З малих кроків складається великий шлях, а з малих справ – великі перемоги. Успішний кейс з імунізації Хмельницького ЦКПХ
Сьогодні своїми напрацюванями у вакцинації населення Хмельницької області ділиться команда ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” на чолі з директором Габрикевичем Миколою Івановичем. Як команда починала координувати вакцинальні кампанії в області і яких результатів вони досягли сьогодні читаймо в інтерв’ю.
По-перше, хочу сказати, що Хмельницький ОЦКПХ координувати процеси вакцинації в області розпочав, відносно, недавно, – відколи отримав повноваження від держави. Доти це було у віданні інших наших колег. Коли ж делегували цю роботу нам, ми зібралися з командою, котра безпосередньо дотична до зазначеного відтинку роботи, і почали міркувати, як покращити рівень вакцинації у нашій області, – відзнчає генеральний директор пан Микола.
Звісно, нам випало жити у непрості часи: спочатку плани з імунізації порушив ковід. Люди боялися самого слова “щеплення”, не кажучи вже, щоб вакцинувати дітей. Далі – нове нелегке випробування: війна. Тут головну роль у зниженні темпів імунізації зіграли міграційні процеси – як всередині держави, так і за кордон, були відмовники через релігійні переконання. Як ми й прогнозували, в державі почали виникати непоодинокі випадки хвороб, котрі нам тривалий час вдавалося стримувати завдяки вакцинації, і котрі не реєстрували до того роками.
Так, минуло року цією хворобою став кір, тому по всій Україні проводилась масштабна catch-up кампанію з вакцинації проти кору. Однією зі складових цього масштабного заходу була посилена комунікація з батьками. І завдяки цьому, в тому числі, нам вдалося досягти бажаного відсотку виконання. Так, у віковій категорії від 2 до 17 років ми спрацювали на 96,2 %. Ми побачили, що спілкування та донесення достовірної інформації про щеплення, розвіювання міфів, підтвердження наукових досліджень допомагає досягти бажаного результату. Тому вирішили продовжити у дещо більших масштабах, якщо говорити про щеплення, котрі входять до Національного календаря профілактичних щеплень України.
На початку цього року завдяки ініціативі Українського Католицького Університету, підтримці Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ та уряду Бельгії наша установа взяла участь у проекті “Вакциновані – Захищені!”. Таким чином, протягом першого кварталу цього року реалізували зазначений проект на території Шепетівського району
Ми вирішили, що для досягнення кращого результату підхід має бути комплексним. Відтак, провели 4 круглі столи з представниками громад, активістами, громадськими діячами, медиками. Для лікарів та медичних сестер первинної ланки організували 5 тренінгів з питань імунізації та дотримання холодового ланцюга. А для громадськості – провели 9 профілактичних заходів “Подбай про себе!”, під час яких вакцинували, здійснювали медичні огляди вузькопрофільних спеціалістів та різні діагностичні процедури. Також проводили анонімне анкетування громадян щодо обізнаності у питаннях вакцинації.
Чи є цей кейс важливим для населення всієї області?
Ми побачили, що спілкування з лідерами громад за одним, умовно кажучи, столом дозволяє об’єднати зусилля різних сторін, задля досягнення бажаного результату. Почули про проблеми, які є на конкретній території, і спробували дійти консенсусу. Медичних працівників навчили, зокрема, як правильно комунікувати з пацієнтами, щоб пояснити важливість вакцинації, та як працювати з “відмовниками”.
Відтак, протягом першого кварталу цього року ми саме під час профілактичних заходів вакцинували 990 осіб – 420 дітей і 570 дорослих. Обстежили і надали профілактичних та діагностичних послуг понад 3 тисячам осіб.
Інформативними виявилися і результати анкетування з питань вакцинації. Ми опитали 4366 повнолітніх осіб. І 9 % із них не знали, що дорослим також необхідно робити щеплення. У віковій категорії від 30 до 60 років про вакцинацію дорослих не знали 6 %. Водночас, 95 % опитаних свідомо ставляться до питань імунізації та вакцинують своїх дітей. І порадувало, що 97 % учасників профілактичних заходів підтримали ідею проведення подібних заходів у майбутньому. Це нас надихає і стимулює працювати далі у цьому напрямку. Бо ми побачили результати і, головне, – почули схвальні відгуки та вдячність людейї
Чи зіткнулися Ви з труднощами, аби його реалізувати? Якщо так, то з якими, і як Ви їх долали? Просимо поділитися досвідом.
На жаль, під час спілкування з громадянами, ми побачили, що людям бракує інформації. Зокрема, багато з них не знали, що дорослим також необхідно вакцинуватися. А ще люди з віддалених населених пунктів мають потребу звернутися за консультацією до лікарів, але мають проблеми з логістикою. Вони роками можуть не відвідувати лікарів лише тому, що не мають можливості банально доїхати до них. Тому тут мають спільно зорганізуватися представники місцевої громади та медики первинної ланки – налагодити у кожній з громад періодичний огляд за участі “вузьких” спеціалістів, організувати обстеження та обладнання. А головне – організувати оповіщення та довезення людей до пункту прийому фахівців. Але тут треба вміти домовлятися. Бажання має бути обопільним.
Які управлінські якості стали Вам у нагоді для того, аби подолати виклики на шляху до їх реалізації, і чому Ви навчилися?
На мою думку, важливим для керівника має бути вміння згуртувати колектив навколо ідеї, знання інструментів, щоб реалізувати задумане, та наполегливість у досягненні бажаного результату.
Завжди важко щось розпочинати, якщо досі такого не робив. Головне – не боятися розпочинати щось нове і не зупинятися, якщо не вдається щось з першого разу.
Що б Ви побажали іншим керівникам ЦКПХ, аби успішно лупати сю скелю далі?
Напевно, побажав би мудрості, терпіння, віри у свої сили та наполегливості у досягненні мети на благо процвітання та найшвидшої нашої перемоги. Кожен на своєму місці для цього має докладати максимум зусиль. Бо з малих кроків складається великий шлях, а з малих справ – великі перемоги, – генеральий директор ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” Микола Габрикевич.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Дайджест про вакцинацію в Україні та світі: сьомий випуск
Опитування для медпрацівників: поширені питання про вакцинацію від батьків та освітян
Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
60 тисяч доз дитячої вакцини від 5 хвороб в Україну доставив ЮНІСЕФ