Успішний досвід вакцинації вразливих груп населення від Закарпатського ОЦКПХ
Продовжуємо розповідати про найуспішніші кейси в напрямку імунізації від керівників обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України (ЦКПХ). Сьогодні важливими напрацюваннями з вакцинації вразливих груп населення області ділиться Галина Сітнік – генеральна директорка ДУ “Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
Пані Галино, розкажіть, будь ласка, про один успішний кейс з напрямку “імунізація”, яким Ви пишаєтесь як керівник ЦКПХ?
З метою охоплення вакцинацією вразливих верств населення у Закарпатті з січня по березень 2024 року включно тривав проект з вакцинації дітей ромської національної меншини. Заходи реалізовувалися за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). До проекту були залучені надавачі послуг з імунізації, які обслуговують ромське населення в Ужгородському, Берегівському, Мукачівському та Хустському районах, та епідеміологи філій ДУ “Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”. Загалом у лютому та березні 2024 року здійснено 37 виїздів мобільних бригад у ромські поселення та проведено близько 2000 щеплень: 647 проти поліомієліту, 649 проти дифтерії, правця, коклюшу, 513 проти кору, паротиту, краснухи.
Чи є цей кейс важливим для населення всієї області? Як Ви вважаєте?
У Закарпатті проживає чи не найбільша ромська громада в Україні, яка, за різними оцінками, налічує від 50 до 100 тисяч ромів. Кризова ситуація, пов’язана із збройною агресією російської федерації проти України, спровокувала активне переміщення населення, в тому числі і ромської національної меншини, у Закарпаття. Ромські поселення краю суттєво відрізняються за показниками добробуту та наявності документів у членів громад, а також за наявністю укладених декларацій з сімейними лікарями. Водночас, влада забезпечує ромам доступ до медичної допомоги, зокрема до послуг з вакцинації, як і іншим закарпатцям та ВПО незалежно від укладеної декларації з сімейним лікарем та навіть за умови відсутності документів, що посвідчують особу. Оскільки роми не схильні системно відвідувати медичні заклади, особливо для отримання превентивних послуг, в т. ч. щеплення, у регіоні вже не перший рік успішно застосовується проактивний механізм, який реалізується через організовані виїзди мобільних бригад у місця їх компактного поселення. Доступ ромського населення до вакцинації суттєво розширюється за умови таких періодичних виїздів сімейних лікарів у місця компактного проживання ромів.
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби його реалізувати? Якщо так, то як Ви їх додали?
Ромські громади здебільшого закриті, вакцинальній сесії завжди передують перемовини із місцевими громадами, їхніми лідерами. Імунопрофілактика залишається ключовим інструментом зниження захворюваності і смертності від вакцинокерованих інфекційних хвороб, протидії виникненню спалахів та епідемій, зокрема серед вразливих верств населення. Важливо донести, розповісти, що щеплення – це важливо, вони рятують життя. Тому просвітницька робота один із важливих аспектів.
Які керівницькі якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до реалізації цього кейса, і чому Ви навчилися?
Проєкт був успішно реалізований перш за все завдяки злагодженій роботі команди. Координатори від Центру, департаменту охорони здоров’я та центрів ПМСД доклали необхідних зусиль, провели ряд зустрічей з ромами, щоб сформувати їхню прихильність до вакцинації. Проект отримав значну медіапідтримку у місцевих ЗМІ, ЦКПХ та з боку влади, що, безперечно, сприяло його успішній реалізації.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?
Захист населення від вакцинокерованих хвороб потребує комплексного підходу та підтримки усіх стейкхолдерів. Належна увага з боку як місцевої влади, самоврядування та представників релігійних конфесій, так і медичних працівників потребує проактивного підходу. За їх підтримки, а також за участі міжнародних організацій, цілком реально започатковувати та реалізовувати невеликі проекти, які направлені на досягнення конкретної цілі у короткостроковій перспективі, та формування підґрунтя для досягнення кінцевої мети. Саме командна робота дає змогу реалізовувати найсміливіші задуми та приносить свої плоди.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
Разом ми здатні змінити суспільні уявлення про вакцинацію. Історія активістки “Коаліції за вакцинацію”
Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій
Заява ГС “Коаліція за вакцинацію” про неприпустимість сприяння протиправним діям, які створюють загрозу здоров’ю та життю учасників освітнього процесу
10-річний хлопчик на Львівщині потрапив в реанімацію з правцем
Допуск до навчання дітей без профілактичних щеплень. Роз’яснює юрист
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні