працівників, бо розуміли, з якими труднощами зіштовхуються вони, аби подбати про своє здоров’я.
Дуже часто години роботи медичних працівників співпадають. І щоб зробити собі щеплення, лікар часто вимушений перенести прийом своїх пацієнтів, що зовсім не бажано.
Обрано стратегію виїзних вакцинальних сесій до медичних працівників у заклади охорони здоров’я задля подолання труднощів та щоб забезпечити максимальне покриття імунізацією вразливої групи.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейсу, і чому Ви навчилися?
Під час реалізації проєктів я застосовую візіонерство, здатність мислити стратегічно та розвивати візії для майбутнього, здатність аналізувати інформацію та приймати управлінські рішення.
У наш час важливим аспектом є здатність формувати дієву команду, яка спроможна працювати на результат. «Один в полі не воїн», а злагоджена командна робота призводить найкращим чином до реалізації поставлених цілей та готова подолати будь-які виклики.
Як керівники ми постійно вчимося мотивувати себе та інших до досягнення мети і вдосконалення. Вчимося здатності спілкування з різними групами людей, слухати, розуміти інших, що допомагає у побудові стійких відносин.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?
Хотілося б побажати наполегливості: ставити цілі з впевненістю та не відступати перед труднощами.
Відкритості до навчання: завжди використовувати нові ідеї та отримані знання і ніколи не переставати вдосконалюватися.
Самодисципліни: бути готовими працювати наполегливо. Бути уважними та сприйнятливими до потреб інших.
Відваги: не боятися виходити за межі своєї зони комфорту.
Співпраці: бо успіх не завжди приходить від індивідуальних зусиль, спільна робота з іншими може призвести до найкращих результатів.
Оптимізму: маючи позитивний настрій та віру у власні можливості, ви зможете подолати будь-які перешкоди!
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?