Національний діалог: черговий крок до підвищення доступності вакцинації для населення
Круглий стіл “Національний діалог до Всесвітнього тижня імунізації” пройшов у Києві за участі представників Центру громадського здоров’я, Міністерства охорони здоров’я України та міжнародних партнерів – дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, Бюро ВООЗ в Україні, USAID Ukraine (Юсейд Україна), Світового банку. Учасники обговорили досвід проведення вакцинації в умовах воєнних викликів та результати спільних проєктів, підбили підсумки спільної роботи за останні два роки.
Активну участь у діалозі взяли й представники громадськості та професійних асоціацій. З деякими з них поспілкувалась редакція, аби дізнатися, чи, на їхню думку, продуктивним був діалог і які питання вдалося підняти та обговорити під час цього важливого заходу.
– В цілому діалог пройшов дуже конструктивно. Багато зі стейкхолдерів імунопрофілактики в Україні відвідали цей захід, – розповідає Ірина Волошина, докторка медичних наук, членкиня Асоціації сімейної медицини України. – Хотілося б, щоб подібні зустрічі відбувалися частіше і залучалося більше учасників, зокрема, Національна служба здоров’я України (НСЗУ), керівники місцевих органів влади, пацієнтські організації тощо.
Готовність міжнародної спільноти продовжувати надавати всебічну підтримку для підтримки програм імунопрофілактики в Україні неодноразово висловлювалась під час Національного діалогу.
Спільноту фахівців первинної ланки цікавили, зокрема, питання включення рекомендованих вакцин в перелік “Доступних ліків”, а також розʼяснення від МОЗ щодо фінансування медичним центрам вакцинальних візитів для ВПО, оскільки наразі вони не оплачуються. Представники МОЗ завірили, що МОЗ є в курсі цих питань та поступово ці проблеми будуть вирішені.
– Під час свого виступу я звернув увагу присутніх на важливість спільної роботи по посиленню провакцинальних настроїв населення в громадах, а також на тому, яку важливу роль в цьому відіграють громадські організації і, зокрема, наша Коаліція, яка зараз вже об’єднує 76 різних організацій та проєктів. Наша активність на місцях є постійною, і ми готові покращувати співпрацю зі всіма зацікавленими. – каже Сергій Завадський, представник громадської спілки “Коаліція за вакцинацію”. – Я нагадав учасникам круглого столу, що нещодавно виповнився рік від запуску в роботу Національного порталу з імунізації, який є гарним інструментом для поширення серед медичних працівників та населення об’єктивної інформації про вакцини та вакцинацію. В зв’язку з цим я звернувся до всіх партнерів із пропозицією активніше надавати інформацію для розміщення на порталі, і цю пропозицію було підтримано всіма учасниками дискусії.
– Діалог є важливим інструментом для вирішення багатьох проблем, які ми зараз маємо в Україні. Адже саме в процесі діалогу можна виявити проблему, висвітлити її і безпосередньо при контакті на подібному заході вже намітити шляхи її вирішення, – каже голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, к.м.н., голова правління ГО “Батьки за вакцинацію” Федір Лапій. – Реальність є такою, що одна сторона процесу може просто не знати про існування проблем в іншої сторони процесу вакцинації. Одне з питань, яке ми нарешті мали можливість обговорити, – це вакцинація в умовах стаціонару. Адже потрібно було б запропонувати певний маршрут, яким чином це могло б бути покрито за рахунок Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Серед інших питань, які були підняті на дискусії, – доступність вакцин для ВПО, оцінка якості надання медичної допомоги в цьому напрямку, доступність вакцинації для населення в цілому. Важливо зазначити, що було піднято й питання реімбурсації вакцин, що зазначені в наказ МОЗ №595 як “Щеплення за станом здоров’я” і на сьогодні не покриваються коштом державного бюджету. Зараз в проєкті Закону України вказано, що як вакцинація за календарем щеплень, так і вакцинація за станом здоров’я повинні покриватися коштом державного бюджету України. Але незалежно від того, чи цей проєкт буде затверджено в такому вигляді, чи ні, ми все одно маємо обговорювати ці сценарії, аби забезпечити вакцинами тих, хто потребує їх за станом здоров’я.
«У ці складні часи підтримуймо дух єдності та стійкості, продемонстровані під час національного діалогу. Варто й надалі надавати пріоритет здоров’ю та добробуту наших громад, підтримуючи зусилля з вакцинації та підвищення обізнаності про важливість щеплент. Разом ми можемо прокласти шлях до здоровішого майбутнього», – зазначив представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Фото: Сергій Завадський, Бюро ВООЗ в Україні
Інші новини
Разом ми здатні змінити суспільні уявлення про вакцинацію. Історія активістки “Коаліції за вакцинацію”
Чиновники Чернігова не мають права порушувати закон і позбавляти дітей можливості здорового навчання. Заява громадських організацій
Заява ГС “Коаліція за вакцинацію” про неприпустимість сприяння протиправним діям, які створюють загрозу здоров’ю та життю учасників освітнього процесу
10-річний хлопчик на Львівщині потрапив в реанімацію з правцем
Допуск до навчання дітей без профілактичних щеплень. Роз’яснює юрист
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні