В Україні реєструються смерті людей від сказу – Ігор Кузін
Про небезпеку сказу, ситуацію зі сказом в Україні та медичну допомогу у випадку укусу тварини розповів заступник Міністра охорони здоров`я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час брифінгу на тему: «Сказ: ситуація в Україні. Профілактика сказу у тварин та меддопомога в разі укусу».
Також в заході взяли участь Сергій Ткачук, голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, та доктор Арон Арегей, виконуючий обов’язки Керівника програм громадського здоров’я ВООЗ в Україні. Організатором заходу виступив Медіацентр Україна – Укрінформ.
Наскільки сказ небезпечний?
Сказ – це вірусна, смертельна інфекція, розвитку якої у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію, – нагадують у МОЗ. – Людям вірус сказу зазвичай передається під час укусу заражених тварин, при чому в Україні у більшості випадків джерело інфікування – собаки та коти (як безпритульні, так і не вакциновані домашні).
Важливо, що інфікування може відбутися й через ослинення, тобто навіть коли тварина на нанесла якихось фізичних уражень, – зазначив Ігор Кузін під час брифінгу. – Тож якщо відбувся ризикований контакт з твариною – тобто є ослинення, укус, подряпина – то обов’язково треба звернутися до лікаря, аби була проведена оцінка ризику та призначена антирабічна допомога.
На жаль, в Україні реєструємо смертельні випадки в людей від сказу. Зокрема, було зафіксовано смертельний випадок як минулого, так і поточного року. Ми розуміємо, що зараз на таких територіях, як Чернігівська, Харківська, Запорізька області через значущу кількість бродячих тварин, покинутих тварин, кількість яких зростає, прогностично може збільшуватись і кількість укусів. В переважній більшості летальні випадки пов’язані з тим, що людина не звернулася своєчасно за медичною допомогою або порахувала, що ця тварина (яка вкусила чи ослинила – ред.) вже тиждень-два-три перебуває вдома і абсолютно нормально виглядає, тож нема підстав для звернення до лікаря – застеріг глядачів Кузін.
Якими мають бути мої перші дії після укусу чи ослинення?
Необхідно промити рану проточною водою щонайменше впродовж 10-15 хвилин і бажано з застосуванням мила, аби максимально інактивувати вірус, який міг потрапити на слизову. Після цього може бути проведена обробка рани, і необхідно максимально швидко звернутися до відповідного лікаря для проведення оцінки ризиків та надання антирабічної допомоги, – зазначає головний санітарний лікар.
Куди звертатися за медичною допомогою у випадку укусу чи ослинення твариною?
На території України працює мережа центрів надання антирабічної допомоги. Це медичні заклади, куди розподіляється антирабічна вакцина, і у випадку звернення там буде лікар, який зможе призначити антирабічну профілактику, – роз’яснює Ігор Кузін. – Тож краще не чекати критичної ситуації, а наперед знайти найближчий пункт антирабічної допомоги в своєму регіоні, аби знати, куди звертатися. Якщо ж людина приїжджа або вперше знаходиться в цьому населеному пункті, то вона може звернутися або до приймального відділення лікарні, або до травматологічного відділення, або до хірургічного відділення, яке забезпечує функцію чергового лікаря. Найчастіше це звичайні районні лікарні, які в приймальному відділенні мають відповідний кабінет.
Чи призначать мені “40 уколів в живіт”, якщо я після укусу звернуся за антирабічною допомогою?
Є поширений міф про вакцинацію з радянських часів – “40 уколів в живіт”, але зараз курс екстрених антирабічних щеплень складає всього 5 уколів, – каже Ігор Кузін. – Максимально швидке звернення до лікаря є вкрай необхідним, аби хвороба не розвинулась, і життя пацієнта було врятовано.
Як часто потрібно вакцинувати домашніх тварин від сказу? Чи можна це зробити безкоштовно?
За словами голови Держпродспоживслужби Сергія Ткачука, вакцинацію домашніх улюбленців проти сказу слід проводити раз на рік. Безоплатні вакцини для щеплення тварин наявні в державних лікарнях ветеринарної медицини, тож за потреби їхні власники можуть звернутися туди та захистити своїх улюбленців проти сказу.
Де можна отримати додаткову інформацію про профілактику сказу?
Аби наочно пояснити дітям та дорослим правила поводження з тваринами та принципи профілактики сказу, МОЗ, Держпродспоживслужба та Бюро ВООЗ в Україні створили мультфільм.
Підбірку матеріалів (включно з інфографікою) про профілактику сказу в тварин та людей від Держпродспоживслужби та Бюро ВООз в Україні можна знайти за посиланням.
Детальніше про екстрену профілактику сказу читайте в інтерв’ю експерта Національного порталу з імунізації, ортопеда-травматолога Віктора Кірейка.
Детальніше про вакцинацію домашніх тварин читайте в інтерв’ю експертки Національного порталу з імунізації, лікарки ветеринарної медицини Юлії Кургузової.
Повністю брифінг «Сказ: ситуація в Україні. Профілактика сказу у тварин та меддопомога в разі укусу» можна подивитися за посиланням:
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ