Відновлення вакцинації на Луганщині: успішний кейс з імунізації Луганського ЦКПХ
Володимир Жданов, генеральний директор ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ», у розмові з нами визначив, що найвагомішим кейсом з імунізації, яким можна пишатися, є відновлення процесу проведення вакцинації в області. Враховуючи всі виклики, з якими стикнулася Луганська область, забезпечення рутинної імунізації в закладах охорони здоров’я стало нелегким завданням. Як це вдалося зробити і які виклики було подолано, читаймо в інтерв’ю.
Необхідно зазначити що показники вакцинації населення Луганської області завжди були вище за середні по країні. Так у 2017-2021 р. охоплення плановою вакцинацією дітей по окремим показникам досягала більш 96% і у середньому складала 90-92%.
Збройна агресія рф проти України призвела до тимчасової окупації області, руйнації закладів охорони здоров’я, холодового обладнання, припинення профілактичних щеплень та епіднагляду. Фактично була знищена вся відпрацьована система імунопрофілактики в області.
Відбулася потужна хвиля переміщення громадян за межі області та за кордон. Лікувальні установи області були переміщені в інші міста України, де розміщалися в орендованих приміщеннях, у зв’язку з відсутністю умов, вакцинації населення не проводилася. Крім того, відсутність складу імунобіологічних препаратів на базі ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ», неможливість його організувати та розміщення ЦПМСД області у різних регіонах країни не дозволяло розробити логістичний маршрут постачання МІБ. Тому за підтримкою обласної військової адміністрації, ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ» сумісно з Департаментом охорони здоров’я було прийняте рішення про поетапне відновлення спроможності закладів охорони здоров’я щодо вакцинації.
Сімейні лікарі проаналізували стан вакцинації дітей, провели верифікацію, відновили дані щодо щеплень в електронній базі, що дозволило визначити кількість дітей, які потребують вакцинації. Одночасно вони комунікували з батьками, повідомляючи про терміни щеплень, та рекомендували звертатися до найближчого ЦПМСД за місцем фактичного проживання. Про проведені щеплення зворотнім зв’язком батьки інформували сімейних лікарів. Це дозволило відновити електронну базу проведених щеплень. Поряд з цим проводилась поточна робота щодо аналізу причин відмов від вакцинації, планування щеплень, розрахунок потреби в МІБП, складних логістичних маршрутів, аналізу охоплення щепленнями, імунологічного моніторингу тощо.
За підтримкою МОЗ України вирішено питання отримання закладами охорони здоров’я Луганської області імунобіологічних препаратів та медичних виробів, що використовуються при проведенні профілактичних щеплень, в ОЦКПХ, за місцем тимчасового розміщення закладів.
З НСЗУ вісім ЦПМСД уклали відповідні договори на проведення щеплень, обладнали кабінети щеплень.
Було проведено низьку організаційних заходів: –
- розроблена Регіональна стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення Луганської області від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики, на період до 2030 року та операційний план її реалізації у 2024-2025 роках яка затверджена Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації,
- проведені сумісні наради ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ», Департаменту охорони здоров‘я, Департаменту освіти та науки Луганської ОВА, закладів охорони здоров’я Луганської області,
- 25 медичних працівників Луганської області залучалися до тренінгів з імунізації, «холодового ланцюга»,
- проведено 5 моніторингових візитів з питань імунопрофілактики у заклади охорони здоров’я з метою кураторської підтримки.
Також здійснювалися комунікаційні заходи для підвищення прихильності та попиту населення до заходів імунізації. Зокрема, на сайті та у Фейсбуці на сторінці ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ» постійно висвітлювалися питання щодо профілактики вакцинокерованих інфекцій, рекомендації щодо проведення щеплень. Проводилася роз’яснювальна робота в гуманітарних хабах області, в місцях компактного проживання ВПО.
Особливо необхідно відмітити ту підтримку та допомогу з боку ДУ «ЦГЗ МОЗ України», фахівців Дніпропетровського, Рівненського, Київського та інших обласних ЦКПХ, що дало змогу зараз відновити профілактичні щеплення у шести центрах первинної медико-санітарної допомоги.
Важливо, що внаслідок проведеної сумісної роботи в першому кварталі 2024 р. – 57% дітей до 1 року отримали щеплення проти кору, дифтерії та правцю, проти поліомієліту – 43%, проти туберкульозу-29%, проти вірусного гепатиту В-29%, ХІБ2-57%. Діти у віці 1 рік 20% отримали щеплення КПК1 та ХІБ3, у віці 6 років КПК2 -18%), поліо-5 -14%, проти дифтерії та правця – 17%, у 14 років показник охоплення щепленнями проти поліомієліту склав 14%. На жаль, показники охоплення щепленнями проти дифтерії та правця серед дорослого населення є найнижчими.
Зараз визначено завдання по залученню до проведення вакцинації всіх ЦПМСД області. Сподіваємося, що сумісними зусиллями це завдання буде вирішено, – Володимир Жданов, генеральний директор ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ».
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах спільного проєкту Національного порталу з імунізації з обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), який реалізується за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації
Фото надані ДУ “Луганський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» на запит редакції Національного порталу з імунізації
Інші новини
«Стратегія кокона»: вся сім’я захищає немовля від кашлюку
Розпочалися просвітницькі зустрічі на тему вакцинації в рамках нового етапу проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Вакцинація – це інвестиція у власне здоров’я. Галина Янченко
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!