Послуги з імунізації треба максимально наблизити до кожного жителя області. Успішний кейс з імунізації Черкаського ОЦКПХ
У сьогоднішньому інтерв’ю про досвід наближення послуг з імунізації до найвіддаленіших громад Черкаської області розказує Володимир Папач – генеральний директор ДУ “Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”, за що ми йому щиро вдячні.
Пане Володимире, назвіть, будь ласка, успішний кейс з вакцинації, яким Ви пишаєтесь, як керівник ЦКПХ?
Покращення доступності вакцинації у віддалених громадах Черкаської області є нашим одним з науспішніших кейсів з імунізаціїю Треба розуміти, що понад 500 тисяч жителів Черкащини, а це майже половина населення області, проживають у сільській місцевості. І своєчасне, якісне, доступне надання їм медичних послуг – один із пріоритетів роботи закладів охорони здоров’я. А максимально наближені до кожного конкретного жителя послуги з імунізації – це не лише ще один крок у цьому напрямі, а і без перебільшення вагомий внесок у формування належного колективного імунітету, а отже, і зміцнення безпеки населення області.
На жаль, місцеві центри первинної медичної допомоги не завжди можуть оперативно вакцинувати жителів віддалених населених пунктів. Недостатнім є рівень обізнаності людей про Календар профілактичних щеплень, а розуміння необхідності вакцинації і довіра до неї залишають бажати кращого.
Приміром, через ці та інші причини рівень охоплення профілактичними щепленнями від дифтерії та правця дорослого населення Черкаської області у 2022 році склав лише 57% від запланованого.
У 2023 році наш Центр за підтримки Міністерства охорони здоров’я України отримав 2 спеціальні комфортабельні автобуси
(в народі – вакцинобуси), головне призначення яких – максимально наблизити послуги з вакцинації до жителів найвіддаленіших населених пунктів.
І наші вакцинобуси «запрацювали». Перший виїзд, який відбувся у Піщанську громаду Золотоніського району, висвітлювали журналісти телерадіокомпанії «Суспільне Черкаси». До речі, наша співпраця з ними щодо висвітлення виїзних вакцинальних акцій стала системною. Спочатку у виїзних акціях брали участь переважно фахівці відділу імунопрофілактики та наші комунікаційники. Невдовзі доєдналися колеги з відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань, відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Центру.
До місць проживання ВПО, а їх на Черкащині 64, разом із нами виїжджають працівники Контактного центру обласної військової адміністрації, які надають свої послуги. В окремі громади разом із нами виїздить регіональний координатор Всесвітньої програми ментального здоров’я, де ми проводимо спільні зустрічі, акції з людьми задля поліпшення їх психічного здоров’я. Стало нормою проведення в ході «вакцинальних сесій» медичних оглядів людей, консультацій лікарів-спеціалістів, надання фахових рекомендацій, вимірювання тиску, рівня цукру, визначення індексу маси тіла тощо. Кожен виїзд – це також інформаційно-роз’яснювальна акція з питань профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, важливості вакцинації, формування здорового способу життя, правильних харчових звичок, зміцнення ментального здоров’я тощо.
Але головним завданням залишається наближення вакцинальних послуг до населення.
Починаючи з червня 2023 року ми здійснили 50 виїздів до 62 громад Черкащини. Жителям сільських населених пунктів, а це переважно люди старшого віку, проведено щеплення передусім від дифтерії, правця та COVID-19.
Питома вага щеплень від правця і дифтерії дорослого населення, зроблених у ході наших виїзних акцій, у 2023 році склала 3,5% від загальної кількості щеплень від цих інфекцій дорослого населення, а у поточному році – майже 10 %. При цьому показник охоплення щепленнями цієї категорії населення в Черкаській області майже на 40% вищий від середньодержавного.
Впевнений, що це лише початок позитивних зрушень.
Звичайно, таку роботу наш Центр не зміг би виконувати самостійно, адже щеплення повинен проводити сімейний лікар та вносити ці дані до електронної системи охорони здоров’я, а належна організація таких виїздів неможлива без участі органів виконавчої влади, територіальних громад.
Тому в цій роботі ми тісно співпрацюємо і маємо вагому підтримку з боку Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. У багатьох громадах їх керівники не лише допомагають нам організовувати наші акції, а і серед перших, хто вакцинується і власним прикладом переконує в необхідності профілактичних щеплень.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби його реалізувати? Якщо так, то з якими, і як Ви їх долали? Просимо поділитися досвідом
Безумовно, як і у будь-якій новій справі, на початку були наявні певні організаційні труднощі. Але невдовзі відпрацювали системні підходи організації цієї роботи, підготовку фахівців Центру, налагодили співпрацю з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, закладами охорони здоров’я, забезпечили інформаційний супровід, і справа, як кажуть, «пішла».
Варто також відзначити недостатню поінформованість населення щодо Календаря профілактичних щеплень, їх важливості з точки зору надійного убезпечення свого здоров’я від інфекційних захворювань. На жаль, деякі люди мають антивакцинаторські погляди. Тому посилюємо інформаційну складову нашої роботи, маємо тісну співпрацю і допомогу місцевих ЗМІ. В нагоді стають і невеликі подарунки, як то «вакцинальні» екоторбинки, роздаткові матеріали, які маємо змогу надавати людям завдяки підтримці МОЗ, ЦГЗ, нашим донорам із ВООЗ, USAID, PACT.
Які управлінські якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до їх реалізації, і чому Ви навчилися?
Передусім, досвід організаційної роботи, і, що також важливо – навички комунікації з органами влади, громадами, жителями Черкащини.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?
Постійно вдосконалювати свій професійний рівень, зосереджуватися на головному і мати наснагу втілювати задумане у життя.
Папач Володимир Володимирович, генеральний директор ДУ «Державна установа “Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ